Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2017. Kiedy i jak przestawiamy zegarki?

jwn
26.03.2010 legnica angelika pachucy z zegarem zegar ilustracja zmiana czasu czas letni zimowy czasowy tarcz zegara wiosna gazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polskapresse
26.03.2010 legnica angelika pachucy z zegarem zegar ilustracja zmiana czasu czas letni zimowy czasowy tarcz zegara wiosna gazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polskapresse Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku.

Zmiana czasu z letniego na zimowy podyktowana jest troską o gospodarkę. Celem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Dodatkowa godzina w pociągu

W nocy z 28 na 29 października podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość - nocne pociągi zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji, by jechać zgodnie z rozkładem.

- Zmiana czasu w Polsce będzie dotyczyła 18 pociągów PKP Intercity. Dla każdego z nich jest ułożony indywidualny rozkład jazdy. Godziny przyjazdu składów do stacji docelowych nie ulegną zmianom. Na przykład pociąg TLK Ustronie relacji Kraków – Kołobrzeg zatrzyma się na stacji w Iławie Głównej o godzinie 02:26 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 02:28 nowego czasu - tłumaczy Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity S.A.

Polecamy: 27-latek podawał córce twarde narkotyki? Ruszył proces

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania składów w nocy z 28 na 29 października można uzyskać za pośrednictwem strony Intercity.pl, profilu przewoźnika na Facebooku, infolinii pod numerem 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługę świadczy PKP Intercity S.A.) czy u konduktorów w pociągach.

Ci, którzy planują podróż samolotem, też powinni się upewnić, co do pór startów i lądowań.

Dłużej w pracy

I jeszcze jedna ważna informacja dla osób zatrudnionych w systemie zmianowym w firmach działających przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy pracujący na nocną zmianę z 28 na 29 października będą faktycznie wykonywali pracę przez 9 godzin. W związku z tym, że przepracują jedną godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Kto był pionierem we wdrożeniu czasu letniego? Co z projektem rezygnacji ze zmiany w czasu w Polsce? Czytaj na kolejnej stronie >>>>>

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Pierwsi byli Niemcy

Może się to jednak zmienić, bo w październiku tego roku sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r. Dlatego, nawet gdyby projekt PSL zyskał poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta, to czas zmienialibyśmy jeszcze w marcu 2018 roku.

Polecamy: Nastolatki były topione. Jedna po drugiej

Tu warto przypomnieć, że pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, natomiast 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Wkrótce po tym w Anglii również zaczęto stosować zmianę czasu.

Zobacz wideo: Info z Polski

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska