Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aspiryna. Nowe wytyczne w sprawie zażywania leku. W tym wieku nie powinno się brać aspiryny codziennie

mf
Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków. Najczęściej chorzy sięgają po nią w przypadku przeziębienia lub grypy. Eksperci  zaktualizowali wytyczne dotyczące zastosowania aspiryny wśród różnych grup wiekowych. Co z  nich wynika?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków. Najczęściej chorzy sięgają po nią w przypadku przeziębienia lub grypy. Eksperci zaktualizowali wytyczne dotyczące zastosowania aspiryny wśród różnych grup wiekowych. Co z nich wynika?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków. Najczęściej chorzy sięgają po nią w przypadku przeziębienia lub grypy. Eksperci z US Preventive Services Task Force, jak donosi Wprost, po raz pierwszy od 2016 roku zaktualizowali wytyczne dotyczące zastosowania aspiryny wśród różnych grup wiekowych. Co z nich wynika?

Codzienne zażywanie aspiryny może być szkodliwe dla zdrowia?

Aspiryna, inaczej kwas acetylosalicylowy (ASA) to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Zawiera salicylan, czyli aktywny składnik pochodzący z kory wierzby. Już w starożytności Hipokrates poznał jego lecznicze działanie, ale popularność kwasu salicylowego rozpoczęła się w 1899 roku. To właśnie wtedy aspiryna została wprowadzona do sprzedaży przez firmę Bayer. Obecnie na rynku można znaleźć kilkadziesiąt preparatów o podobnym składzie. Czy można zawsze lek zażywać codziennie?

- Najnowsze dowody są jasne: nie zaleca się rozpoczynania codziennego przyjmowania aspiryny u osób w wieku 60 lat lub starszych w celu zapobiegania pierwszemu zawałowi serca lub udarowi – zapewnia w oficjalnym oświadczeniu w tej sprawie dr Chien-Wen Tseng, członek US Preventive Services Task Force. - Jednak zalecenie to nie jest skierowane do osób, które już od pewnego czasu przyjmują aspirynę ze względu na to, że wcześniej doznały zawału serca lub udaru. O tym, czy w ich przypadku należy kontynuować tę kurację, powinien zdecydować lekarz prowadzący – dodaje specjalista cytowany przez "Wprost".

Konsultację lekarską dotyczącą zastosowania aspiryny w celu zapobiegania zawałom i udarom naukowcy zalecają także osobom w wieku od 40 do 59 lat.

Aspiryna. Prewencyjne stosowanie inne niż kiedyś

Jak donosi tygodnik Wprost wytyczne w sprawie zażywania aspiryny zmieniono po raz pierwszy od 2016 roku, kiedy uznano, że decyzja o prewencyjnym przyjmowaniu niskich dawek tego leku w przypadku osób w wieku od 60 do 69 lat „powinna być indywidualna”.

Wówczas stwierdzono także, że codzienne stosowanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) może być korzystne dla osób w wieku od 50 do 59 lat, w przypadku których ryzyko chorób serca jest wyższe niż 10 proc. (zaznaczono jednak, że dotyczy to tylko grupy, która nie jest obciążona schorzeniami podwyższającymi ryzyko krwawień wewnętrznych).

  • Nowe światło na prewencyjne zastosowanie tego leku rzuciły jednak trzy badania opublikowane w 2018 roku na łamach prestiżowego „New England Journal of Medicine”.
  • Naukowcy dowiedli wówczas, że niskie dawki aspiryny wcale nie zapewniają znaczących korzyści zdrowotnych dla osób starszych, a regularne zażywanie tych tabletek może wręcz wyrządzić im poważną krzywdę.

Nowe wytyczne w sprawie aspiryny wyznaczone przez niezależnych ekspertów z Preventive Services Task Force skierowano do konsultacji społecznych. Zastrzeżenia w tej kwestii można zgłaszać do 8 listopada 2021 roku.

Jak działa aspiryna?

Każda komórka naszego ciała jest otoczona ochronną błoną. Kiedy następuje jej uszkodzenie, uwalniany jest kwas arachidonowy. W połączeniu z innymi enzymami wysyła on informację do mózgu o powstawaniu bólu, gorączki i stanu zapalnego.
Aspiryna jak donosi portal.abczdrowie.pl hamuje proces uwalniania enzymów towarzyszących tym procesom. Dzięki temu skutecznie zmniejsza:

  • ból grypowy,
  • ból zębów,
  • ból reumatyczny,
  • ból głowy,
  • migrena,
  • ból mięśni,
  • ból pourazowy.

Dodatkowo mi.in. kwas acetylosalicylowy zwalcza gorączkę, redukuje stan zapalny, rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz zatorów w naczyniach krwionośnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska