Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury policjantów osiągają nadzwyczaj wysokie sumy

redpp
Od przyszłego roku będą obowiązywać dwa dostępne warianty reguł związanych z przechodzeniem na emeryturę przez policjantów. Na czym polegają?
Od przyszłego roku będą obowiązywać dwa dostępne warianty reguł związanych z przechodzeniem na emeryturę przez policjantów. Na czym polegają? Pixabay
Wysokie świadczenia emerytalne otrzymuje coraz większa liczba mundurowych. W 2023 roku aż 8 tysięcy policjantów przeszło na emeryturę. To jest też dla nich coraz bardziej opłacalne dzięki rekordowej rewaloryzacji emerytur i rent resortowych. Ta wynosi 12 procent.

Spis treści

Rekordowa liczba policjantów na emeryturze?

Obecnie mundurowych na emeryturze jest już więcej niż tych, którzy wciąż są w czynnej służbie. Szacunkowo jest ich już blisko 220 tysięcy osób. Jednocześnie olbrzymi odpływ z policji zaobserwowano w zeszłym roku, gdy ze służby odeszło ponad 8 tys. osób.

Waloryzacja emerytury wyższa od podwyżki pensji?

Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim rekordowa rewaloryzacja resortowych emerytur i rent. Ta w ubiegłym roku wyniosła aż 12 procent i stworzyła sytuację uważaną przez niektórych za absurdalną. Okazało się bowiem, że waloryzacja była wyższa aniżeli podwyżki pensji policjantów. To sprawiło, że wielu z nich przyśpieszyło decyzję związaną z odejściem na emeryturę.

Emerytury policjantów osiągają nadzwyczaj wysokie sumy
Pixabay

Kto płaci za emerytury mundurowych?

Świadczenia policjantów na rencie i emeryturze są finansowane przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. To też oznacza, że pokrywa to budżet państwa, a koszty tych operacji z roku na rok są coraz większe. Już teraz można mówić o rekordowych wręcz uposażeniach funkcjonariuszy rezygnujących ze służby. W 2024 roku na wydatki związane z emeryturami policjantów zaplanowano wydatki większe nawet o 30 procent!

Coraz więcej policjantów odchodzi ze służby? Dlaczego?

Oficjalne dane podaje MSWiA. Tu w ciągu zaledwie 18 lat przybyło aż 56 tys. mundurowych emerytów. Jeszcze w 2005 roku było to ponad 166 tysiące osób, a teraz jest to niemal 220 tys. osób.

Dlaczego policjanci mogą odchodzić na emeryturę po 15 latach?

Obecnie na emerytury przechodzą policjanci, którzy prawo do emerytury otrzymują już po 15 latach służby. Wtedy też ich świadczenie jest obliczane na podstawie średniej pensji z dziesięciu kolejnych, wybranych lat służby. Uwzględnia się tu również nagrody roczne i dodatki. Oczywiście, nie trzeba od razu przechodzić na emeryturę.

Co przy przejściu na emeryturę później?

Policjanci, którzy zdecydują się na pozostanie na służbie, mogą liczyć na dodatkowe profity. Przede wszystkim, po 25 latach służby emerytura stanowi już 60 procent podstawy - a za każdy dodatkowy rok wzrasta o 3 punkty procentowe aż do 75 procent.

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i policjantów

Specjalna nowelizacja została przyjęta pod koniec stycznia ubiegłego roku. Wprowadziła ona dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i policjantów. Ma on zachęcać do tego, aby nie przechodzić na emeryturę, a raczej, żeby dzięki dłuższemu stażowi pracy zwiększyć końcowe świadczenie emerytalno-rentowe.

Prawo wyboru policji od 2025 roku!

W przyszłym roku wchodzą w życie nowe zasady przechodzenia na emeryturę. Kogo będą dotyczyć i na jakich zasadach? Którzy policjanci pójdą wcześniej na emeryturę? Wyjaśniamy w galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska