MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CIMAT przenosi się do parku przemysłowego

Jacek Kowalski
CIMAT
CIMAT archiwum
Stały rozwój to nowe wyzwania, a te powodują, że firma musi się rozrastać. Po 27 latach działalności CIMAT przenosi lwią część swojej fabryki do parku przemysłowego.

- Stale jeszcze jesteśmy w trakcie przenosin, ale produkcja w Parku już idzie normalnym trybem – mówią właściciele. Ale uwaga: firma będzie działała także pod swoim dotychczasowym adresem, przy ul. Spornej.

Jak to się zaczęło

CIMAT to rdzennie bydgoska spółka założona w 1987 roku, której kadra wywodzi się po części z pracowników naukowych dawnego ATR-u (teraz UTP), mająca za sobą lata współpracy z największymi firmami - głównie z branż motoryzacyjnej i lotniczej (patrz: ramka). Firma zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz remontowaniem wyważarek dla przemysłu, m.in. samochodowego, lotniczego, energetycznego, stoczniowego oraz firm rzemieślniczych. To bardzo precyzyjne i zaawansowane technologicznie maszyny.
- Jeśli miałbym to wartościować, powiedziałbym, że jesteśmy w swojej branży jedynym producentem w Polsce i jednym z kilku na świecie – mówi prezes spółki, Andrzej Topoliński. Produkty CIMAT-u dostępne na wszystkich kontynentach. – Eksportujemy do ponad 50 krajów świata. Bo i firma ma serwisy i przedstawicieli handlowych, rozsianych dosłownie po całym świecie: w Portugalii, USA, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Chinach, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wylicza prezes Topoliński. CIMAT wystawia się na największych targach motoryzacyjnych, m.in. we Frankfurcie, Moskwie, Dubaju czy Poznaniu, a obecnie przymierzamy się do powiększenia sprzedaży na rynkach tureckim, rosyjskim i ukraińskim.

Sporna „idzie” pełną parą…

- W zakładzie przy ul. Spornej rocznie produkuje się około 300 maszyn. Cena najprostszej wynosi blisko. 50 tys. zł, najdroższej - nawet pół miliona złotych. Liczba zamówień stale rośnie. Dlatego dotychczasowa siedziba zrobiła się zbyt ciasna. Zarząd spółki podjął decyzję o budowie drugiego zakładu w parku przemysłowym, konkretnie - przy ul. Raczkowskiego. Roboty rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a miesiąc temu dobiegły końca. Hala ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych, a dodatkowo zbudowaliśmy o połowę mniejszy powierzchniowo budynek biurowo-produkcyjny. Wciąż będziemy jednak prowadzić równoległą działalność w dotychczasowej siedzibie – zastrzega Topoliński.

…ale trzeba się rozwijać

Obecnie w firmie pracuje niemal 60 osób. CIMAT produkuje z wykorzystaniem bardzo szerokiego outsourcingu, dając zatrudnienie kolejnym kilkuset osobom. Od lat spółka jest klasyfikowana na liście Diamentów Forbesa, wyróżniającej firmy o najszybszym rozwoju. W 2013 roku w kategorii firm o przychodach do 50 milionów z województwa kujawsko-pomorskiego złotych CIMAT zajął szóste miejsce (na 122 sklasyfikowanych w tejże kategorii). - Jesteśmy już marką - mówi prezes Topoliński. W związku z przenosinami firma poszukuje nowych pracowników: konstruktorów elektroników, konstruktorów mechaników, programistów, ślusarzy.

Zaczęło się na ATR

Historia firmy zaczyna się, gdy w pierwszej połowie lat 80. trzech pracowników naukowych ówczesnej Akademii Techniczno- Rolniczej otrzymuje grant na badanie zagadnienia „wyważanie w łożyskach własnych”. Chodziło o to, żeby wyważać wirniki np. wentylatorów bezpośrednio we własnych łożyskach, tzn. w fabrycznej obudowie. Kwestią zajmują się: Ludwik Ciołczyk, Mirosław Malec i Andrzej Topoliński. Cała trójka pracuje naukowo, zajmując się wyważaniem. W końcu budują przenośny przyrząd o wyważania. Jako rzeczoznawcy NOT-u jeżdżą po całej Polsce i świadczą usługi wyważania. Topoliński: - Nabraliśmy doświadczenia w posługiwaniu się sprzętem i poznaliśmy potrzeby naszego przemysłu i rzemiosła w dziedzinie wyważania. Ale też ciągle spotykaliśmy się z pytaniem, gdzie taką aparaturę można kupić. W 1987 roku postanawiają, że będą ją robili i sprzedawali. Powstaje CIMAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CIMAT przenosi się do parku przemysłowego - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska