Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"žChodkiewicz" szuka kupca

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
To rarytas - mówią o Forcie V znawcy toruńskich fortyfikacji. W przyszłym tygodniu ten rarytas może zmienić właściciela, o ile znajdzie się ktoś, kto zapłaci za niego ponad milion złotych.

To rarytas - mówią o Forcie V znawcy toruńskich fortyfikacji. W przyszłym tygodniu ten rarytas może zmienić właściciela, o ile znajdzie się ktoś, kto zapłaci za niego ponad milion złotych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172806" sub="Wiekowa warownia mogłaby stać się ciekawą atrakcją turystyczną. Przez lata zajmowana przez wojsko, nie jest tak dobrze znana, jak inne toruńskie forty / Fot. Adam Zakrzewski">- Przetarg odbędzie się 8 czerwca, cena wywoławcza: milion 350 tysięcy złotych - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego.

Ceglany kawał historii

Tyle armia życzy sobie za coś, co w wojskowych rękach znajduje się nieprzerwanie od chwili budowy w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki temu zresztą Fort V cieszy się najlepszym zdrowiem ze wszystkich takich obiektów otaczających miasto.

<!** reklama>- Czegoś podobnego już w Toruniu nie ma, zachowało się tu wiele detali historycznych, jak choćby krata otaczająca dziedziniec, krata nad mostem - opowiada major Marian Rochniński, toruński przewodnik i znawca miejskich fortyfikacji. - Tam nawet pompy i kominki zachowały się oryginalne, nie wspominając o podłogach czy elementach pancernych. To robi wielkie wrażenie.

Dla przyszłego właściciela będzie też wyzwaniem. Fort jest wpisany do rejestru zabytków, na wszelkie zgromadzone w nim skarby historyczne będzie więc miał oko konserwator. Teoretycznie jednak pod jego ochroną znajdują się wszystkie toruńskie dawne warownie pruskie, a stan niektórych woła o pomstę do nieba.

Magazyn? Może lepiej nie...

Agencja Mienia Wojskowego kwalifikuje pomieszczenia fortu jako przestrzeń magazynową, ale taka przyszłość również może nie być dla tego miejsca najwłaściwsza.

- Na ścianach można tam znaleźć inicjały wartowników, w tym marynarzy, którzy w 1920 roku mieli bronić Torunia przed bolszewikami - dodaje Marian Rochniński.

Najlepiej więc by było zorganizować tu muzeum, tyle tylko, że takie, bardzo prężnie działa już w odremontowanym sąsiednim Forcie IV. Aby poznać przyszłość tego obiektu, najpierw będziemy musieli poznać nabywcę fortu. Być może będzie trzeba na niego poczekać, z wieloma swoimi obiektami AMW mozoli się już od lat i sprzedać ich nie może. Oby tylko Agencji udało się wtedy ochronić ten obiekt przed dewastacją. Poławiacze złomu już okradli fort z fragmentu zabytkowego ogrodzenia.

Dziś piszemy o tym, że taki skarbiec został wystawiony na sprzedaż. Mamy nadzieję, że za jakiś czas nie będziemy musieli o jego zaletach pisać w czasie przeszłym.


Warto wiedzieć

Fort został wybudowany w latach 1879-1884, jako artyleryjski fort główny.

W niemieckich czasach jego patronem był generał Scharnhorst, w polskich - hetman Jan Karol Chodkiewicz.

Informacje nt. obiektu i przetargu można znaleźć na stronie Agencji Mienia Wojskowego: http://www.amw.com.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska