Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania w chełmżyńskiej katedrze ujawniły istnienie ukrytych pomieszczeń

Marcin Seroczyński
Dr Piotr Birecki pokazuje korytarz (żółty) biegnący pod Kaplicą Bł. Juty
Dr Piotr Birecki pokazuje korytarz (żółty) biegnący pod Kaplicą Bł. Juty Marcin Seroczyński
Potwierdziły się legendarne opowieści najstarszych mieszkańców Chełmży. Podczas prowadzonych badań z użyciem nowoczesnego sprzętu, okazało się, że w kościele w Chełmży znajduje się ukryty tunel, a także sporych rozmiarów krypty.

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Chełmży przeprowadzili badania radarowe podziemi katedralnych.

Wnioski oraz wszystko to, co zobaczyło urządzenie można było obejrzeć podczas prezentacji przedstawionej przez dr. Piotra Bireckiego oraz Adama Cupę z toruńskiego uniwersytetu.

- Przedmiotem badań były struktury podziemne pod posadzką Bazyliki Konkatedralnej pod wezwaniem Trójcy Świętej w Chełmży - mówił podczas podsumowania Adam Cupa, pracownik naukowo-techniczny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Zarejestrowano 227 profili radarowych ujętych w 21 siatek. Profile zostały poddane procesowi obróbki, polegającej na wzmacnianiu nieliniowym sygnału, filtrowaniu szumów i zakłóceń, obcinaniu tła oraz migracji - dodał.

W praktyce oznacza to, że na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono obecność pięciu dużych pomieszczeń podziemnych - krypt oraz trzech mniejszych. Zlokalizowano 30 miejsc, w których występują groby. Oznaczono obszar, w którym ukryty jest podziemny tunel. Ma on znajdować się pod posadzką w Kaplicy Błogosławionej Juty. Z kolei duża krypta umiejscowiona jest w nawie południowej w okolicach ołtarza bł. ks. Stefana Frelichowskiego.

- Jesteśmy prawie pewni, że ten sygnał to krypta św. Jana, w której byli pochowani Krzyżacy i prawdopodobnie Wielki Mistrz Zygfryd von Feu-chtwangen - mówi dr Piotr Birecki. - W celu dokładnej wizualizacji przebiegu struktur podziemnych występujących pod posadzką Bazyliki należy przeprowadzić badania radarowe po usunięciu ławek. Do kontynuacji dalszych badań planujemy powołanie konsorcjum, do którego weszłaby parafia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Przyjaciół Chełmży. Wówczas napiszemy projekt naukowo- badawczy i będziemy starać się o finansowanie badań.

Radarowe badania struktur podpowierzchniowych wykonano w poprzek i wzdłuż posadzek nawy, kaplic oraz prezbiterium. Profile radarowe, uzyskane w wyniku pomiarów przeprowadzonych w obrębie posadzki wykazały obecność podziemnych obiektów. W nawach zlokalizowano 7 krypt oraz liczne miejsca występowania szczątków pochówku. W obrębie prezbiterium zarejestrowano obecność dużej krypty.

- Celem badań było określenie obecności i lokalizacji pod posadzką krypt, grobów lub innych elementów podziemnej zabudowy - wyjaśnia Adam Cupa. - W prezentacji przedstawiono wyniki badań radarowych GPR wykonanych systemem RIS IDS wyposażonym w antenę 900 MHz.

Podsumowaniu badań towarzyszyła wystawa Barbary i Marcina Łaukajtys pod tytułem „Światłość w ciemności świeci”. Prezentowane na niej zdjęcia wnętrza naszego kościoła wykonywane były w nocy przy użyciu światła punktowego, co dało dodatkowy ciekawy efekt. Wystawa podobnie jak prezentacja badań powstała z inicjatywy naszej parafii oraz Stowarzyszenia Tumska 14. Dodatkowo piękne zdjęcia katedry zadedykowano niedawno zmarłemu Wojciechowi Wichnowskiemu. W przygotowaniu wystawy pomoc okazali m.in. radni powiatowi Dariusz Meller i Paweł Polikowski.


Warto wiedzieć

Prace naukowe odbywały się w ramach przedsięwzięcia „Badania radarowe struktur podpowierzchniowych w obrębie posadzki Bazyliki Konkatedralnej Świętej Trójcy w Chełmży”. Badania prowadził zespół naukowców w składzie: prof. UMK Jarosław Rogóż, dr Teresa Kurkiewicz i Adam Cupa. Podobne badania radarowe przeprowadzono w katedrze w połowie lat 90. XX wieku, lecz wtedy nie osiągnięto tak dokładnych wyników jak dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska