Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat po śmierci Wandy Szuman miasto o niej pamięta

Justyna Wojciechowska-Narloch
W dwudziestą rocznicę śmierci Wandy Szuman w uroczystościach upamiętniających Honorową Obywatelkę Torunia wzięli udział między innymi uczniowie ze szkół noszących jej imię
W dwudziestą rocznicę śmierci Wandy Szuman w uroczystościach upamiętniających Honorową Obywatelkę Torunia wzięli udział między innymi uczniowie ze szkół noszących jej imię Sławomir Kowalski
Jako pierwsza kształciła nauczycielki do ochronek i głośno mówiła o rodzinnym wychowywaniu sierot. Była aktywna zawodowo przez prawie 70 lat. To Wanda Szuman, która odeszła od nas dwie dekady temu.

Tygodniowe obchody związane z rocznicą śmierci pierwszej Honorowej Obywatelki Torunia (Rada Miasta zdecydowała o nadaniu jej tego tytułu w lutym 1992 roku) rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą i złożeniem kwiatów na jej grobie na cmentarzu św. Jerzego.
[break]
W uroczystościach udział wzięli członkowie rodziny pani Wandy, którzy specjalnie przyjechali z Poznania. Kwatera, gdzie spoczywają Szumanowie, prezentowała się godnie. To wszystko zasługa młodzieży i nauczycieli z VII LO w Toruniu, które nosi imię Wandy Szuman.
- Dla nas patron to nie tylko portret w szkolnym holu oraz znane nazwisko. Wszystkim uczniom od początku mówimy, kim była Wanda Szuman, jak wiele serca poświęcała młodym, pokrzywdzonym przez los. I oni to czują, szanują swoją patronkę - opowiada Katarzyna Radzka, psycholog w VII LO.
To dzięki inicjatywie Beaty Girzyńskiej, katechetki, i Agaty Strutyńskiej, nauczycielki biologii z „siódemki” udało się odnowić kwaterę Szumanów. Nauczycielki znalazły sponsora, który zapłacił za niezbędne prace. Zakupione przez niego ozdobne krzewy i kwiaty posadzili licealiści.
Ten gest ma wielkie znaczenie, bo jeszcze w lipcu ubiegłego roku pisaliśmy w „Nowościach”, że mogiły Szumanów są w strasznym stanie. Chodziło przede wszystkim o chaszcze, które porastały kwaterę zasłużonych dla Torunia obywateli. Były na tyle wysokie, że trudno było dostrzec nazwiska spoczywających tam osób. Po naszej interwencji groby zostały uporządkowane.
Wczoraj z okazji 20. rocznicy śmierci Wandy Szuman w Bibliotece Głównej UMK zorganizowano konferencję dotyczącą dziedzictwa Honorowej Obywatelki Torunia. Otwarto też wystawę, a zainteresowane osoby mogły zwiedzić Izbę Pamięci Wandy Szuman w CKU. Dziś natomiast odbędzie się konferencja, przygotowana m.in. przez Wydział Nauk Pedagogicznych UMK, dotycząca rodzinnej opieki zastępczej. W rocznicowe obchody zaangażowało się też VII LO: zaplanowano tam debatę o tolerancji, warsztaty na temat stereotypów i grę miejską. ZS nr 16 na Rubinkowie noszący również imię Wandy Szuman 5 grudnia pokaże specjalnie przygotowane przedstawienie „Bajki dla przedszkolaków”.
Wanda Szuman była nie tylko naukowcem, ale także działaczką społeczną na rzecz sierot. Współpracowała ściśle z Januszem Korczakiem.
Nota biograficzna
Wanda Szuman
urodzona 3 kwietnia 1890 roku, zmarła 1 grudnia 1994 roku
psycholog, pedagog, prekursorka pedagogiki specjalnej
jako pierwsza wprowadziła metodę rehabilitacji poprzez pracę artystyczną
odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, papieskim medalem „Pro Ecclesiae et Pontifice” i Orderem Uśmiechu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska