Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy konkurs i festiwal skrzypcowy w Toruniu. TOS już zaprasza! To będzie prawdziwa uczta muzyczna

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Toruńska Orkiestra Symfoniczna już dziś zaprasza na 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Z tej okazji do Torunia przyjadą wirtuozi skrzypiec z całego świata.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów w Europie, który przyciąga młodych, zdolnych muzyków z różnych części globu.

Wydarzenie rozpocznie się 20 września, a zakończy 6 października uroczystym Koncertem Laureatów. Do 3 czerwca natomiast organizatorzy czekają na zgłoszenia skrzypków do konkursu.

- W tym roku przewodniczącym jury będzie prof. Daniel Stabrawa, wybitny skrzypek i dyrygent, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich - zdradza Sara Watrak, specjalistka ds. obsługi mediów i widza.

Polecamy

Konkurs przyciąga do Torunia młodych i zdolnych skrzypków z całego świata

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego sięga 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Kolejną zorganizowano trzy lata później. W 2013 roku, oprócz konkursu, odbył się również festiwal skrzypcowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Miłośnicy skrzypiec mogli nie tylko obserwować konkursowe zmagania, lecz także wziąć udział w koncertach i akcjach towarzyszących.

- Od 2019 roku wydarzenie nosi nazwę Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – wirtuoza skrzypiec, wybitnego kompozytora i pedagoga zwanego „polskim Paganinim”. Jednym z celów, którzy przyświeca konkursowi, jest ocalenie przed zapomnieniem kompozycji Karola Lipińskiego - podkreśla Sara Watrak z TOS.

Warto podkreślić, że od początku konkurs przyciągał młodych i zdolnych skrzypków z całego świata. Do poprzedniej edycji zgłosiło się ponad 80 chętnych. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 24 uczestników z kilkunastu, często bardzo odległych krajów. Laureaci: Elias David Moncado (I Nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II Nagroda, Polska), Yumiko Yumiba (III Nagroda, Japonia) odnoszą liczne sukcesy i zdobywają laury w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach.

W tym roku uczestnicy mogą liczyć na następujące nagrody:

  • I Nagroda – 15 000 euro
  • II Nagroda – 10 000 euro
  • III Nagroda – 6 000 euro
  • 3 x Wyróżnienie – 2 000 euro

Przyznane zostaną także nagrody pozaregulaminowe.

- Do 3 czerwca czekamy na zgłoszenia uczestników. Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989–2005 – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Trzy konkursowe etapy otwarte dla publiczności. Muzyczna uczta!

Konkurs będzie składał się z trzech etapów otwartych dla publiczności. Uczestnicy wykonają podczas nich utwory m.in. J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, L. van Beethovena oraz oczywiście K. Lipińskiego. W repertuarze Konkursu znalazły się zarówno najbardziej znane, wirtuozowskie koncerty skrzypcowe, jak i utwory rzadko wykonywane.

W pierwszym etapie posłuchać będzie można dzieł przeznaczonych na skrzypce solo. Drugi etap, do którego jury zakwalifikuje maksymalnie dwunastu uczestników, obejmuje recitale z towarzyszeniem fortepianu (o czasie trwania 40-45 minut), w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego.

W trzecim etapie, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Całość zakończy Koncert Laureatów.

- Konkursowi ponownie towarzyszyć będzie festiwal – w programie koncerty, wykłady i spotkania. Więcej szczegółów zdradzimy niebawem - zapowiada Sara Watrak.

Regulamin i wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: lipinski-competition.com. Organizatorem konkursu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, instytucja finansowana z Gminy Miasta Toruń. Konkurs współfinansowano ze środków ZAW STOART.

WAŻNE.

Kontakt w sprawie konkursu:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska