Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 kończy 130 lat

Justyna Wojciechowska-Narloch
W murach z czerwonej cegły przed laty uczyły się dwie Honorowe Obywatelki Torunia - to Wanda Szuman i gen. Elżbieta Zawacka. Dziś przy Wielkich Garbarach mieści się jedyna na starówce podstawówka.

<!** Image 3 align=none alt="Image 209218" sub="Uczniowie szkoły przemaszerowali przez starówkę
Fot. Jacek Smarz">

W murach z czerwonej cegły przed laty uczyły się dwie Honorowe Obywatelki Torunia - to Wanda Szuman i gen. Elżbieta Zawacka. Dziś przy Wielkich Garbarach mieści się jedyna na starówce podstawówka. **Charakterystyczny budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1 na starówce kończy 130 lat.**

Choć Toruń ma bardzo długą historię, to niewiele jego budynków oświatowych przekroczyło setkę.

Na tej liście jest I LO im. M. Kopernika, którego powstanie datuje się na XVI wiek. W obecnej lokalizacji placówka znajduje się od 1855 roku. Do tego zacnego grona zaliczyć można również gmach Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej. <!** reklama>

Teraz swoje 130. urodziny świętuje neorenesansowy budynek przy ul. Wielkie Garbary.

Antoni Grabowski, mieszkaniec ul. Królowej Jadwigi przez wiele lat obserwował, jak zmieniała się ta szkoła.

- Sam tam chodziłem w latach pięćdziesiątych. Było o wiele biedniej niż teraz, a nauka wyglądała zupełnie inaczej. Pamiętam jeszcze swój tekturowy tornister i ręczny dzwonek na przerwę - wspomina mężczyzna. - To, co było w tych murach niesamowite, to atmosfera. W tamtych czasach na starówce mieszkało wielu mądrych ludzi, a ich dzieci chodziły do tej podstawówki. Chyba żadna szkoła nie miała takiego klimatu.

A teraz trochę historii. Kamień węgielny pod budowę obiektu wmurowano w maju 1881 roku. Dwa lata później ruszyła tam Średnia Szkoła dla Dziewcząt, którą ukończyła Wanda Szuman.

W 1920 roku w tym samym obiekcie otwarto Miejskie Gimnazjum Żeńskie, które funkcjonowało tam do 1935 roku. To jego uczennicą była gen. Elżbieta Zawacka.

Po 1935 roku mieściły się tam ówczesne szkoły powszechne, czyli dzisiejsze podstawówki. W czasach drugiej wojny światowej działały tam osobne placówki dla dzieci niemieckich i polskich.

Po 1945 roku gmach był siedzibą podstawówek nr 1 i 14 oraz Szkoły Podstawowej dla Pracujących. Warto zaznaczyć, że od lat 70. ubiegłego stulecia pozostaje to jedyna podstawówka w najstarszej części Torunia.

Wśród ważnych dla budynku dat trzeba wymienić również nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 1, które miało miejsce w 1976 roku. Placówka otrzymała imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.

W 1985 roku ceglany budynek przy ul. Wielkie Garbary przeszedł generalny remont. Nadbudowano m.in. dodatkową kondygnację w dwóch skrzydłach.

Obchody jubileuszu rozłożono na dwa dni. Wczoraj odbył się festiwal piosenki w wykonaniu najmłodszych oraz przemarsz uczniów ulicami starówki.

Na dziś zaplanowano m.in. multimedialną prezentację historii budynku z udziałem zaproszonych gości, spektakl w wykonaniu uczniów i nauczycieli oraz pamiątkową sesję fotograficzną. 


Zobacz również: 

Jubileusz szkoły z przeszłością [wideo]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska