Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w komunikacji miejskiej. Ile osób teraz może być w autobusie, tramwaju, pociągu? Rząd po cichu zmienił zasady

asz
Nowe limity w komunikacji miejskiej. Choć rząd o tym nie wspominał, od 1 czerwca obowiązują nowe zasady w autobusach, tramwajach, pociągach i metrze.
Nowe limity w komunikacji miejskiej. Choć rząd o tym nie wspominał, od 1 czerwca obowiązują nowe zasady w autobusach, tramwajach, pociągach i metrze. Karolina Misztal
Limity w komunikacji miejskiej zostały zmienione, chociaż wprowadzając 4. etap odmrażania gospodarki rząd nie wspomniał o tym ani słowem. Luzowanie obostrzeń dotknęło jednak także transportu publicznego. Zmieniły się zasady dotyczące tego, ile osób może podróżować w tym samym czasie jednym środkiem transportu. Osobną zmianę dla swoich pasażerów wprowadza także PKP Intercity. Jakie są nowe zasady i limity?

Limity w komunikacji miejskiej zmienione

Od 1 czerwca, w związku z 4. etapem odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń, zmieniają się limity w komunikacji miejskiej. Nie wszyscy o tym wiedzą, ponieważ zmiana znalazła się w rozporządzeniu, ale nikt wcześniej o niej nie wspominał ani jej nie zapowiadał.

Teraz w transporcie publicznym limity zostały zwiększone. W pojazdach komunikacji miejskiej obecnie mogą być zajęte:

  • wszystkie miejsca siedzące (bez stojących) lub
  • połowa wszystkich dostępnych miejsc (siedzących i stojących).

Wcześniej dozwolone było zajęcie jedynie połowy wszystkich dostępnych miejsc, a co drugie miejsce siedzące miało pozostać wolne. Teraz ta zasada nadal obowiązuje, ale zamiast tego można do pojazdu wpuścić tyle osób, ile jest miejsc siedzących. Ta zmiana będzie szczególnie istotna dla przewoźników kolejowych oraz autokarowych, w których miejsc siedzących jest o wiele więcej niż miejsc stojących.

Intercity: obowiązkowa rezerwacja miejsc w każdym pociągu

PKP Intercity wprowadza jednak własne zasady, by dopilnować liczby osób w swoich pociągach. Już od kilku tygodni bilety sprzedawane są tylko na 50 proc. miejsc dostępnych w każdym składzie, a pasażerowie mają zajmować co drugie miejsce siedzące. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od 1 czerwca w każdym pociągu będzie mogło podróżować tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących. Ponadto PKP Intercity wprowadza obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Od 4 czerwca każdy pasażer, kupując bilet, będzie musiał mieć rezerwację miejsca.

Osoby, które pociągami PKP Intercity podróżują z biletem miesięcznym, także będą musiały rezerwować miejsca na konkretne połączenie. Dodatkowo dla tych pasażerów rezerwacja będzie kosztować symboliczną złotówkę. Dlaczego?

Pasażerowie pobierają miejscówki na kilka różnych pociągów tego samego dnia, po czym korzystają tylko z jednej z nich, a reszta miejsc jest sztucznie blokowana, przez co nie mogą z nich skorzystać inni pasażerowie – mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Ta zmiana również wchodzi w życie od 4 czerwca.

Źródła: Polsat News, PKP Intercity

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska