Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Amerykańska prasa o Europejskim Centrum Filmowym Camerimage w Toruniu. Będzie współpraca z filmowcami zza oceanu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Bill Kramer, szef oscarowej akademii podczas seminarium z Kazimierzem Suwałą
Bill Kramer, szef oscarowej akademii podczas seminarium z Kazimierzem Suwałą Nadesłane
"The Hollywood Reporter", czasopismo ukazujące się m.in. w Los Angeles w USA po raz kolejny zainteresowało się odbywającym się w Toruniu festiwalem EnergaCAMERIMAGE. Tym razem w kontekście powstającego w mieście Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Jedyne kino studyjne w Toruniu

od 16 lat

"The Hollywood Reporter" to tygodnik, który nieprzerwanie ukazuje się od 1930 roku. Niedawno zrelacjonował spotkanie Billa Kramera, szefa Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, które odbyło się w ramach 31. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. To było seminarium zatytułowane „Znaczenie tworzenia nowych instytucji kultury”, które Kramer poprowadził razem z Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Polecamy

Współpraca między Hollywood a Toruniem

Tygodnik w taki sposób napisał o spotkaniu w Toruniu:

"Dyrektor generalny Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Bill Kramer „absolutnie widzi ogromne możliwości” we współpracy Akademii i Muzeum Akademii z firmą Camerimage , która niedawno rozpoczęła prace nad nowym Europejskim Centrum Filmowym w Toruniu, gospodarzem polskiego festiwalu. (...) Podkreślił, że Akademia posiada jedyne w USA muzeum poświęcone wyłącznie kinu, opisując jego cechy, w tym kina i wystawy. Dodał, że ma nadzieję, że muzeum będzie miało wpływ na „przewartościowanie” filmu jako formy sztuki oraz narzędzia kulturalnego i edukacyjnego."

Polecamy

"The Hollywood Reporter" dalej pisze tak:

"Podczas panelu poinformował (Bill Kramer - przyp. red), że otwarte w 2021 r. Muzeum Akademii już pracuje nad tym, aby za pośrednictwem sieci ośrodków udostępnić swoje wystawy na całym świecie. Dodał, że najnowsza instalacja Pedro Almodóvara z Muzeum Akademii może zostać przeniesiona do jeszcze nieogłoszonego miejsca w Europie, „więc jeśli nie jesteś w Los Angeles, możesz zaangażować się w pracę, którą wykonujemy. To globalne. To jest dla wszystkich.” W przyszłym centrum w Toruniu widzi kolejną szansę na współpracę."

- Toruń ma szansę dołączyć do sieci obiektów na całym świecie, w których promowany będzie film, który jest nie tylko formą sztuki, ale także narzędziem wykorzystywanym chociażby w edukacji. Na pewno wykorzystamy otwierające się możliwości współpracy - zapowiedział Bill Kramer.

Polecamy

Oscarowa gala w Toruniu?

Pomysłodawcą budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage jest Marek Żydowicz, twórca i dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. 12 listopada br. na toruńskich Jordankach wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej części siedziby ECFC – studia filmowego. W uroczystości oprócz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz przedstawicieli inwestora i wykonawcy - firmy ERBUD S.A. udział wzięli m.in. aktor Willem Dafoe, operator Adam Holender, fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Volker Schlöndorff. Cały obiekt, poza studiem filmowym, składać ma się z sali projekcyjno-widowiskowej na ponad 1500 osób, trzech sal kinowych, w tym jednej w charakterystyce IMAX, przestrzeni edukacyjnych i wystawienniczych oraz galerii/muzeum poświęconej sztukom audiowizualnym.
"The Hollywood Reporter" dokładnie opisał, jak będzie wyglądać Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu.

"Dyrektor projektu Kazik Suwała zakłada, że ​​część centrum będzie gotowa w 2025 r., a cały kompleks zostanie otwarty do 2028 r. Kramer podczas rozmowy zaznaczył, że setne Oscary zostaną wręczone w 2028 r. , jak zażartował Suwała: zróbcie to tutaj" - napisał amerykański tygodnik.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska