Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmżanie radzą sobie z segregacją odpadów

Michał Malinowski
Nowe przepisy nie sprawiły problemów mieszkańcom i władzom gminy
Nowe przepisy nie sprawiły problemów mieszkańcom i władzom gminy Archiwum
1 lipca upłynie rok od wprowadzenia nowych przepisów w ustawie o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Jak miasto i gmina Chełmża oceniają ten system?

W maju 2013 r. został rozstrzygnięty przetarg pn: „Odbiór i zagospodarowanie stałych odpadów komunalnych z terenu Gminy Miasto Chełmża oraz utworzenie, utrzymanie i obsługa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych”. Umowa z Zakładem Gospodarki Komunalnej została zawarta 7 czerwca 2013 r.

- System gospodarowania odpadami komunalnymi, który na terenie miasta Chełmży został wdrożony 1 lipca 2013 r., został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców - uważa Zdzisław Stasik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Chełmża. - Porównując dane dotyczące ilości odpadów komunalnych zebranych w I i II półroczu 2013 roku, należy zauważyć, tendencję wzrostu odpadów zbieranych selektywnie i spadku ilości śmieci zmieszanych.

Zdaniem Zdzisława Stasika, wynika to z prawidłowo przeprowadzonych działań informacyjnych, przez co zdecydowana większość mieszkańców Chełmży preferuje segregację odpadów komunalnych. Jak dodaje urzędnik, jedynie niewielki procent nieruchomości składuje odpady w sposób zmieszany.

- W początkowej fazie wdrażania systemu, mieszkańcy poszukiwali odpowiedzi na pytania w zakresie wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne, chcieli szczegółowych wyjaśnień w sprawie składowania różnego typu odpadów, właściwego segregowania. Z kolei na początku roku 2014 pytania dotyczyły zmiany wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - dodaje nasz rozmówca. - Mając na uwadze powyższe, można stwierdzić, iż na terenie Chełmży system gospodarowania odpadami komunalnymi funkcjonuje prawidłowo, a mieszkańcy nie napotykają na większe problemy.

Z kolei w opinii Patryka Zabłockiego, kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej i ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Chełmża, ustawa jest niedoprecyzowana, ale po roku działania nowego systemu gospodarki odpadami, należy stwierdzić, że nie jest źle.

- Mieszkańcy prawidłowo segregują odpady, gmina osiągnęła wskaźniki jakie zostały na nią nałożone
- wyjaśnia Patryk Zabłocki. - Problem stanowią nieliczne osoby, które mimo wnoszenia opłat za odbiór odpadów komunalnych, mimo braku ograniczenia ilości śmieci, które mogą oddać oraz mimo utworzenia PSZOK w Chełmży, w dalszym ciągu podrzucają odpady w różnych miejscach i tworzą dzikie wysypiska.

Gmina ma podpisaną umowę na zbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz umowę na prowadzenie PSZOK do końca tego roku. - Ogłoszenie nowego przetargu na świadczenie tych usług po upływie roku, daje nam możliwość wprowadzenia zmian, dzięki którym mieszkańcom gminy będzie żyło się lepiej - kończy Patryk Zabłocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska