Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciało w kulturze konsumpcyjnej na nowym polu naukowym

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Wydawcą książki dr Anny Wójtewicz jest Wydawnictwo Naukowe UMK
Wydawcą książki dr Anny Wójtewicz jest Wydawnictwo Naukowe UMK Nadesłana
Dr Anna Wójtewicz z Instytutu Socjologii UMK wydała nową książkę - „Ciało w kulturze konsumpcyjnej”

To pierwsza w pełni autorska publikacja toruńskiej socjolog. Badaczka na przykładzie sieci szkół promujących zdrowie w naszym regionie sprawdzała, jak naprawdę wygląda edukacja zdrowotna.
[break]
Od dwóch lat jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Promotorem jej pracy doktorskiej był prof. Tomasz Szlendak. To właśnie jeden z najbardziej znanych dziś socjologów z Torunia zachęcił Annę Wójtewicz razem z Katarzyną Stadnik do pracy naukowej. Pierwszym ważnym punktem w karierze obu pań było wydanie książki „Anielice, czy diablice. Dziewczęta w szponach seksualizacji i agresji w perspektywie socjologicznej”. Publikacja będąca połączeniem dwóch prac magisterskich została wydana w 2009 roku - w tym samym czasie, kiedy na ekranach kin zagościł film Katarzyny Rosłaniec - „Galerianki”. Szczęśliwy zbieg okoliczności? Być może, ale zdecydowanie lepiej kierować się myśleniem, że była to dobra obserwacja zmian zachodzących w tamtym czasie w kulturze, która znalazła swoje odbicie w postaci książki. O to właśnie chodzi w pracy socjologa, który bada zachodzące zmiany. Dziś takie zjawiska jak galerianki, studentki sponsorowane, czy singielki, które zostały przeanalizowane i opisane na różne sposoby są są już po prostu nudne. Nie ma w nich nic odkrywczego i refleksyjnego.
Ciało, płeć i konsumpcja
Dr Anna Wójtewicz zdaje sobie z tego sprawę. Od kilku lat prowadzi w Instytucie Socjologii UMK zajęcia z takich przedmiotów jak socjologia konsumpcji, socjologia i antropologia płci, problematyka kobieca w naukach społecznych, i socjologia ciała. W swojej najnowszej książce socjolożka, jak sam tytuł wskazuje skupiła się na ciele w kulturze konsumpcyjnej, ale jak mówi jest to dosyć rozległa tematyka, dlatego opisała tylko to, co dla niej jako badaczki było najciekawsze.
Edukacja zdrowotna w szkołach
- O ciele mówi się bardzo dużo i coraz głośniej, ale w Polsce nadaj jest to temat, który naukowo dopiero raczkuje. Jest tzw. „trend na starość”, gdzie porusza się problem cielesności, są kwestie związane z narodzinami dziecka, sportem itd. Mnie zależało na tym, żeby pokazać jak wygląda efektywność edukacji zdrowotnej na przykładzie sieci szkół promujących zdrowie w naszym województwie - mówi dr Anna Wójtewicz.
Całej książki nie da się streścić w kilku zdaniach, ale już teraz można powiedzieć, że czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi na wiele aktualnych pytań dotyczących systemu nauczania.
- Okazało się, że nazwa szkoły promującej edukację zdrowotną nie zawsze idzie w parze z działaniem. Część szkół stara się dołączyć do akcji profilaktycznych ze względów czysto marketingowych, ale muszę też oddać sprawiedliwość niektórym nauczycielom, którzy dbają o nowe formy zajęć. To niezwykle ważne w czasach, kiedy młodzież ma dostęp do Internetu, mediów i szuka czegoś, co ją zwyczajnie zainteresuje- opowiada socjolożka, która m.in. za pomocą ankiet przebadała blisko 500 uczniów z naszego regionu.
Na co zwracali uwagę młodzi ludzie? Między innymi na to, żeby edukacja seksualna stanowiła element edukacji zdrowotnej. Okazuje się, że młodzież nie chce już tylko rozmawiać o metodach antykoncepcji, ale również o kwestiach związanych z emocjami, mniejszościami seksualnymi, otyłością wśród rówieśników.
- Moja książka dotyka problemów młodzieży i jest adresowana przede wszystkim do środowiska naukowego: nauczycieli akademickich, pedagogów szkolnych i ludzi związanych ze światem społecznym - dodaje dr Anna Wójtewicz.
Socjolożka przyznała „Nowościom”, że stąpa po nowym polu naukowym, ale podkreśla, że nie jest wyjątkiem.
- Socjologia ciała jest przypisana do kobiet. Mówi się, że to taki kobiecy temat. Całkiem niedawno Honorata Jakubowska wydała książkę „Gra ciałem” o miejscu oraz znaczeniu cielesności i płci w dyskursie na temat sportu. Zdaję sobie sprawę, że są to dosyć kontrowersyjne pola zainteresowań, które mogą być traktowane z przymrużeniem oka w porównaniu z socjologią biedy, ubóstwa, czy konsumpcji, która jeszcze niedawno też uchodziła za nowość, ale taki jest los nowych subdyscyplin. Tak należy mówić o tym, czym się zajmuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska