Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie o dostępie do broni palnej. Rekonstruktorze oddaj broń! Wyciekły propozycje zmian w przepisach

az
Protest środowisk rekonstrukcyjnych, proobronnych i strzeleckich oraz posłanki Anny Marii Siarkowskiej odniosły skutek. Na skutek interwencji Joachima Brudzińskiego wycofano najbardziej kontrowersyjne zapisy.zdjęcie ilustracyjne
Protest środowisk rekonstrukcyjnych, proobronnych i strzeleckich oraz posłanki Anny Marii Siarkowskiej odniosły skutek. Na skutek interwencji Joachima Brudzińskiego wycofano najbardziej kontrowersyjne zapisy.zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Łokaj
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji bierze się za walkę z posiadaniem broni. 3 sierpnia tego roku wyciekł dokument, który świadczy o tym, że prawo do posiadania nawet kolekcjonerskich egzemplarzy broni, będzie ograniczone. Czy zabytkowy egzemplarz rewolweru Visa po dziadku-powstańcu trzeba będzie oddać na komisariat?

Według przepisów proponowanych przez rząd, pozwolenie miało być konieczne na:

  • samoczynną strzelecką broń palną, która został przerobiona na samopowtarzalną strzelecką broń palną,
  • krótką strzelecką broń palną z magazynkiem powyżej 20 naboi, oraz długą strzelecką broń palną z magazynkiem powyżej 10 naboi,
  • długą strzelecką broń palną pierwotnie przeznaczoną do strzelania z ramienia, którą można zmniejszyć do długości mniej niż 60 cm bez utraty funkcjonalności,
  • każdą strzelecką broń palną przerobioną do strzelania "ślepakami", wystrzeliwania substancji drażniących, albo m.in. przerobioną na tzw. broń salutacyjną.
  • broń rozdzielnego ładowania (czarnoprochowej) podlegała będzie rejestracji na uproszczone pozwolenie na broń tzw. kartę rejestracyjną bron

Warto sprawdzić: Czy dostałbyś pozwolenie na broń? Szybki test

Kolejne przepisy dotyczyć miały magazynków powyżej pojemności 10 (w przypadku broni długiej) lub 20 (w przypadku broni krótkiej) naboi. W przypadku przyjęcia projektu, ich posiadacze będą zobowiązani do zwrócenia magazynku "organowi właściwego wydającemu pozwolenie na broń". Będą mieli na to 90 dni od momentu wejścia ustawy w życie.

POLECAMY:
Skyway 2018. Co, gdzie i kiedy?
TOP 14 najtańszych mieszkań w Toruniu
Toruń w latach 90. na zdjęciach z archiwum

Zmiany obejmować miały obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne co 5 lat dla posiadaczy broni, zakaz noszenia broni załadowanej, zakaz używania broni pamiątkowej na strzelnicach, możliwości odebrania broni rozdzielnego ładowania (czarnoprochowej) nieoznaczonej, obowiązku zawiadamiania o miejscu przechowywania broni niewymagającej pozwolenia na broń, a podlegającej rejestracji np. broń rozdzielnego ładowania (czarnoprochowa), pozwolenia na broń muzealną.

Czarnoprochowce były od dawna solą w oku policji. Jest to broń, którą każdy może kupić bez pozwolenia i nie jest rejestrowana. A policja chce mieć wszystko na widelcu. - mówi jeden z przedstawicieli środowisk rekonstrukcyjnych. -A statystyki w Polsce mówią, że praktycznie nie odnotowuje się w naszym kraju przestępstw przy użyciu broni czarnoprochowej.

Protest środowisk rekonstrukcyjnych, proobronnych i strzeleckich oraz posłanki Anny Marii Siarkowskiej odniosły skutek. Na skutek interwencji Joachima Brudzińskiego wycofano najbardziej kontrowersyjne zapisy.

Decyzję szefa MSWiA skomentowała na Facebooku poseł Anna Maria Siarkowska. Dobre wiadomości z frontu walki o polskie strzelectwo: nie będzie kontrowersyjnych zmian w UoBiA. Dziękuję Joachimowi Brudzińskiemu za szybką reakcję. Jednocześnie proszę o zidentyfikowanie i pociągnięcie do odpowiedzialności inicjatorów tej szkodliwej dla rządu wrzutki. Nie oznacza to, że środowisko strzeleckie powinno już złożyć broń. Proszę NADAL dzwonić i słać maile do posłów z komisji AiSW oraz właściwych ministrów (maile indywidualne i do poszczególnych biur poselskich), wyrażać swój sprzeciw wobec szkodliwych zapisów i zabiegać o implementację dyrektywy w najbardziej korzystny dla strzelców sposób. Mobilizacja wciąż niezbędna. Walka trwa - napisała.

Jakie zapisy usunięto?

  • Nie będzie obowiązku dodatkowego znakowania broni, która jest już zarejestrowana.
  • Ustawodawca odstąpi od nałożenia obowiązku przeprowadzania badań lekarskich oraz przedstawiania zaświadczeń o niekaralności przy rejestrowaniu broni pneumatycznej, broni sygnałowej, broni gazowo-alarmowej o kalibrze powyżej 6 mm, reprodukcji broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, jak również odstąpienie od konsekwencji za niedopełnienie powyższych obowiązków.
  • Tylko do kategorii B zostanie ograniczony zakaz posiadania magazynków o dużej pojemności do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu.
  • Zostanie również usunięty obowiązek zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
  • Nie będzie obowiązku oznakowania broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania.
  • Reglamentacja gromadzenia w muzeach broni palnej i umożliwienie – dopuszczalnego przez dyrektywę – kolekcjonowania broni palnej kategorii A zostanie zniesiona.
  • Ministerstwo uznało, że należy odstąpić od doprecyzowania zasad noszenia broni, w tym od zakazu noszenia broni załadowanej poza miejscem zawodów sportowych przez osoby posiadające pozwolenie na broń do celów sportowych.

Co dalej z propozycjami ograniczenia lub uwolnienia dostępu do broni? Przyszłość pokaże.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Program Pirat – odc. 2

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska