Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca tygodnia można przyjrzeć się z bliska dziełom artysty Stanisława Wyspiańskiego

Tomasz Wersocki
Szkice, portrety i typografie w Ratuszu Staromiejskim lub przyroda wokół Wisły na panoramicznych fotografiach.

- Zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, że najpiękniejsze panoramy wykonywane z wysokości ludzkich oczu nie oddadzą piękna i potęgi królowej naszych rzek. Zmienność koryta, dzikie brzegi, płycizny i piaszczyste łachy ukazywały swój urok dopiero z wysokości. Wydawało nam się, że poznaliśmy 202 kilometrowy odcinek Wisły przepływający przez nasze województwo, ale Wisła ukazała nam jedynie tylko to, co zechciała, wiele miejsc skutecznie ukrywając przed nami. Czasami odnosiliśmy wrażenie, że Wisła jest jakby jednym z ostatnich dzikich koni w coraz bardziej ucywilizowanej Europie i to my musieliśmy się w czasie zdjęć dostosowywać do jej wymagań i nastrojów – mówi Marek Czarnecki.

Zobacz też:

Uwaga: Chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi Bella Skyway Festival. Dołącz do grupy na Facebooku >>>> TUTAJ

Program Skyway 2018. Co, gdzie, kiedy? Plan, atrakcje festiw...

Kilkaset kilometrów

W Centrum Sztuki Współczesnej jutro o godz. 18 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. „Kształt wody”. Jej autorzy Jadwiga i Marek Czarneccy zawarli w swoim pracach zdjęcia panoramiczne Wisły wykonane za pomocą drona. Sfotografowano łącznie 202 kilometry rzeki, w ciągu 35 dni zdjęciowych. Ekspozycja w CSW prezentuje pełne spektrum przyrody rzeki. Wszystkie 30 fotografii sygnowanych jest zgodnie z wymaganiami fotografii kolekcjonerskiej i spełnia standardy jakości Digigraphie, w tym również co najmniej 70 lat niezmienności koloru. Wydarzenie odbywa się w ramach 10. Bella Skyway Festival w Toruniu. Wystawa potrwa do 16 września.

Wokół czterech wątków

W Ratuszu Staromiejskim tylko do końca tygodnia można przyjrzeć się z bliska dziełom jednego z najważniejszych twórców Młodej Polski - Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz również:

Prace na placu Chrapka powinny zakończyć się w marcu

Tramwaje wrócą na plac biskupa Chrapka we wrześniu [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

Artysta wykonał wiele prac m.in. witraże i polichromie, arcydzieła sztuki monumentalnej oraz zespół witraży i polichromii w bazylice franciszkańskiej w Krakowie. Ponadto Wyspiańskiego uważa się za twórcę nowej typografii i dramatopisarza czy w końcu za autora głośnego dzieła literackiego „Wesele”.

Ekspozycja w Muzeum Okręgowym zatytułowana „Wyspiański” jest zbudowana wokół kilku kluczowych dla artysty wątków: warsztatu (szkice i studia), człowieka (portrety przyjaciół i nieznajomych), sacrum/natury (studia i szkice do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie), japonizmu (widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki), Antyku (ilustracje do Iliady), nowoczesnej typografii (typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki).

Bilety na wystawę „Wyspiański” kosztują 13 i 9 złotych, a w każdą środę - 8 i 5 złotych.

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska