MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest testament? W jaki sposób i gdzie można go dobrze sporządzić?

red
Mariusz Lewandowski
Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Wydawałoby się, że sporządzenie testamentu jest wpisane w historię każdej rodziny, a samo istnienie testamentu w obrocie prawnym - naturalnymi porządkiem rzeczy. To jednak tylko pozory...

[break]
Praktyka sądowa, w tym liczba spraw na wokandach sądów „spadkowych”, przeczy powyższym twierdzeniom. Pamiętać należy, że testament jest czynnością prawną i już ta okoliczność daje pole mniej lub bardziej zwaśnionym rodzinom zmarłego do prowadzenia spraw w kierunku kwestionowania ważności testamentu i ustalonego przez zmarłego porządku dziedziczenia.

W pierwszej kolejności należy skupić się na problematyce formy testamentu i jego ważności. Po pierwsze testament może być sporządzony osobiście przez spadkodawcę w formie pisemnej (w całości odręcznym pismem) i musi zawierać datę i miejsce sporządzenia, tekst testamentu oraz podpis spadkodawcy pod tekstem testamentu. Nie ma możliwości, by spadkodawca podpisał wydrukowany tekst testamentu lub napisany przez inną osobę dokument. Ta okoliczność z miejsca decydowałaby o nieważności testamentu. Natomiast przy zachowaniu w/w formy testament jest ważny i wywołuje skutki prawne.

Testament nie może być sporządzony „za spadkodawcę” - musi on uczynić to osobiście, własną ręką, z zachowaniem w/w elementów.

Kolejną formą sporządzenie testamentu jest sporządzenie go przez notariusza, który nadaje temu dokumentowi formę aktu notarialnego, wiernie odtwarzając w nim treść ostatniej woli zmarłego. Zachowanie takiej formy ma swoje plusy, z tej racji, że po pierwsze przy sporządzaniu testamentu notariusz czuwa na tym, by nie zostały naruszone przepisy prawa, w tym np. by testament nie miał wad formalnych wykluczających go z obrotu, a po drugie testament pozostanie w kancelarii notarialnej i ryzyko jego utraty (zarówno z przyczyn losowych, jak i wskutek ingerencji osoby trzeciej) jest ograniczone do minimum. W każdej chwili spadkodawca, a później spadkobiercy mają sposobność uzyskania odpisu testamentu i posługiwania się nim przed sądem w celu odczytania testamentu i nadania biegu sprawie spadkowej.

Istotnym jest, że warunkiem prawidłowości sporządzenia testamentu jest istnienie po stronie spadkodawcy tzw. swobody testowania, tj. działanie w jasności umysłu i nie pod bezprawnym wpływem innej osoby. Z uwagi na złożoność tej problematyki, jak również możliwości odwołania testamentu - będziemy do niej wracać na łamach od 12 lutego.

Za tydzień - konflikt sąsiedzki o ogródek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska