Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cierpliwie odmierzają całe stulecia

Anna Krzesińska
Początki sztuki zegarmistrzowskiej w Toruniu sięgają drugiej połowy XIV wieku. Właśnie wtedy skonstruowano pierwsze zegary wieżowe.

Początki sztuki zegarmistrzowskiej w Toruniu sięgają drugiej połowy XIV wieku. Właśnie wtedy skonstruowano pierwsze zegary wieżowe.

<!** Image 2 align=right alt="Image 89211" sub="Wystawa starych zegarów w Toruniu będzie czynna do 31 sierpnia / Fot. Grzegorz Olkowski">- Najstarszy przekaz o zegarze w Toruniu pojawia się po1385 roku i dotyczy Ratusza Staromiejskiego - wyjaśnia Katarzyna Kluczwajd, kuratorka wystawy „Toruńskie zegary i zegarmistrzowie”. - Zapewne na początku XV wieku powstał zegar na krzyżackim zamku w Toruniu. Natomiast pierwszym znanym z nazwiska toruńskim zegarmistrzem był Michael Leyster, który naprawił zegar Ratusza Staromiejskiego.

W epoce renesansu zegar mechaniczny był instrumentem naukowym i dziełem sztuki, przedmiotem rzadkim i drogim, dostępnym tylko dla nielicznych.

- Stanowił również przedmiot tezauryzacji, czyli majątkowego zabezpieczenia, podobnie jak na przykład klejnoty. Początkowo przypisywano mu rolę modelu wszechświata - był on metaforą dzieła Boga. I choć symboliczne znaczenie zegara zmieniło się później pod wpływem ideologii oświecenia, to jednak niezmiennie przez wieki stanowił ilustrację związków makrokosmosu z mikrokosmosem - dodaje Katarzyna Kluczwajd.

Z Toruniem w okresie swojej edukacji związany był ks. Adam Adamandy Kochański, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, autor wydanej w 1664 roku książki, uważanej w literaturze europejskiej za najstarszy podręcznik sztuki zegarmistrzowskiej.

<!** reklama>Na toruńskiej ekspozycji po raz pierwszy zgromadzono zegary, które znajdują się w różnych zbiorach, ale zostały wykonane przez miejscowych mistrzów.

Nie zachowało się ich zbyt wiele, poza tym niemal wszystkie prezentowane są na stałych ekspozycjach muzealnych i z tego powodu rzadko bywają wypożyczane.

Wystawione są również rysunki, dokumenty oraz pocztówki i archiwalne zdjęcia, a także eksponaty przedstawiające zegar jako symbol. Aranżacja wystawy nawiązuje do wystroju barokowej wysokiej sieni. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia w toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą. W środę wstęp jest bezpłatny.

„Nowości” wspólnie z Muzeum Okręgowym w Toruniu przygotowały konkurs. Nagrodą ufundowaną przez muzeum dla zwycięzcy konkursu jest karnet umożliwiający bezpłatny wstęp do wszystkich oddziałów tej placówki.

Konkurs!

W konkursie trzeba odpowiedzieć na pytanie: Jak mierzono czas, zanim wynaleziono zegar mechaniczny? Prosimy podać przynajmniej dwie metody. Odpowiedzi należy nadsyłać do czwartku do godziny 12 na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska