Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd spółki PKP Cargotabor tłumaczy, dlaczego ogranicza działalność w Toruniu

Małgorzata Oberlan
Thinkstock
Pracownicy spółki naprawiającej wagony przy ul. Kluczyki boją się utraty pracy i likwidacji ich zakładu. Co na to pracodawca?

[break]
O sytuacji w toruńskim oddziale PKP Cargotabor pisaliśmy w piątek. Według pracowników, ich zakład skazano już na likwidację.

- My mamy albo godzić się na delegowanie do pracy w Bydgoszczy, albo „dobrowolnie” odejść - skarżą się.

„Nowości” otrzymały oficjalne stanowisko zarządu spółki.

- Obserwujemy zmniejszone zapotrzebowanie na naprawy wagonów w Toruniu. Wolne moce produkcyjne wykorzystujemy w niedalekiej Sekcji Napraw Lokomotyw w Bydgoszczy, w której z kolei zapotrzebowanie na usługi naprawcze jest bardzo duże. Na razie nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje dotyczące przyszłości zakładu w Toruniu - przekazuje Magdalena Załubska-Król z biura prasowego PKP Cargotabor w Warszawie.

W Zakładzie Napraw Taboru Toruń zatrudnione są obecnie 123 osoby, w tym 24 osoby przebywające na urlopach bezpłatnych – pracujące obecnie w PKP CARGO S.A. Pierwsze 21 osób, które przebywają na urlopach bezpłatnych i pracują w PKP CARGO otrzymało taką propozycję 1 kwietnia (w sumie oferta została złożona 25 osobom, 21 zdecydowało się na nią). Kolejne 3 osoby przeszły do tej sekcji 8 lipca.

- Pracę w Bydgoszczy wykonują wyłącznie pracownicy, którzy się na takie przeniesienie zgodzili. Dzięki tej zmianie mają oni możliwość zdobycia cennego doświadczenia w zakresie napraw lokomotyw - dodaje Magdalena Załubska-Król.

Wniosek o skorzystanie z Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) złożyło 38 Pracowników ZNT Toruń. Ostateczne decyzje w sprawie udzielania zgody na odejście ze spółki na warunkach określonych w programie PDO zostaną podjęte przez zarząd do 22 lipca tego roku.

- Odchodzący z firmy w ramach PDO pracownicy otrzymują świadczenia pieniężne, wynoszące nawet do 30-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego z tytułu umowy o pracę. W czerwcu bieżącego roku w całej spółce do programu zgłosiło się trzykrotnie więcej pracowników niż zakładano. Ostatecznie z samej spółki PKP CARGO odeszło 73 procent chętnych, czyli 874 osoby z 1193 - kończy Załubska-Król.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska