Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celebryta na tropie przodka

Anita Etter
Na grudziądzkiej cytadeli gościła wczoraj ekipa telewizji BBC. Kręcono film o więzionym w twierdzy Wincentym Sosnowskim, powstańcu listopadowym, którego potomek żyje dziś w Anglii.

Na grudziądzkiej cytadeli gościła wczoraj ekipa telewizji BBC. Kręcono film o więzionym w twierdzy Wincentym Sosnowskim, powstańcu listopadowym, którego potomek żyje dziś w Anglii.

<!** Image 2 alt="Image 168043" sub="Ekipa BBC na terenie cytadeli podczas kręcenia zdjęć. Drugi od lewej Len Goodman, potomek polskiego powstańca Fot. Anita Etter">Zdjęcia robione na majdanie, a także w kazamatach cytadeli wejdą do kolejnego odcinka serii programów dla telewizyjnej „jedynki” BBC o historii rodzin osób powszechnie znanych w Anglii.

Bohaterowie dowiadują się krok po kroku o dziejach swoich przodków, ale tak naprawdę nie wiedzą do końca, co ich czeka w kolejnym odcinku, dokąd pojadą i co zobaczą. Historię, którą udało się odtworzyć, znają tylko producenci programu.

Taką właśnie znaną osobą z brytyjskiej telewizji, która dzięki programowi poznaje historię swojego przodka, jest tancerz Lennard „Len” Goodman. To właśnie jego przodek, Polak, przez ponad rok przebywał w pruskim więzieniu, jakim w 1831 roku była grudziądzka cytadela. Trafił tam za udział w powstaniu listopadowym.

<!** reklama>

- Len jest jurorem, bardzo znaną i lubianą osobistością w popularnym programie angielskim podobnym do „Tańca z gwiazdami”, który w każdą sobotę ogląda 10 milionów ludzi - mówi Laura Nash, realizatorka przedsięwzięcia. - Cała historia przodka Lena jest oparta na faktach, on sam uczestniczy w zdjęciach i na żywo poznaje wydarzenia związane z bohaterem programu, czyli swoim prapradziadkiem. Dla niego wszystko ma być i jest zaskakujące. Taka jest formuła.

Ze strony polskiej badania historyczne przez kilka miesięcy prowadziła warszawska firma Vision House.

- Żeby program powstał, prowadzone są szerokie poszukiwania genealogiczne - mówi Agata Jujeczka z Vision House. - Informację o Wincentym Sosnowskim były pozyskiwane z archiwów polskich i brytyjskich, konsultowaliśmy się z historykami zajmującymi się historią XIX wieku i tak krok po kroku powstał precyzyjny scenariusz oparty na faktach.

Wincenty Sosnowski należał do I Pułku Krakusów sformowanego w styczniu 1831 roku, potem trafił do szwadronu eskorty naczelnego wodza generała Józefa Chłopickiego za bitwę pod Długosiodłem, gdzie ochronił naczelnego wodza i został odznaczony medalem Virtuti Militari. Po upadku powstania przeszedł do Prus i został internowany w Grudziądzu.

A co o Grudziądzu mówi potomek powstańca?

- Wczoraj przyjechaliśmy, a dzisiaj już wyjeżdżamy. Nie było czasu, by zwiedzać miasto, ale to, co zdążyłem zobaczyć, bardzo mi się podobało - mówił specjalnie dla „Nowości” Len Goodman. - Najbardziej ekscytujące jest dla mnie oczywiście to, że mogłem poznać to miejsce na cytadeli, w którym przebywał mój przodek, miejsce, gdzie mieszkał, gdzie spacerował. Wcześniej nie wiedziałem nic o nim, nie wiedziałem nawet, że był żołnierzem, który walczył z Rosją. Pamiętam, że moja babcia, która nazywała się Sosnowski, mówiła, że pochodził z Polski.

Jak potoczyły się losy Wincentego Sosnowskiego i jak trafił z Grudziądza do Anglii, będzie można oglądać latem na antenie BBC 1 w programie pt. „Who Do You Think You Are?”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska