Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachorowania na raka w woj. kujawsko-pomorskim. Niepokojące statystyki

Małgorzata Pieczyńska (aip)
W regionie liczba chorych na nowotwory złośliwe wciąż rośnie
W regionie liczba chorych na nowotwory złośliwe wciąż rośnie Dariusz Bloch/zdjęcie ilustracyjne
W regionie liczba chorych na nowotwory złośliwe wciąż rośnie. Tylko w 2014 r. z tego powodu zmarło w województwie aż 5601 osób.

Największe śmiertelne żniwo zbierają u nas rak płuc i oskrzeli. W 2014 r. zmarły na niego aż 1482 osoby, w tym 1006 mężczyzn i 476 kobiet. W porównaniu z 2013 r., to o 96 osób więcej. - To bardzo podstępny nowotwór, bo późno daje objawy. Pacjent może mieć guza wielkości jabłka i nawet o tym nie wiedzieć - mówi profesor doktor hab. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - W wielu przypadkach, w chwili rozpoznania połowa pacjentów ma już przerzuty, a 30 proc. zmiany w węzłach chłonnych. Praktycznie zaledwie 15 proc. kwalifikuje się do operacji. Rentgen płuc nic tu nie da. Jedynie spiralna tomografia komputerowa mogłaby wychwycić wczesne zmiany.

Zobacz także: Zabieg usunięcia trzech guzów u 11-latka trwał osiem godzin

Niestety, choć w Bydgoszczy mamy jeden z najlepszych ośrodków onkologicznych w kraju, to brakuje programu badań przesiewowych w kierunku raka płuc. - Opracowaliśmy dwa, jeden znich wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Złożyliśmy je w Urzędzie Marszałkowskim, ale ten czeka na uruchomienie środków z Ministerstwa Zdrowia - mówi prof. Janusz Kowalewski. - Tyle, że tu czasu nie ma, bo rak płuc zbiera coraz większe żniwo. Szacujemy, że koszt takich badań przesiewowych rocznie to wydatek 5-6 mln zł.

A doktor Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktykii Promocji Zdrowia Centrum Onkologii, podkreśla: - By uchronić się przed rakiem płuc, nie wolno palić. Jeszcze kilka lat temu to rak piersi był numerem jeden na liście zgonów wśród kobiet. Teraz wyprzedził go nowotwór płuc. W przypadku nowotworów piersi i szyjki macicy, statystyki się poprawiły właśnie dzięki programom profilaktycznym. Bo tylko wczesne wykrycie zmian pozwala na całkowite wyleczenie.

Bardzo mroźną była pierwsza wojenna zima w Toruniu. Na początku 1940 roku, ze względu na zburzone mosty, ruch odbywał się po zamarzniętej Wiśle.

Życie w Toruniu przy minus 32 stopniach Celsjusza. Rekordowo...

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w naszym województwie w 2014 r. na nowotwory zmarło 5768 osób, w tym na te złośliwe 5601. - To odpowiednio o 183 i 280 osób więcej niż rok wcześniej - zauważa Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.- Wśród nowotworów złośliwych, oprócz raka płuc i oskrzeli, które są absolutnym numerem jeden na liście zgonów, najczęstsza przyczyną śmierci pacjentów w regionie, były nowotwory jelita grubego (454 osoby w tym 252 mężczyzn i 202 kobiety) i piersi (355 osób - 4 mężczyzn i 351 kobiet). Pod względem zgonów na nowotwory, województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na trzecim miejscu w kraju! Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska