Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 najciekawszych obiektów w zbiorach toruńskiego Muzeum Okręgowego: Od skarbu pana Piwy po maszynę szyfrującą!

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Wszystkie muzealne skarby są ciekawe, ale niektóre – ciekawsze. Z uwagi na kunszt, z jakim zostały wykonane, historię, która w nich została zapisana, okoliczności odnalezienia. Albo to, że są jednymi z nielicznych tego typu przedmiotów, jakie się zachowały do naszych czasów. Oto 12 godnych szczególnej uwagi obiektów w zbiorach toruńskiego Muzeum Okręgowego, po dwa z każdego oddziału placówki. Wytypowali je dla nas pracownicy muzealnych oddziałów, a informacje od nich zebrał dla nas Hubert Smolarek z Działu Promocji Muzeum.ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>
Wszystkie muzealne skarby są ciekawe, ale niektóre – ciekawsze. Z uwagi na kunszt, z jakim zostały wykonane, historię, która w nich została zapisana, okoliczności odnalezienia. Albo to, że są jednymi z nielicznych tego typu przedmiotów, jakie się zachowały do naszych czasów. Oto 12 godnych szczególnej uwagi obiektów w zbiorach toruńskiego Muzeum Okręgowego, po dwa z każdego oddziału placówki. Wytypowali je dla nas pracownicy muzealnych oddziałów, a informacje od nich zebrał dla nas Hubert Smolarek z Działu Promocji Muzeum.ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>Muzeum Okręgowe w Toruniu
Wszystkie muzealne skarby są ciekawe, ale niektóre – ciekawsze. Z uwagi na kunszt, z jakim zostały wykonane, historię, która w nich została zapisana, okoliczności odnalezienia. Albo to, że są jednymi z nielicznych tego typu przedmiotów, jakie się zachowały do naszych czasów. Oto 12 godnych szczególnej uwagi obiektów w zbiorach toruńskiego Muzeum Okręgowego, po dwa z każdego oddziału placówki. Wytypowali je dla nas pracownicy muzealnych oddziałów, a informacje od nich zebrał dla nas Hubert Smolarek z Działu Promocji Muzeum.

1. Zaczynamy od najsmaczniejszego symbolu Torunia i od poświęconego mu Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. To dwustronna forma do wypieku pierników z przedstawieniem katarzynki i herbu Torunia, służąca do przygotowania tzw. pierników ozdobnych. Pochodzi z XIX wieku, z toruńskiej Fabryki Pierników Gustava Weesego. To właśnie w dawnych pomieszczeniach tej fabryki działa Muzeum Toruńskiego Piernika.

Polecamy

Jakie jeszcze skarby posiada Muzeum Okręgowe w Toruniu? Zobacz 12 godnych szczególnej uwagi obiektów w zbiorach, klikając w poniższą galerię!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska