Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas po Watsonie

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Zapowiedź „Listu Marii” wprowadza Czytelnika w błąd. Czekamy na popłuczyny po „Kodzie Leonarda”, a spotyka nas sympatyczne zaskoczenie.

Zapowiedź „Listu Marii” wprowadza Czytelnika w błąd. Czekamy na popłuczyny po „Kodzie Leonarda”, a spotyka nas sympatyczne zaskoczenie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150925" sub="Laurie R. King, „List Marii”, Tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2010">Mary Russel wchodzi w posiadanie tajemniczego papirusa. Prowadząca w Palestynie prace archeologiczne Dorothy Ruskin przywiozła jej otrzymany w niezwykłych okolicznościach list Marii Magdaleny, żony... Jezusa Chrystusa, tytułującej się apostołem.

Tę hipotezę znamy z bestsellerowej książki Dana Browna. Ale tu podobieństwa się kończą, bo dla bohaterów „Listu Marii” hipoteza ta nie jest ani szczególnie interesująca, ani nie będzie siłą sprawczą wydarzeń. Przewracający historię Kościoła potencjalny dowód nie zrobi wrażenia na pannie Ruskin, która bez przykrości przekaże własność głównej bohaterce książki - Mary Russel. Nie przez przypadek - Mary, mimo młodego wieku, jest nie tylko niezwykle zdolnym naukowcem, ale przede wszystkim współpracownicą i żoną... Sherlocka Holmesa.

Nietuzinkowa para będzie miała okazję do kolejnego wspólnego śledztwa. Bo oto Dorothy Ruskin wkrótce ginie w zaaranżowanym wypadku samochodowym (mamy rok 1923, ale automobile są równie groźne jak dziś). Trop wskazujący, że powodem był papirus, jest, drogi Czytelniku, zbyt banalny... Żegnamy się więc z sensacyjnymi teoriami spiskowymi, wkraczamy na pole kryminalnych zagadek spod znaku potężnego intelektu i siły dedukcji Sherlocka Holmesa. Powieść Laurie King jest bardzo pomysłowo osadzona. Dowiadujemy się, że przyjaciel Sherlocka, doktor Watson, właśnie „szwęda się gdzieś po Ameryce”, ale fani tego duetu mogą się cieszyć jego wspomnieniami z dawnych dochodzeń, publikowanymi w londyńskich gazetach.

<!** reklama>Konsekwentną subtelność narracji uzyskuje autorka poprzez oddanie jej Mary Russel. Musiała być wyposażona w wyjątkowe przymioty charakteru i umysłu, skoro na towarzyszkę wybrał ją najtęższy umysł Anglii. Stopniowo poznajemy jej życiorys - schowany za Sherlockiem. Jest 23-letnią Żydówką, w traumatycznym wypadku straciła brata i rodziców, co pozostawiło ślady nie tylko na jej ciele, ale i długo prostowanej przez terapeutów psychice. Pracuje naukowo na Oksfordzie, ale gdy tylko Holmes bierze się za jakąś sprawę, ochoczo mu pomaga, wnosząc do niej wkład niezwykle przez męża ceniony, pomoc z wielu względów znaczniejszą niż wcześniej oferowana przez Watsona. Nie bez znaczenia są tu jej delikatność, pełna miłości troska o zdrowie i komfort męża, idealne uzupełnienie ciał i dusz pary.

W takich ramach sensacyjna zagadka otrzymuje dodatkowy blask. Nic dziwnego, że Amerykanka Laurie King, wcześniej autorka dwóch powieści z Mary Russel Holmes w roli głównej oraz cyklu współczesnych kryminałów (również z kobiecą bohaterką), jest wielokrotnie nagradzana za twórczość.

Nasza ocena 4/5

 


 

Bestsellery

Książki najczęściej kupowane w sieci księgarń „Matras”

  1. Katarzyna Grochola, Zielone drzwi
  2. Joanna Chmielewska, Byczki w pomidorach
  3. Encyklopedia natury
  4. John Irving, Ostatnia noc w Twisted River
  5. Dan Brown, Zaginiony symbol
  6. Monika Szwaja, Zupa z ryby fugu
  7. P.C. Cast, Kristin Cast, Wybrana
  8. Marek Krajewski, Erynie  
  9. Marian Zacharski, Rosyjska ruletka
  10. Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska