Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z procentami przy maszynie

Aleksandra Grzona
Pomimo przeprowadzanych w firmach kontroli trzeźwości, często zatrudnieni nadal ryzykują. Nie tylko utratą stanowiska, ale też zdrowia czy życia swojego i innych.

Pomimo przeprowadzanych w firmach kontroli trzeźwości, często zatrudnieni nadal ryzykują. Nie tylko utratą stanowiska, ale też zdrowia czy życia swojego i innych.

O przypadku, do którego doszło niedawno w jednej z grudziądzkich firm, opowiedział nam jej pracownik.

- Ci ludzie byli pijani w takim stopniu, że było to widać. I na efekty nie trzeba było długo czekać. Jeden z mężczyzn uległ poważnemu wypadkowi przy pracy. Nie zdążono przeprowadzić badania na zawartość alkoholu we krwi, bo sytuacja wymagała udzielenia szybkiej pomocy lekarskiej - mówi nasz rozmówca. - Dziś nadal pracują. Zdarzają się też przypadki, że „wczorajsi” pracownicy obsługują maszyny produkcyjne.<!** reklama>

Sytuacja dziwi tym bardziej, że w tej firmie są przeprowadzane kontrole z użyciem alkomatu.

Tragiczny wypadek stał się dla nas pretekstem do sprawdzenia, w których z grudziądzkich zakładów zatrudnieni będący pod wpływem alkoholu nie rozpoczną pracy.

- W MZK codziennie przeprowadzana jest kontrola trzeźwości kilkunastu kierowców. U nas przepisy są bardzo surowe. Obowiązująca norma to 0,0 promila w wydychanym powietrzu, a nie jak w przypadku prawa ogólnopolskiego do 0,2 - mówi Paweł Maniszewski, prezes MZK w Grudziądzu - Zdarzają się dni, gdy sprawdzamy wszystkich pracowników firmy.

Osoba, która przekroczy wymienione normy, traci pracę. Jak podkreśla jednak prezes, w ostatnim czasie takich przypadków nie było, bo świadomość ludzi jest coraz większa.

Tego typu akcje przeprowadzane są również w firmie Sliwinski, produkującej meble.

- Nasi pracownicy są informowani o tym, że mogą być poddani kontroli na zawartość alkoholu we krwi. Ostatnia miała miejsce kilka miesięcy temu. W jej wyniku pracę straciła osoba, u której już po raz trzeci stwierdzono nietrzeźwość - mówi Justyna Jutrzenka z zakładu Sliwinski. - Mieliśmy też przypadek, kiedy jeden z pracowników był agresywny w czasie kontroli i byliśmy zmuszeni wezwać policję.

Czy policja jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli? - Zgodnie z ustawą pracodawca ma prawo niedopuszczenia zatrudnionego pod wpływem alkoholu do wykonywania pracy. Od ub.r. firma sama może przeprowadzić kontrolę trzeźwości, ale tylko w obecności policji. Inaczej badanie może być uznane za nieważne - mówi Kama Dąbrowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska