Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa w ciepło - zimno

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Mówi się czasami, że klimatyzacja jest jednym z największych wynalazków XX wieku. Na początku można ją było odnaleźć w najdroższych autach i willach. Dziś dostępna jest niemal wszędzie.

Mówi się czasami, że klimatyzacja jest jednym z największych wynalazków XX wieku. Na początku można ją było odnaleźć w najdroższych autach i willach. Dziś dostępna jest niemal wszędzie.

<!** Image 3 align=right alt="Image 127059" sub="Fachowiec Mariusz Lewandowski mówi, że coraz więcej Polaków uważa klimatyzację za niezbędną / Fot. Tadeusz Pawłowski">Biurowce, osiedla mieszkaniowe, sklepy czy nawet magazyny i hale produkcyjne. Właśnie tam jest ona stosowana i zwykle spełnia swoją rolę. Bardzo często klimatyzacja mylona jest z wentylacją. Jest jednak między nimi zasadnicza różnica. Wentylacja polega jedynie na wymianie powietrza zanieczyszczonego na czyste, z kolei dzięki klimatyzacji powietrze w pomieszczeniu jest optymalne - ma odpowiednią wilgotność i temperaturę.

- Wielu naszych klientów ocenia, że klimatyzacja staje się niezbędna - mówi Mariusz Lewandowski, właściciel działającej w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku firmy CLIMAAST. - Trzeba bowiem podkreślić, że sprawdza się także zimą jako system grzewczy. Tym bardziej że srogie zimy już się nie zdarzają. Barierą bywają więc cena lub warunki mieszkaniowe. Średniej wielkości dom jednorodzinny można wyposażyć już od trzech tysięcy złotych.

Co musimy wiedzieć?

<!** reklama>Wiele osób zastanawia się, jaki wybrać klimatyzator, na co zwrócić uwagę dokonując wyboru. Przede wszystkim na podstawowe parametry. Zakres temperatur (zazwyczaj jest to 18 – 30 stopni Celsjusza) jest jednym z najważniejszym z nich. Ważne jest, abyśmy sami mogli regulować go co 1 stopień. Kolejnym wyznacznikiem jest poziom hałasu (zgodnie z przepisami nie może on być większy niż 40 decybeli w dzień i 30 w nocy). Inną bardzo ważną sprawą są filtry. Jeżeli chcemy, aby nasza klimatyzacja działała odpowiednio, musimy pamiętać o ich konserwacji (Mariusz Lewandowski z CLIMAASTU twierdzi, że świadomość tego u klientów indywidualnych jest właściwie zerowa. W firmach jest zdecydowanie lepiej). Dlatego wybierając dany model, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co ile czasu zalecane jest przez producenta wykonywanie tych czynności. Specjalistyczną kontrolę najlepiej jest wykonać przed każdym sezonem letnim, koszt takiego zabiegu waha się pomiędzy 100 do 250 PLN, w zależności od wielkości klimatyzacji i przeznaczenia.

Wiadomo, że po zakupie klimatyzatora należy obsługiwać go zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak poza nimi jest również parę innych wskazówek, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważne jest, aby czujnik klimatyzatora znajdował się w miejscu zacienionym. Dzięki temu będzie on odpowiednio wskazywał temperaturę, a tym samym, właściwie regulował ją w danym pomieszczeniu. Poza tym, istotne, aby część zewnętrzna urządzenia znajdowała się w miejscu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzała, bowiem wiadomo, że działa ona dosyć głośno, a dodatkowo jest źródłem gorącego powietrza. Z kolei tzw. jednostka wewnętrzna (urządzenie, które mamy w pomieszczeniu) nie powinna być osłaniana, np. zasłonami, ponieważ one znacząco obniżą jej wydajność i skuteczność.

Na czterech kółkach

Klimatyzacja samochodowa, oprócz zastosowań koniecznych, takich jak przewóz leków czy artykułów spożywczych, jest montowana przede wszystkim dla większego komfortu jazdy. Ale też w wielu przy padkach jest po prostu koniecznością, np. w kabinach samochodów ciężarowych, pokonujących długie trasy. Dziś jednak także dla wielu kierowców aut osobowych jest absolutnym standardem. Urządzenie wykorzystuje pracę silnika, nie potrzebuje więc żadnego innego źródła energii. Daje wiele korzyści - przyjemny chłód w aucie, pewność, że podczas jazdy w korku spaliny i hałas nie dostaną się do środka (dzięki zamkniętemu obiegowi), ciszę wewnątrz (zamknięte szyby) i poprawę jakości jazdy dla niezmęczonego hałasem i upałem kierowcy.

Krzysztof Szymanowski z firmy Yama, sprzedającej, m.in. nissany, mówi obrazowo, że dziś trzeba się bardzo postarać, by kupić samochód tej klasy bez zamontowanego fabrycznie systemu. - Teoretycznie są produkowane tidy i note bez klimatyzacji, ale przy całym wachlarzu upustów i promocji, które proponujemy, na taką „biedniejszą” wersję nie ma popytu. Nissana micrę bez radia i klimatyzacji w ofercie można znaleźć tylko 500 złotych taniej i nikt perspektywicznie myślący nie będzie w ten sposób oszczędzał, choćby myśląc o odsprzedaży. Zdarza się, że ludzie niechęć do instalacji tłumaczą względami zdrowotnymi. Ale jeśli się takie pojawią, mogą być spowodowane tylko nieumiejętną eksploatacją.

System można też zamontować w prawie każdym samochodzie, który dotąd takiego udogodnienia nie miał (cena montażu jest uzależniona od typu i rodzaju urządzenia - wynosi około 1700 zł). Oczywiście, również wymaga okresowego odgrzybiania (w zakładach zajmujących się takimi usługami poinformowano nas, że cena waha się od 60 do 150 zł, w zależności od użytego środka. Czyszczenie pianowe instalacji w nissanie almera kosztowałoby 90 zł).

(Przygotowując artykuł, korzystałam ze strony iceone.pl)

Fakty. Klima w aucie.

Klimatyzacja manualna - jest sterowana bezpośrednio przez użytkownika. Najczęściej na panelu deski rozdzielczej, tam gdzie są pokrętła do wentylacji i ogrzewania - zamontowane są dwa przyciski: AC - (AirCondition) - włączenie klimatyzacji i REC (Recycling) - czyli praca w obiegu zamkniętym. Klimatyzacja Climatronic - jest sterowana poprzez panel z programatorem elektronicznym. Programator ten pozwala na sterowanie rozdziałem powietrza (na przednią szybę, środek pojazdu i nogi pasażerów), regulację prędkości obrotowej dmuchawy, ustawienie wewnętrznego obiegu powietrza oraz na załączenie trybu auto. Jest to tryb automatycznej regulacji temperatury i rozdziału powietrza. Wszystkie te funkcje pokazane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska