Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Istotne zmiany w emeryturach! GUS podaje: Wzrosło przeciętne wynagrodzenie. Kto zyska, a kto straci?

redpp
Wideo
od 16 lat
Główny Urząd Statystyczny w końcu opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w III kwartale w Polsce. Za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 7194,95 zł. Jest to kwota wyższa o niemal 200 zł od tego, ile przeciętnie Polacy zarabiali w II kwartale. Informacja ta w szczególności jest istotna dla emerytów - a dokładnie dla tych, którzy chcieliby dorabiać do swojego świadczenia. Ile na tym zyskają?

Spis treści

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia - co to oznacza dla emerytów?

Informacja o wzrośnie przeciętnego wynagrodzenia nie wydaje się zaskakująca. Dane GUS-u o przeciętnych wynagrodzeniach w gospodarce są o tyle istotne, że w drugim kwartale ta kwota wynosiła 7005,76 zł. Teraz wzrosła o dokładnie 189,19 zł. Dla emerytów jest to szczególnie istotna informacja, ponieważ oznacza to wzrost limitu dorabiania dla emerytów.

Emerycie - więcej dorobisz!

ZUS daje emerytom możliwość dorabiania do świadczenia emerytalnego. W przypadku osób na tzw. wcześniejszej emeryturze ciążą pewne istotne ograniczenia. Limity są uzależnione od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dlatego też wzrost tej stawki oznacza również wzrost limitów dla emerytów.

Przedziały limitów dorabiania do emerytur

Emeryt na wcześniejszej emeryturze otrzymuje pełną stawkę świadczenia tak długo, jak kwota, którą dorabia, nie przekracza brutto 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli senior będzie zarabiać od 70 do 130 procent średniego wynagrodzenia w gospodarce, jego świadczenie będzie obniżone. Co, jeśli emeryt przekroczy 130 procent? W takiej sytuacji wypłata jego świadczeń emerytalnych zostanie wstrzymana.

Jakie limity obowiązywały za II kwartał?

W drugim kwartale 2023 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 7005,75 zł. Limit dorabiania, który gwarantował pełne otrzymywanie świadczenia, wynosi 4904 zł. Po przekroczeniu tej kwoty emeryci mają obniżone limity o:

  • 794,35 zł dla emerytur oraz rent otrzymywanych z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • 595,80 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 675,24 zł dla renty rodzinnej dla jednej osoby.

Z kolei emeryt, który zarabia 9107,50 zł brutto i więcej miał w tym okresie wstrzymywane świadczenie emerytalne. Warto przy tym zaznaczyć, że ZUS nie ma obowiązku trzymać się ściśle limitów GUSu i może je samodzielnie obniżać.

Nowe limity

Ile według najnowszych danych za przeciętne wynagrodzenie będzie mógł dorobić emeryt? Oficjalne informacje ZUS publikuje kilka dni po podaniu danych o wzroście przeciętnego wynagrodzenia. W galerii prezentujemy już pełne wyliczenia na bazie otrzymanych danych!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska