Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do IV wieku nie było wspólnej daty najważniejszego chrześcijańskiego święta

Bartłomiej Makowski
Prof. Szymon Olszaniec do tekstu B. MakowskiegoProf. Szymon Olszaniec do tekstu B. Makowskiego
Prof. Szymon Olszaniec do tekstu B. MakowskiegoProf. Szymon Olszaniec do tekstu B. Makowskiego Grzegorz Olkowski
„Kiedy obchodzimy w tym roku Wielkanoc?” - to pytanie pada w wielu polskich domach regularnie. Dlaczego święto pamiątki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa nie ma stałej daty?

Problemy z ustaleniem daty śmierci Jezusa pojawiają się już u samych podstaw wiary chrześcijańskiej, czyli w Ewangeliach.
[break]
Trzej ewangeliści - Mateusz, Marek i Łukasz - jako datę ukrzyżowania podają święto Paschy. W czwartej Ewangelii, której autorstwo przypisuje się św. Janowi, świadkowi męki Chrystusa, autor wspomina o dniu przed żydowskim świętem.
Za wersją św. Jana przemawia przede wszystkim fakt, że święto Paschy w roku śmierci Jezusa (30 r. n.e.) przypadało w szabat, w dzień odpoczynku, więc Sanhedryn - żydowska rada
- nie zebrałby się w tym czasie, by sądzić Jezusa.

Tuż po pełni księżyca

Zamieszaniu winien jest żydowski zwyczaj liczenia dnia od zachodu do zachodu słońca.
Z kolei ruchomy charakter Wielkanocy wiąże się z tym, że żydowski kalendarz księżycowy różni się od solarnego systemu gregoriańskiego.
Święto Paschy jest obchodzone w pierwszą wiosenną pełnię księżyca, czyli 14. dnia miesiąca nisan. Wielkanoc przypada więc w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni, czyli między 22 marca a 25 kwietnia.
Jak świętowali pierwsi chrześcijanie?
- Już w III wieku święto poprzedzano czterdziestodniowym postem. Wieczorem w Wielką Sobotę wierni gromadzili się w domu modlitwy i pozostawali w nim do świtu, aż do piania koguta - mówi dr hab. Szymon Olszaniec z Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, badacz późnej starożytności. - Zapalano lampy zwyczajem żydowskim i rozpoczynano czuwanie. W jego trakcie czytano pisma proroków i psalmy. Następnie chrzczono katechumenów, czytano Ewangelie, zaś obecni duchowni po kolei wygłaszali homilie. Z kolei modlono się za wiernych, diakon przynosił dary eucharystyczne i przystępowano do ofiary. O świcie wracano do domów i codziennych zajęć.

Spór o datę świąt

W pierwszych trzech wiekach naszej ery wśród wiernych panowała spora dowolność w kwestii terminu obchodzenia Wielkanocy.
- W czasach formowania się Kościoła gminy chrześcijańskie były stosunkowo autonomiczne, stąd wykształciły się różne tradycje. Święto obchodzono przed Paschą, czasem po, czasem w trakcie - wyjaśnia naukowiec z UMK.
Pierwsze próby ustalenia wspólnego terminu świętowania podejmowano już w II wieku. Konfliktu między biskupami Wschodu i Zachodu nie udało się wówczas rozstrzygnąć i w młodym Kościele pojawiła się nawet groźba stałego rozłamu. Nie był to jednak przejaw próby ustalania hierarchii w młodej organizacji.
- Kościół w formie instytucji, jaką znamy dziś, narodził się w IV wieku naszej ery. Grupa biskupów osiągnęła wpływy na terenie większym niż granice rzymskich prowincji i to oni zaczęli
odgrywać najważniejszą rolę w Kościele. Do nich zaliczamy biskupów Rzymu, Antiochii, Aleksandrii, a później także Konstantynopola - wyjaśnia dr hab. Szymon Olszaniec.

Próby ustalenia daty

Na okres formowania się Kościoła jako instytucji przypada sobór w Nicei, który odbył się w roku 325 n.e. z polecenia cesarza Konstantyna.
- Tam ustalono, że święta wielkanocne będą obchodzone w niedzielę po święcie Paschy - wyjaśnia historyk.
Ponadto zwraca uwagę na zasadę, którą kierują się Kościoły Wschodu.
- Kościół rzymski nie bierze pod uwagę tego, że Pascha trwa siedem dni. Kościół Wschodni przeciwnie: Wielkanoc obchodzi dopiero po zakończeniu żydowskiego święta. W tym roku Pascha trwa od 4 do 11 kwietnia, więc Wielkanoc na Wschodzie przypada 12 kwietnia - wyjaśnia dr hab. Szymon Olszaniec.
Dodatkowy problem wynika z rozbieżności między kalendarzami używanymi przez Kościoły na Wschodzie i Zachodzie. Ten pierwszy posługuje się systemem juliańskim, drugi: gregoriańskim - obecnie różnica między nimi wynosi 13 dni i z roku na rok ciągle się powiększa.

Kiedy wypadnie Wielkanoc?
- 2015 - 5 i 6 kwietnia
- 2016 - 27 i 28 marca
- 2017 - 16 i 17 kwietnia
- 2018 - 1 i 2 kwietnia
- 2019 - 21 i 22 kwietnia
- 2020 - 12 i 13 kwietnia
- 2021 - 4 i 5 kwietnia
- 2022 - 17 i 18 kwietnia
- 2023 - 9 i 10 kwietnia
- 2024 - 31 marca i 1 kwietnia
- 2025 - 20 i 21 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska