Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy obowiązywał tylko do końca 2023? Jeśli się spóźnisz, już nigdy go nie otrzymasz!

redpp
Wideo
od 16 lat
Osoby rezygnujące z zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej, aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną, mogą otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy. Co istotne, część osób pobierających świadczenie może zachować wypłatę. Na jakich zasadach? Teraz też jest ostatni czas na otrzymywanie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Lepiej jest się pośpieszyć.

Spis treści

Nowa ustawa o świadczeniu wspierającym od 1 stycznia 2024 roku

W życie ma wejść nowa ustawa o świadczeniu wspierającym. Ma ona wejść 1 stycznia 2024 roku i zastąpi specjalny zasiłek opiekuńczy. Wynika to z faktu, że nowa ustawa uchyla art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który właśnie regulował zasady, na których przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak w 2023 wciąż można z niego skorzystać!

Specjalny zasiłek opiekuńczy - ile wynosi?

Świadczenie, jakim jest specjalny zasiłek opiekuńczy, działa od 1 stycznia 2013 roku. Na ten moment wynosi ono 620 zł miesięcznie.

Kto może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy?

To specjalne świadczenie przysługuje tym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny - reguluje to Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Co istotne, dotyczy on również małżonków, którzy:

  • Nie podejmują zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej;
  • Rezygnują z zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej celem sprawowania stałej opieki nad osobą, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - ewentualnie jest osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz ze wskazaniami o konieczności długotrwałej lub stałej opieki bądź pomocy innej osoby, co wynika z ograniczenia możliwości do samodzielnej egzystencji, a także konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka.

Kiedy można otrzymać świadczenie?

Możliwość otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje wtedy, gdy całkowity dochód rodziny osoby sprawującej opiekę bądź też rodziny tej osoby, która wymaga opieki, nie przekracza określonego kryterium dochodowego. Obecnie są to 764 zł netto - sprawdza się to na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy - przy czym uwzględnia się utraty oraz uzyskania dochodu.

Specjalny zasiłek opiekuńczy - kto zachowa świadczenie w 2024 roku?

Zasiłek ten ma zniknąć 1 stycznia 2024 roku, ale niektóre osoby będą mogły zachować - mowa o tych osobach, które prawo do niego nabędą do końca roku - taką możliwość gwarantują przepisy przejściowe. Decyzje przyznania zasiłku specjalnego od 1 listopada tego roku wygasną dopiero 30 października 2024 roku. Co więcej, opiekun ma prawo do składania wniosku o przedłużenia świadczenia na kolejny okres.

Źródło: DGP [Dostęp: 15.11.2023]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska