Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Redakcja
24 czerwca 2008 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie sposobu obliczania zasiłku chorobowego.

24 czerwca 2008 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie sposobu obliczania zasiłku chorobowego.

Trybunał stwierdził, że nieuwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodne z konstytucją.

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku po wyroku trybunału

Zgodnie z tym wyrokiem, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i pozostałych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględnić składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe z wyjątkiem tych, które na podstawie przepisów płacowych lub umowy o pracę przysługują pracownikowi za okres pobierania zasiłku chorobowego.

<!** reklama>Zatem w sytuacji, gdy układy zbiorowe pracy, przepisy o wynagradzaniu lub umowa o pracę nie zawierają jednoznacznych postanowień o zachowaniu przez pracownika prawa do określonego składnika wynagrodzenia w czasie pobierania zasiłku, składnik ten należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku. Również w przypadku, gdy przepisy płacowe albo umowa o pracę nie zawierają wyraźnych postanowień w kwestii zmniejszania składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznej.

Natomiast składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w czasie pobierania zasiłku w okresie ubezpieczenia, należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego po ustaniu ubezpieczenia.

Do kiedy można wystąpić o ponowne ustalenie podstawy wymiaru

W związku z powyższym, ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku nie uwzględniając składników wynagrodzenia, które nie przysługiwały im w okresie pobierania zasiłku, mogą wystąpić o ponowne ustalenie podstawy wymiaru.

W sytuacji, gdy sprawa zakończyła się wydaniem decyzji, od której nie wniesiono odwołania do sądu, ubezpieczony miał miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na wniesienie skargi o wznowienie postępowania, czyli do 7 sierpnia 2008 roku.

Natomiast w sprawach zakończonych prawomocnym orzeczeniem sądu ubezpieczony ma trzy miesiące na wniesienie skargi o wznowienie postępowania, czyli do 7 października 2008 roku.

Najdłuższy termin na wystąpienie o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku mają ubezpieczeni, w sprawach których nie zostały wydane decyzje. W przypadku tych osób roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie trzech lat od ostatniego dnia okresu, za który przysługiwał zasiłek.

Natomiast ubezpieczeni, którym zasiłek chorobowy jest aktualnie wypłacany i przysługiwał w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, będą mieli ponownie ustaloną podstawę wymiaru zasiłku za cały nieprzerwany okres bez konieczności występowania z wnioskiem w tej sprawie.

Wyrównanie z odsetkami

Wszystkie osoby, którym w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego płatnik zasiłku ponownie ustali podstawę wymiaru świadczeń przysługujących przed dniem ogłoszenia wyroku, wypłatę należnego wyrównania otrzymają wraz z odsetkami.

Potrzebne dokumenty

W celu ustalenia przez ZUS podstawy wymiaru zasiłków przysługujących przed dniem ogłoszenia wyroku, pracodawcy powinni przekazać nowe zaświadczenia na formularzu ZUS Z-3 z wyszczególnieniem wszystkich składników wynagrodzenia, które nie przysługiwały pracownikowi w czasie pobierania zasiłku.

Jedynie w sytuacji, gdy w poprzednio złożonym w ZUS dokumencie Z-3 składniki te były wykazane i z informacji posiadanych przez ZUS jednoznacznie wynika, że nie przysługiwały za okres pobierania zasiłku, którego podstawa wymiaru jest ponownie ustalana, nie ma konieczności ponownego składania zaświadczenia na formularzu Z-3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska