reklama

500 plus dla seniora: gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Kiedy zaczną się wypłaty świadczenia? FORMULARZ Co należy dołączyć?

red.Zaktualizowano 
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press
500 plus dla seniorów: kiedy zaczną się wypłaty oczekiwanego świadczenia? Kto może się ubiegać o taki specjalny dodatek? Wiadomo, że o taki specjalny dodatek finansowy mogą również ubiegać się nie tylko osoby niepełnosprawne. Pieniądze otrzymają również seniorzy, którzy na co dzień pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Senior może otrzymać nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie i w jaki sposób będzie wyliczane świadczenie? Do jakich miejsc należy złożyć wniosek? O wszystkich szczegółach związanych z 500 plus dla seniorów przeczytacie w naszym artykule.

500 plus dla seniorów: jak otrzymać świadczenie?

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Wnioski można już składać od 1 października. Dla większości seniorów instytucją, do której będą musieli się udać jest ZUS. Niektórzy z kolei jak na przykład rolnicy skorzystają z usług KRUS-u.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

Polecamy

Co dołączyć do formularza 500 Plus dla seniorów?

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • dokumentację medyczną
 • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej

Kto nie posiada orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ukończył 75 lat i pobiera zasiłek pielęgnacyjny również ma szansę na dodatek.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

500 plus dla seniorów: kiedy wypłaty?

 • Wypłaty powinny ruszyć już w listopadzie.
 • Pełną kwotę (1500 złotych) otrzymają jednak jedynie ci, których dochód nie przekracza 1100 złotych miesięcznie.
 • Jeżeli ktoś nie sprosta wymogom limitu, przyjmuje się zasadę - złotówka za złotówkę: gdy ktoś ma dochód 1500 zł, to otrzyma tylko 100 zł dodatku (przekroczenie progu o 400 zł).

500 plus dla niepełnosprawnych

PiS na majowej konwencji obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. We wtorek 9.07.2019 r. po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że program wystartuje 1.10.2019 r. Jakie będą kryteria przyznania 500 plus dla niepełnosprawnych? Od kiedy 500 PLUS będzie wypłacane?

Świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością i koszty obsługi programu mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy

Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.

Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych Fot. ZUS

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni .
500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 70

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurog

wniosek złożony 9 września świadczenie dla osoby ubezwłasnowolnionej z orzeczeniem o upośledzeniu znacznym sparaliżowanej z wodogłowiem Po 3 miesiącach przyszło pismo ze w dniu 1 pażdziernika wnioskodawca był osobą wymagającą pomocy w codziennej egzystencji Teraz 14 dni pismo musi sie uprawomocnić i dopiero po uprawomocnieniu maja 60 dni na decyzje W SUMIE MOŻE TO TRWAĆ PÓŁ ROKU przy osobie cieżko chorej ze wszelką dokumentacją z sadu orzeczeniem do konca zycia ze wymaga całodobowej opieki

N
Nowa

A co z osobami,które pobierają tylko stały zasiłek z opieki w kwocie 680,bez prawa do emerytury, że względu na wie,inwalidą,z grupą inwalidzki bez prawa do renty.To jakaś luka. JAK ZYC I LECZYC SIE ZA 680,ZL.CZLOWIEK UCZCIWY,ZADEN ALKOHOLIK, KTORY NIE JEST W STANIE OBECNIE PRACOWAC ZAWODOWO ZE WZGLEGU NA ZDROWIE,

k
kaliszanka
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

13 września, 17:06, PIS:

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

13 września, 18:12, Gość:

Ale trzeba iść na wybory żeby nie mieli większości w sejmie

19 września, 9:54, Eoa:

Pis wygra wybory to jest na 100% pewne.

6 października, 09:54, Gość:

Emeryci nie powinni w ogóle głosować i mieszać się w politykę bo i tak niedługo umrą a młodzi ludzie niech sami decydują kto ma rządzić krajem... Jak sobie poscielesz tak się wyśpisz

Czwarty raz podchodzę do złożenia wniosku dla matki!!!! Za każdym razem spychologia i uwagi,że nic nie rozumię....mam dość! Matka ma 93 lata....

G
Gość
13 września, 18:10, Gość:

Te 500 jest nie dla seniorów i osób niepełnosprawnych tylko dla nierobów. Nie głosować na PiS

26 września, 19:45, Gość:

Nierób się odezwał😂

9 października, 13:13, Gość:

Pis zrobil bardzo duzo i bede glosowac na Pis PO tylko kradlo przez 8lat

10 października, 0:56, Gosc.:

Ja tez bede glosowala na PIS Zrobili duzo dobrego dla naszego kraju pamietajac o biednych ludziach.A PO co zrobila.Po prostu NIC.

14 października, 09:14, RADOSŁAW KIEDROWICZ:

500 już się kończy, co ty wygadujesz??? Pomaga z naszych podatków!!! obudź się, niedługo będzie druga Grecja w tym chorym kraju!! 😠 😠 😡, a my wszyscy będziemy spłacać dług przez Pisuarów!!!

za PO pieniędzy nie było i miało nie być

G
Gość
25 września, 10:48, Gość:

Co do 500 plus ja pracuję w Polsce żona w Czechach złożyłem wniosek i teraz muszę czekać aż wniosek rozpatrzy urząd Marszałkowski rekordzista czeka na rozpatrzenie wniosku 324 dni bo panie nie mogą się wyrobić.Jeżeli nie dostanę świadczenia PiS nie ma mojego głosu.Wyraźnie mówili że dostanie każdy do października.

22 października, 17:06, Gość:

Tak się dzieje w pis-ie jednym damy a drugim nie damy to takie kręcenie i mącenie ludziom w głowach , a seniorzy po 75 roku życia powinni dostać 500 wszyscy a nie tylko wybrani ..

to jest dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji a nie każdego kto skończył 75 lat

G
Gość

mam pytanie, jeśli moja mama pobiera emeryturę też czeska to czy wlicza się w ten próg dochodowy, bo w tym momencie przekracza te 1600 zł, proszę o odpowiedź

G
Gość
2 października, 20:25, Gość:

No i bardzo dobrze! W końcu widać że rząd pomyślał o starszych osobach!

Rząd nie o wszystkich starszych pomyślał = jak tylko kulejesz to znaczy że jesteś zdrowy

G
Gość
25 września, 10:48, Gość:

Co do 500 plus ja pracuję w Polsce żona w Czechach złożyłem wniosek i teraz muszę czekać aż wniosek rozpatrzy urząd Marszałkowski rekordzista czeka na rozpatrzenie wniosku 324 dni bo panie nie mogą się wyrobić.Jeżeli nie dostanę świadczenia PiS nie ma mojego głosu.Wyraźnie mówili że dostanie każdy do października.

Tak się dzieje w pis-ie jednym damy a drugim nie damy to takie kręcenie i mącenie ludziom w głowach , a seniorzy po 75 roku życia powinni dostać 500 wszyscy a nie tylko wybrani ..

G
Gość
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

13 września, 17:06, PIS:

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

13 września, 18:12, Gość:

Ale trzeba iść na wybory żeby nie mieli większości w sejmie

19 września, 9:54, Eoa:

Pis wygra wybory to jest na 100% pewne.

6 października, 9:54, Gość:

Emeryci nie powinni w ogóle głosować i mieszać się w politykę bo i tak niedługo umrą a młodzi ludzie niech sami decydują kto ma rządzić krajem... Jak sobie poscielesz tak się wyśpisz

10 października, 0:59, Gosc.:

Nie wiadomo kto pierwszy umrze.Mlodzi tez umieraja.

A ten co tak pisze to zawsze będzie młody ? chyba że szybciej umrze niż emeryt to powiedzą = taki młody i umarł = śmierć nie wybiera stary czy młody , zabiera żniwo śmiertelne .

G
Gość
6 października, 9:11, Xxxxc:

A co z takimi seniorami co ma 80lat nie ma żadnego orzeczenia o nie zdolności, i nie choruje brak dokumentacji medycznej? Czy jemu się należy? Przecież jaki 80latek jest zdolny do samodzielnej egzystencji..

6 października, 9:48, Gość:

Większość w wieku 80 lat jest zdolnych do samodzielnej egzystencji skoro potrafią jeszcze prowadzić samochód i trafić do kościoła. Moja babcia ma 97 lat i mieszka sama.

I życzę babci jeszcze długich lat życia w zdrowiu = A młodzi niech zazdroszczą takiego wieku .

R
RADOSŁAW KIEDROWICZ
13 września, 18:10, Gość:

Te 500 jest nie dla seniorów i osób niepełnosprawnych tylko dla nierobów. Nie głosować na PiS

26 września, 19:45, Gość:

Nierób się odezwał😂

9 października, 13:13, Gość:

Pis zrobil bardzo duzo i bede glosowac na Pis PO tylko kradlo przez 8lat

10 października, 0:56, Gosc.:

Ja tez bede glosowala na PIS Zrobili duzo dobrego dla naszego kraju pamietajac o biednych ludziach.A PO co zrobila.Po prostu NIC.

500 już się kończy, co ty wygadujesz??? Pomaga z naszych podatków!!! obudź się, niedługo będzie druga Grecja w tym chorym kraju!! 😠 😠 😡, a my wszyscy będziemy spłacać dług przez Pisuarów!!!

R
RADOSŁAW KIEDROWICZ

Zapomnijcie o 500 😃😅

G
Gosc.
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

13 września, 17:06, PIS:

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

13 września, 18:12, Gość:

Ale trzeba iść na wybory żeby nie mieli większości w sejmie

19 września, 9:54, Eoa:

Pis wygra wybory to jest na 100% pewne.

6 października, 9:54, Gość:

Emeryci nie powinni w ogóle głosować i mieszać się w politykę bo i tak niedługo umrą a młodzi ludzie niech sami decydują kto ma rządzić krajem... Jak sobie poscielesz tak się wyśpisz

Nie wiadomo kto pierwszy umrze.Mlodzi tez umieraja.

G
Gosc.
13 września, 18:10, Gość:

Te 500 jest nie dla seniorów i osób niepełnosprawnych tylko dla nierobów. Nie głosować na PiS

26 września, 19:45, Gość:

Nierób się odezwał😂

9 października, 13:13, Gość:

Pis zrobil bardzo duzo i bede glosowac na Pis PO tylko kradlo przez 8lat

Ja tez bede glosowala na PIS Zrobili duzo dobrego dla naszego kraju pamietajac o biednych ludziach.A PO co zrobila.Po prostu NIC.

G
Gość
24 września, 16:43, Gość:

90 lat 1600zł z opiekuńczym nie należy się zasiłek 500 plus?

Opiekuńczy się nie wlicza

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3