Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boruta-Zachem ruszyła z produkcją w Bydgoszczy

Justyna Król
Boruta Zachem - otwarcie nowego zakładu produkcyjnegoBoruta Zachem - otwarcie nowego zakładu produkcyjnego
Boruta Zachem - otwarcie nowego zakładu produkcyjnegoBoruta Zachem - otwarcie nowego zakładu produkcyjnego Tomasz Czachorowski
Naturalnie, bez odpadu i za miliony – tak się wytwarza biosurfaktynę. Bydgoska produkcja jest pierwszą taką na świecie!

Boruta-Zachem otworzyła innowacyjną linię produkcyjną biosurfaktantów. Wartość inwestycji to niemal 33,7 mln zł, ale jej dochodowość ma być ogromna. Innowacyjna na skalę światową technologia jest wynikiem polskich badań. Dzięki zastosowanym w produkcji rozwiązaniom, biosurfaktanty spółki stanowią konkurencję dla tych produkowanych chemicznie.

Działająca od 120 lat w Zgierzu Boruta ma bogatą tradycję wytwarzania i ulepszania substancji chemicznych. Dotąd podstawową produkcję spółki stanowiły barwniki, pigmenty oraz rozjaśniacze optyczne, ale jej najnowsze kroki pokazują, że wiodącym produktem może stać się wkrótce surfaktyna w wersji bio. W Borucie, zajmującej się dawniej także produkcją chemicznej surfaktyny, dowiedziono bowiem, że można produkować ją również bezodpadowo, na zasobach naturalnych, uzyskując produkt lepszej jakości i bezpieczniejszy dla ludzi, środowiska. Co cieszy, rozpoczęcie produkcji biosurfaktyny w Bydgoszczy, to także nowe miejsca pracy.

- Zatrudniliśmy ponad dwadzieścia osób, to nie jest mało przy dzisiejszych technologiach i skomputeryzowaniu urządzeń nadzorujących procesy produkcji. Bardzo ważne jest to, że znaleźliśmy zastosowanie dla wszystkich półproduktów, które się pojawiają w trakcie wytwarzania biosurfaktyny – mówi Wiesław Sażała, prezes Boruty-Zachem SA. - W ciągu półtora-dwóch lat planujemy ruszyć z biorafinerią. Dzięki zawartym już kontraktom, możemy zakładać, że zwrot inwestycji będzie naprawdę szybki, nie przekroczy pięciu lat. Docelowo planujemy produkować 200 ton surfaktyny dziennie, ale nie tylko sam środek powierzchniowo czynny będzie sprzedawany, nasz produkt będzie częściowo przerabiany też na środki chemiczne – mydło w płynie, płyny do mycia naczyń itd. – informuje prezes.

Wytwarzanie biosurfaktantów w Borucie-Zachemie oparte jest na bogactwie regionu: zasobach biomasy rzepakowej. Odpady produkcyjne staną się wzbogaconą paszą dla zwierząt – jednym z produktów ze zdywersyfikowanej w bioprodukcję oferty Spółki.
- Otwarcie linii produkcyjnej biosurfaktantów to ogromny sukces i zalążek nowego biznesu – mówi Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA.
- Zaprzęgając do pracy bakterie uzyskaliśmy w procesie produkcji kolejne substancje, które zamierzamy w przyszłości pozyskiwać w produkcji kaskadowej – czyli po rozbudowaniu naszej linii w biorafinerię. Mówię o gospodarce przyszłości – jestem przekonany, że świat będzie odchodził od tradycyjnych rafinerii opartych na przerobie ropy naftowej: koszty środowiskowe są zbyt wysokie. Wystarczy opracować biotechnologię, która może konkurować kosztowo z tymi masowymi-chemicznymi. Jestem dumny, że Boruta-Zachem realizuje w praktyce jedną z najnowocześniejszych, opartych na polskiej myśli naukowej, technologii produkcji biosurfaktantów – opowiada Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA.

W marcowej uroczystości otwarcia, przygotowywanej od roku linii produkcyjnej biosurfaktantów, uczestniczyli reprezentanci administracji państwowej i władz lokalnych, m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Wicemarszałek Kujawsko-Pomorski, Prezydent Torunia i Prezydent Bydgoszczy, a także reprezentanci agencji rozwoju regionalnego oraz władz duchownych.

Surfaktanty są substancjami czynnymi odpowiedzialnymi m.in. za łączenie substancji trudno łączliwych, powstawanie piany, dawanie poślizgu. Są obecne w produktach spożywczych, farmaceutycznych, kosmetykach, chemii gospodarczej, są także potrzebne przy wydobyciu ropy naftowej. Produkowane w Borucie-Zachemie biosurfaktanty odznaczają się znakomitymi parametrami oraz, co szczególnie ważne, są bezpieczne dla zdrowia ludzi – także alergików. Ponadto, w procesie ich wytwarzania przez bakterie, zużywa się znacznie mniej wody niż w tradycyjnym – chemicznym, zaś wskaźniki pro-środowiskowe dla produkcji są na nieporównywalnych poziomach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boruta-Zachem ruszyła z produkcją w Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska