Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do punktu krwiodawstwa trafia ostatnio znacznie mniej osób

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W szpitalu na Bielanach Bogusława Danielewska pobiera krew od Renaty Lajstet
W szpitalu na Bielanach Bogusława Danielewska pobiera krew od Renaty Lajstet Sławomir Kowalski
Studenci i uczniowie są na wakacjach. To odbija się negatywnie na poborze krwi. Czasami pomagają SMS-y.

[break]
- Byłem kilka dni temu oddać krew, a w punkcie na Bielanach pustki. Chciałbym zachęcić do przychodzenia osoby, które jeszcze tego nigdy nie robiły, by zdecydowały się oddać krew - mówi pan Tadeusz, zasłużony honorowy dawca. - Wiem, że często nagle potrzebna jest konkretna, rzadka grupa. Dlatego szczególnie osoby z taką krwią mogłyby się zgłaszać.
W poniedziałek w punkcie krwiodawca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu było 20 osób chętnych oddać krew. W innych porach roku takich osób przychodzi dwa razy tyle. W punkcie twierdzą, że rzeczywiście ostatnio zgłasza się bardzo mało dawców. Studenci i uczniowie są na wakacjach. A to oni stanowią znaczną część oddających krew w pozostałych miesiącach.
- Dlatego dzwonimy do zasłużonych honorowych krwiodawców, wysyłamy SMS-y, prosząc, by przychodzili. Tym, którzy reagują na nasze prośby, serdecznie dziękujemy - podkreśla Kornelia Kubiak z punktu krwiodawstwa w WSZ, podległego Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Jak zwykle latem występuje niedobór krwi. Zapasy w bankach są nikłe, a zabiegi wykonywane są na bieżąco. Przy tym jest więcej wypadków komunikacyjnych.
Dr Janusz Mielcarek, rzecznik WSZ w Toruniu przyznaje, że w czasie wakacji mają więcej pacjentów - ofiar wypadków z urazami wielonarządowymi, gdy nagle potrzeba dużych ilości krwi.
- Planowych zabiegów może być na niektórych oddziałach mniej, bo lekarze też mają urlopy, jest za to więcej przypadków nagłych - mówi dr Mielcarek. - Dlatego, co prawda nigdy nie uzależniamy przeprowadzenia operacji od oddania krwi przez rodziny, ale, jeśli bliscy pacjenta pytają, to zachęcamy do krwiodawstwa jak najbardziej.
Kto może zostać honorowym krwiodawcą? Trzeba być osobą dorosłą (wiek 18-65 lat, dla dawców pierwszorazowych górna granica wieku to 60 lat), zdrową. Potencjalny dawca za każdym razem wypełnia kwestionariusz i jest badany przez lekarza. Co dyskwalifikuje ewentualnego dawcę? M.in. choroba żółtaczki, zażywanie leków.
Jak podkreśla Kornelia Kubiak, regularnie prowadzone są pobory krwi poza szpitalem. Najbliższy termin to 26 lipca, kiedy planowany jest wyjazd krwiobusu do Obrowa. W Toruniu krwiobus RCKiK stoi w każdy trzeci czwartek miesiąca przy Rynku Nowomiejskim. Najbliższy termin wypada 20 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska