Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. Festiwal Antropologii Wizualnej w Muzeum Etnograficznym

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza wszystkich, którzy mają szeroko otwarte oczy. Przez kilka dni będzie przykuwało wzrok ciekawymi filmami i fotografiami.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza wszystkich, którzy mają szeroko otwarte oczy. Przez kilka dni będzie przykuwało wzrok ciekawymi filmami i fotografiami.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200163" sub="Oglądając filmy można również zajrzeć do arsenału, gdzie wczoraj została otwarta wystawa fotograficzna konkursu Etnoklimaty [Fot.: Jacek Smarz]">„Aspekty”, czyli 5. Festiwal Antropologii Wizualnej przygotowany przez Fundację Emic rozpocznie się dopiero jutro, jednak progi Muzeum Etnograficznego, które będzie sceną zaplanowanych z tej okazji niezwykłych widowisk, warto przekroczyć już dziś.

Dlaczego? Choćby po to, by obejrzeć odsłoniętą wczoraj w budynku dawnego arsenału wystawę najciekawszych zdjęć z tegorocznych Etnoklimatów. Środę można poświęcić na podziwianie obrazów nieruchomych, by pozostałe dni tygodnia przeznaczyć na wrażenia filmowe.<!** reklama>

- W tym roku z 200 nadesłanych wybraliśmy 23 filmy, jakie uznaliśmy za najciekawsze - mówi Jakub Kopczyński, współorganizator „Aspektów”. - Są to dokumenty dla ludzi ciekawych świata.

Festiwal rozpocznie się w czwartek o godzinie 18 wykładem doktora Sławomira Sikory z Uniwersytetu Warszawskiego o tym, że film antropologiczny nie musi być długi i nudny, ale często stanowi okno na świat. To okno zresztą już w czwartek zacznie się otwierać, po wykładzie w sali widowiskowej Muzeum Etnograficznego rozpocznie się pierwsza projekcja.

Na kolejne organizatorzy zapraszają w piątek, sobotę i niedzielę. Pokazy filmów zaczynają się za każdym razem o godz. 15. Na ekranie będzie można zobaczyć m.in. Zachary’ego Stuarta, prawnuka Bronisława Malinowskiego, który po latach rusza śladem swojego wielkiego przodka i rozmawia z potomkami ludzi, którzy w latach 20. współpracowali z wybitnym polskim antropologiem. Przygląda się jego wpływowi na naukę, ale również na własną rodzinę.

Wachlarz obrazów, pokazanych na nich regionów oraz problemów jest bardzo szeroki. Z pamiętającej Bronisława Malinowskiego Oceanii będzie można się na przykład przenieść do powojennych Włoch, a później do Kanady, wraz z Włoszkami migrującymi w połowie XX wieku do obcego i dalekiego Montrealu.

Bałkany, Indie, Turcja, Polska. Muzułmanie, żydzi, chrześcijanie. Po prostu ludzie.

- Wszystkie filmy obcojęzyczne będą miały napisy, więc nikt nie będzie miał problemu z ich zrozumieniem - dodaje Jakub Kopczyński.

Filmom towarzyszyła będzie również wystawa „Na miotle przez świat”, która jest fotograficznym zapisem wyprawy dwóch podróżniczek do Peru i Boliwii. Wszystkie atrakcje są naturalnie darmowe.


Warto wiedzieć

Program tegorocznych „Aspektów” wraz z opisem filmów można znaleźć na stronie: http://aspektyfestival.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska