Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boża Męka i ludzka radość

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Skrzyżowanie ulic Grudziądzkiej i Kościuszki, bez samochodów, ale z domami, których już nie ma. Takie i inne widoki, w które trudno dziś uwierzyć, widać na zdjęciach, jakie otrzymaliśmy od Czytelników.

Skrzyżowanie ulic Grudziądzkiej i Kościuszki, bez samochodów, ale z domami, których już nie ma. Takie i inne widoki, w które trudno dziś uwierzyć, widać na zdjęciach, jakie otrzymaliśmy od Czytelników.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191458" sub="Ulica Grudziądzka przy skrzyżowaniu z Kościuszki [Fot. Nadesłane]">W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy serię niezwykle ciekawych zdjęć starego Mokrego pochodzących z kolekcji Andrzeja Kamińskiego, który przez wiele lat portretował Toruń jako fotoreporter „Nowości”. Zachwycając się nimi, cały czas szukaliśmy fotografii kapliczki stojącej na obecnym placu Zwycięstwa. Ku wielkiej naszej radości, znalazła się i ona, przy okazji udało się zresztą również wyjaśnić sprawę jej nazwy.

<!** reklama>- Zdjęcie kapliczki pochodzi z 1958 roku, wszyscy nazywaliśmy ją wtedy Bożą Męką - mówi pani Danuta Mróz, nasza fotograficzna dobrodziejka. - Nazwa jest jednak starsza, kuzynka mówiła mi, że obowiązywała już przed wojną.

<!** Image 3 align=right alt="Image 191458" sub="Boża Męka z Mokrego [Fot.: Nadesłane]">Rodzina naszej Czytelniczki mieszkała w drewnianym domu, który stał na rogu Kościuszki i Grudziądzkiej. Dziś jest to pusta działka, jedyną pamiątką z dawnych czasów jest okazały kasztanowiec, który przedtem rósł w przydomowym ogrodzie.

Fotografie pochodzą przeważnie z przełomu lat 50. i 60., widać na nich okolice jednego z najbardziej dziś ruchliwych skrzyżowań miasta, bez ani jednego samochodu. Nie ma aut, jest za to pociąg. Tak, tak, na jednym ze zdjęć widać w tle znak drogowy ostrzegający przed pociągiem - dowód istnienia przebiegającej przez ulicę Grudziądzką bocznicy kolejowej prowadzącej do Bumaru. Dziś raczej trudno sobie wyobrazić przetaczające się w tym miejscu wagony.

Wszystkie zdjęcia, które dostaliśmy, pokazują, jak bardzo Mokre się zmieniło. Dzięki nim jednak można je udokumentować i przypomnieć. Bardzo zatem będziemy wdzięczni za kolejne archiwalne widoki.


Fakty

Zdjęcia w galerii

Bogatsza wersja galerii archiwalnych zdjęć z Mokrego pojawi się dziś na stronie internetowej naszej gazety.

Można tam również zobaczyć prezentowane poprzednio zdjęcia Andrzeja Kamińskiego.

<!** Image 4 align=none alt="Image 191458" ><!** Image 5 align=none alt="Image 191458" ><!** Image 6 align=none alt="Image 191458" ><!** Image 7 align=none alt="Image 191464" >

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska