Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czułe dźwięki blisko serca

Anna Krzesińska
To już druga edycja toruńskiego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego dla wirtuozów w wieku do 30 lat.

To już druga edycja toruńskiego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego dla wirtuozów w wieku do 30 lat.

<!** Image 2 align=none alt="Image 160988" sub="Erin Keefe, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu / Fot. Łukasz Trzeszczkowski">W poprzedniej edycji konkursu, która odbyła się w 2007 roku, laureatami zostali: Erin Keefe (USA), Artiom Sziszkow (Białoruś) oraz Malwina Sosnowski (Szwajcaria). Organizatorzy podkreślają, że stali się oni ambasadorami naszego miasta, koncertując na całym świecie. Warto dodać, że konkurs stawia przed skrzypkami bardzo duże wymagania, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny.

<!** reklama>- Człowiek stworzył skrzypce w poszukiwaniu doskonałości. Żaden inny instrument, dosłownie i w przenośni, nie leży grającemu bliżej serca. Wirtuozi potrafią wydobyć z nich tony i wibracje jedyne w swoim rodzaju - jak linie papilarne palców dotykających strun tego zadziwiającego instrumentu. Podobne kształtem do pięknej kobiety, delikatne, wymagają czułości i łagodnego traktowania. Wymuszają na grającym stały kontakt z nimi i ogromnie dużo wysiłku przy ich poznawaniu. W dźwięku skrzypiec zaklęte są najpiękniejsze strofy uczuć, które towarzyszą człowiekowi w życiu - podkreśla w zaproszeniu na konkurs jego dyrektor Michał E. Staśkiewicz.

<!** Image 3 align=none alt="Image 160988" sub="Prof. Wanda Wiłkomirska, przewodnicząca jury / Fot. Marek Ulatowski/mwmedia">Najpierw fortepian

Zanim jednak zabrzmią dźwięki skrzypiec, w niedzielę (21 listopada) o godz. 18 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert inauguracyjny - to recital fortepianowy Pawła Wakarecego, finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pawła Wakarecego torunianom przedstawiać nie trzeba. Przypomnijmy, że 23-latek jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, obecnie studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji, Japonii). Zdobywał nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym na tegorocznem konkursie chopinowskim. Bilety na inaugurację, w cenie 50 złotych, są do nabycia w kasie CK „Dwór Artusa”.

Następnego dnia rozpoczną się przesłuchania konkursowe.

<!** Image 4 align=none alt="Image 160988" sub="Paweł Wakarecy, wykonawca koncertu inauguracyjnego / Fot. Tadeusz Pawłowski">Legendy w jury

Przygotowanie do konkursu zaczęło się wiele miesięcy wcześniej. Muzycy musieli przysłać płytę z nagraniem dwóch kontrastujących części wybranej sonaty lub partity na skrzypce solo Bacha, jednego z kaprysów Paganiniego, I części jednego z koncertów skrzypcowych Mozarta z akompaniamentem fortepianu. Mieli na to czas do 30 kwietnia. Młodych wirtuozów oceniało i podczas wszystkich etapów oceniać będzie jury składające się z wybitnych artystów i pedagogów. Są to: legendarna polska skrzypaczka prof. Wanda Wiłkomirska, prof. Tomotada Soh (Japonia), prof. Aleksander Andriejew (Rosja), Dima Tkaczenko (Ukraina), prof. Marcin Baranowski (Polska), prof. Jan Stanienda (Polska) i Christoph M. Mueller (Niemcy).

- Udało się stworzyć znakomite jury. Cieszę się, że ci wybitni muzycy przyjęli zaproszenie. Sama wizyta takiego jury w Toruniu to już święto wiolinistyki. Przewodnicząca Wanda Wiłkomirska, która przybywa specjalnie z Australii, pojawiła się już w maju w Toruniu. Wraz z prof. Marcinem Baranowskim przesłuchiwali płyty z nagraniami - mówił „Nowościom” Michał Staśkiewicz.

Młodzi z Europy i Azji

Do konkursu jury dopuściło 29 skrzypków z Białorusi, Chin, Francji, Japonii, Korei Płd., Polski, Rosji, Ukrainy, Węgier. Do drugiego etapu przejdzie 12 uczestników, a w trzecim zagra 6. Nagrody są niebagatelne. Pierwsza to 12000 euro i statuetka Astrolabium Mikołaja Kopernika, druga - 8000 euro, a trzecia - 5000 euro. Zdobywcy trzech pierwszych nagród otrzymają tytuł Laureata Konkursu. Pozostali trzej uczestnicy finału - wyróżnienia po 1000 euro. Będą też nagrody pozaregulaminowe - koncerty w Polsce i za granicą.

Przesłuchania konkursowe pierwszego etapu odbędą się od 22 do 24 listopada w godz. 10-14 i 17-21, drugiego etapu - 25 i 26 listopada w godz. 10-12 i 17-19, a trzeciego - 28 i 29 listopada o godz. 18. Finalistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Mirosława J. Błaszczyka. Na 30 listopada na godz. 18 zaplanowano galę wręczenia nagród i koncert laureatów.

Gdzie, kiedy, po ile?

  • 2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Toruń 2010 odbędzie się 21-30 listopada w CK „Dwór Artusa”.
  • Wstęp na przesłuchania I i II etapu jest wolny. Bilety na finały kosztują 20 zł, na koncert laureatów - 50 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska