5 sposobów na tanie wakacje

Materiał promocyjny PROFI CREDIT
Wakacje to czas, na który z utęsknieniem czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Po ciężkich miesiącach wytężonej pracy, każdy myśli o chwili relaksu, odprężenia i spontaniczności. Jak wynika ze statystyk, wakacje nie są już dla Polaków dobrem luksusowym, lecz są integralną częścią naszego życia. Jak możemy sobie poradzić, gdy inflacja nadal jest na wysokim poziomie, a ceny wakacyjnych wyjazdów przyprawiają o zawrót głowy? 5 sposobów na tańsze wakacje.

Tanie wakacje – czyli jakie?

Sytuacja finansowa niemal każdej polskiej rodziny jest nieco inna. Nieco inaczej przywykliśmy również spędzać czas wolny. Dla jednych wakacje oznaczają egzotyczny wyjazd na trzy tygodnie, a dla innych wakacje to czas spędzony na jednodniowych wycieczkach po okolicy. Trudno zatem przedstawić idealne pomysły dla wszystkich. Niemniej jednak warto zacząć od podstaw, czyli naszych wymagań i naszych możliwości.

Zanim rozpoczniemy snuć wizję leżaka i palmy warto obliczyć budżet, którym dysponujemy. W dużo lepszej sytuacji są osoby, które o urlopie myślały zawczasu i odkładały środki na ten cel. Jeśli nie należymy do tej grupy, koniecznie musimy obliczyć, na co nas stać. W tym celu warto zsumować wszystkie dochody, które otrzymujemy. Od dochodów należy odjąć wszystkie stałe miesięczne koszty. Do kosztów tych zaliczamy opłaty związane z mieszkaniem, wyżywieniem, transportem, edukacją i rozrywką.

Nie zapominajmy również o zobowiązaniach kredytowych. Kwotę, która pozostała nam po obliczeniach możemy przeznaczyć na wyjazd wakacyjny. O tym jak obliczyć budżet przeczytamy w zakładce blog na stronie lendup.pl. Niekiedy niestety wyliczenia nie są optymistyczne i jedynie co nam pozostaje to urlop spędzić w domu. Jeśli jednak z kalkulacji wynika, że pieniądze na wyjazd mamy, lecz niekoniecznie w wystarczającej ilości, możemy sprytnie obmyślać plan tanich i całkiem ciekawych wakacji.

5 sposobów na tanie wakacje

Co możemy zrobić, aby obniżyć koszty wakacyjnego wyjazdu? Oto pięć pomysłów.

1. Czas pobytu

Nie da się ukryć, że większość dorosłych Polaków jest przemęczona liczbą obowiązków zawodowych, a także domowych i rodzinnych. Marzy nam się długi urlop, na którym będziemy mogli skupić się na relaksie. Niestety, musimy mierzyć siły na zamiary. Nie zawsze możemy mieć to, o czym marzymy. Przynajmniej nie od razu. Jeśli w tym roku nie uda się wyjechać na dwa tygodnie pod palmą, będziemy mieć większą motywację, by zaplanować i odłożyć środki na przyszły rok.
Jeśli zatem nie stać nas na 14-dniowe wczasy, wybierzmy opcję 7 -dniową, lub nawet przedłużony weekend. Warto wyrwać się ze swojej miejscowości i eksplorować okolice nawet podczas jednodniowych wypadów. Zaoszczędzimy wówczas czas i pieniądze na paliwie, środkach lokomocji i noclegach.

2. Cel podróży

Wiele osób chwali sobie dalekie podróże do egzotycznych krajów. Jednak, aby taki wyjazd był budżetowy, należy go zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Nawet rocznym. Pobyt w Indiach czy Tajlandii nie musi być drogi. Najwyższą cenę płacimy za przeloty. Jeśli zatem dopiero teraz zastanawiamy się gdzie pojechać na tegoroczny urlop, warto wybrać nieco bliższy cel podróży. Omijajmy również znane kurorty i popularne miejscowości w Polsce i za granicą. Mniej wypromowane miejsca nie oznaczają mniej atrakcji. A wręcz odwrotnie dadzą nam szanse na poznanie ciekawych i nieodkrytych przez masową turystykę miejsc.

3. Własnym sumptem

Zaplanowany wyjazd z biurem podróży stanowi dla wielu osób najciekawszą opcję wakacyjną. Jednak pamiętajmy o tym, że każda osoba i organizacja mająca swój wkład w planowaniu naszego wypoczynku pobiera opłaty. Warto zatem poszukać przelotów, noclegów i wycieczek fakultatywnych we własnym zakresie. Opcji na tanie podróżowanie jest całkiem sporo. Warto również nauczyć się elastyczności i wybierać miejsce docelowe pod względem taniego przelotu, czy przejazdu, a nie naszych obecnych pragnień. Możemy się bardzo pozytywnie zaskoczyć. Młode osoby często wybierają wynajem mieszkań i pokoi za pomocą popularnych platform internetowych. Opcja ta oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu, ale może nadać kierunek poszukiwań.

4. Wyżywienie ma znaczenie

Niezależnie od tego, czy lecimy za granicę, czy spędzamy urlop na terenach naszego pięknego kraju, warto skupić się na jednym z większych kosztów, jakim jest żywność. Należy wziąć pod uwagę fakt, że we wszystkich kurortach i obleganych miejscowościach jedzenie jest drogie. Jeżeli mamy możliwość, przygotowujmy posiłki we własnym zakresie. W tym celu warto wynająć pokój z dostępem do kuchni lub apartament z aneksem kuchennym. W pokojach hotelowych zdecydowanie trudniej o przygotowanie jakiegokolwiek posiłku. Na wyposażeniu na ogół jest jedynie czajnik i dwie filiżanki.

Jeżeli na co dzień nie stołujemy się jedynie w restauracjach, nie musimy tego robić na wakacjach. W wariancie wczasów zorganizowanych warto zatem wybrać opcję pokoju ze śniadaniem lub śniadaniem i obiadokolacją. Mamy wówczas szanse na zakosztowanie kuchni lokalnej. Dobrą opcją jest również wyszukanie restauracji, w której jadają lokalni mieszkańcy, a nie turyści. W knajpkach wybierajmy również danie dnia, które na ogół jest tańsze niż danie z karty.

Przy zwiedzaniu swojej okolicy, warto zabrać posiłki z domu, tak by w środku wycieczki nie zaskoczył nas głód.

5. Detale mają znaczenie

Planując wyjazd, na ogół skupiamy się na dużych płatnościach, takich jak nocleg, czy przelot. Jednak to drobne sumy potrafią zrujnować nasz portfel. Gdziekolwiek się wybieramy, bierzmy ze sobą gotówkę. Nie w każdym miejscu możemy zapłacić kartą, a wypłata z obcego bankomatu może być kosztowna. Wykupmy również dodatkowe ubezpieczenie, wypadki za granicą mogą być bardzo kosztowne. Pamiętajmy również o tym, że warto mieć zapasowe środki, w razie sytuacji awaryjnej. Jeśli ich nie posiadamy, zawsze możemy skorzystać z pożyczki bez przelewania grosza lub karty kredytowej.

Jadąc za granicę, warto mieć ze sobą również kartę wielowalutową, która pozwoli nam dokonać płatności kartą bez nadmiernego obciążania konta bankowego. Pamiętajmy, że użycie karty debetowej za granicą jest możliwe, ale generuje wysokie koszty i jest nieopłacalne. Z innych drobiazgów, o których warto pamiętać, to zakup kosmetyków, które często w destynacjach skierowanych na turystów mogą być znacznie droższe. Kupowanie pamiątek również nie jest najlepszym pomysłem, gdy chcemy ograniczyć koszty.

5 sposobów na tanie wakacje – podsumowanie

Czy da się wyjechać na wakacje, nie tracąc „milionów”? Oczywiście. Wymaga to jednak naszego zaangażowania i otwartości na inne, nowe rozwiązania. Jeśli chcemy urlop spędzić w jedyny znany nam do tej pory sposób, a nie mamy na niego pieniędzy, możemy skorzystać z pożyczek, kredytów, czy wakacji na raty. Dobrą opcją jest wykupieni wczasów w biurze podróży na długo przed planowanym terminem, ale ta rada dotyczy wakacji 2024. Teraz pozostaje nam jedynie poświęcić trochę czasu na poszukiwania nieoczywistego kierunku i otwarcia się na nowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska