Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby więcej trafiło do gminy

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Miasto korzysta z części rocznego podatku PIT, wpłacanego przez mieszkańców w urzędzie skarbowym. Wyjaśniamy, jak to działa.

Miasto korzysta z części rocznego podatku PIT, wpłacanego przez mieszkańców w urzędzie skarbowym. Wyjaśniamy, jak to działa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185652" sub="W urzędach skarbowych tłoku jeszcze nie ma. Na mniejszą liczbę petentów wpływa również to, że przy rozliczaniu się z fiskusem coraz chętniej korzystamy z internetu /Fot.: Adam Zakrzewski">Pochodzące ze Słupska studentki prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Diana i Kasia mieszkają de facto w Toruniu, tu też sobie dorabiają. Do domu jeżdżą sporadycznie. Jeśli będą rozliczać się z podatku PIT w Toruniu i wskażą jako miejsce zamieszkania tę miejscowość, wesprą tym samym miejską kasę w Toruniu.<!** reklama>

Mogłoby być więcej

Ile pieniędzy trafiło do kasy miejskiej Torunia z PIT-ów w 2011 roku? Z wyliczeń magistratu wynika, że ponad 183 mln złotych. A mogłoby być przynajmniej o około 10 mln zł więcej.

- W Toruniu mamy około 10 tys. osób zameldowanych na pobyt czasowy, w tym sporą część stanowią studenci. Mieszkają też osoby w ogóle tutaj niezameldowane. Zachęcamy ich, by rozliczali się w Toruniu, aby korzystało na tym miasto, z którego infrastruktury te osoby też korzystają na co dzień - zaznacza Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miejski Torunia. - Aby rozliczyć się w Toruniu, wystarczy wypełniając PIT wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Toruń oraz dołączyć zaktualizowany formularz NIP-3. Jeśli ktoś tego ostatniego ruchu nie wykona, urząd skarbowy po prostu wezwie go, by złożył stosowne wyjaśnienia. Dlaczego jest to takie ważne?

- Jeśli osoby, które tu studiują albo pracują, chcą, by w tym mieście były lepsze drogi, więcej ścieżek rowerowych i innych udogodnień, powinny zadbać o to, by część z ich podatków trafiła tu, gdzie aktualnie żyją i pracują - podkreśla Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Przy czym trzeba pamiętać, że rozliczenie w miejscu zamieszkania jest korzystne nie tylko dla miasta, ale też dla samego podatnika, któremu będzie wygodniej. Kolejna istotna korzyść, to kwestia wyjaśnienia ewentualnych niejasności w zeznaniu. Nie będzie musiała taka osoba jeździć, w razie czego, kilkaset kilometrów do urzędu skarbowego, tylko sprawę załatwi na miejscu. Podobnie, jak wcześniej inne miasta w Polsce, zachęcamy do tego studentów i osoby czasowo tu pracujące czy przebywające na kontraktach.

Najbogatsza gmina

Z podatków, które od naszych zarobków płacimy w urzędach skarbowych, w mieście pozostaje prawie 38 proc. Pozostałe 62 proc. trafia do budżetu państwa. Pieniądze z PIT-ów najpierw trafiają do jednego worka, potem są rozdzielane według miejsca zamieszkania podatników. Najbogatszą gminą województwa kujawsko-pomorskiego jest Osielsko, bo tu mieszkają najbogatsi bydgoszczanie z urodzenia, którzy się do Osielska przeprowadzili.

A jak to wygląda z punktu widzenia urzędu skarbowego?

- Dla nas nie jest istotne miejsce zameldowania, tylko zamieszkania. Zgodnie z przepisami, podatnicy powinni teraz rozliczać się z podatku dochodowego w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca swojego zamieszkania na dzień 31 grudnia 2011 roku. Podkreślić trzeba, iż miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z miejscem zameldowania - tłumaczy Justyna Kowalska, rzecznik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu.

Urząd zachęca też do składania deklaracji podatkowej za pomocą internetu. - Jest to najtańsza, najszybsza i najwygodniejsza forma rozliczenia z urzędem skarbowym. Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw - tłumaczy Justyna Kowalska.

Jak to zrobić? Bardzo łatwo. Wystarczy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl, wybrać właściwy formularz, wypełnić go, podpisać poprzez podanie kwoty przychodu za rok 2011, wysłać oraz zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla nas dowodem, że nasze zeznanie zostało złożone. W taki prosty sposób, bez wychodzenia z domu, mamy możliwość wypełnienia swojego obowiązku podatkowego.


Warto wiedzieć

Jak to zrobić?

W przypadku przedsiębiorcy, aby rozliczać się w Toruniu, zmiany należy dokonać wypełniając druk EDG-1 w miejscu dotychczasowej rejestracji, z podaniem gminy Toruń jako miejsca zamieszkania.

Do gmin trafia 38 procent z podatku PIT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska