MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek gazowy, dodatek węglowy oraz inne dodatki po wyborach. Takie są nowe zasady w 2024 roku

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Czy istnieje planowany drugi dodatek do węgla? W Polsce wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z węgla jako źródła ogrzewania, co skłania wielu ludzi do zastanowienia się nad ewentualnym wsparciem finansowym na zakup opału. Aktualnie brak jednak planów wprowadzenia dodatku węglowego na rok 2024. W ubiegłym roku poprzedni rząd jednoznacznie oświadczył, że nie przewiduje żadnych dopłat do węgla.Mimo teoretycznej możliwości zmiany stanowiska przez obecny rząd, na obecną chwilę brak sygnałów wskazujących na takie działania.
Czy istnieje planowany drugi dodatek do węgla? W Polsce wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z węgla jako źródła ogrzewania, co skłania wielu ludzi do zastanowienia się nad ewentualnym wsparciem finansowym na zakup opału. Aktualnie brak jednak planów wprowadzenia dodatku węglowego na rok 2024. W ubiegłym roku poprzedni rząd jednoznacznie oświadczył, że nie przewiduje żadnych dopłat do węgla.Mimo teoretycznej możliwości zmiany stanowiska przez obecny rząd, na obecną chwilę brak sygnałów wskazujących na takie działania. PIXABAY
Ogrzewanie domu może być kosztownym przedsięwzięciem, ale od 1 kwietnia 2024 roku wprowadzone zmiany w Programie Czyste Powietrze mogą wpłynąć na Twoje możliwości uzyskania dopłat. Czy wiesz, że teraz istnieją różne dodatki dostępne dla różnych źródeł energii? Dla kogo dodatek gazowy, dodatek osłonowy, dodatek węglowy oraz inne dodatki?

Spis treści

Dopłaty do ogrzewania w roku 2024: Jakie formy wsparcia są dostępne?

Osoby, które borykają się z wysokimi kosztami ogrzewania, mogą nadal liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach. Warto jednak zauważyć, że w 2024 roku zakres pomocy może być w wielu przypadkach ograniczony w porównaniu do lat poprzednich. Poniżej omawiamy kilka dostępnych rozwiązań:

  • Zamrożenie cen energii w 2024 roku,
  • Dodatek węglowy w 2024 roku,
  • Dodatek gazowy w 2024 roku,
  • Dodatek na pellet w 2024 roku,
  • Dodatek osłonowy w 2024 roku,
  • Dofinansowania do wymiany pieca w 2024 roku.

Osoby korzystające z ogrzewania węglowego powinny szczególnie zainteresować się dostępnymi dotacjami na wymianę pieca.

Zamrożenie cen energii 2024 - poznaj szczegóły

W celu ułatwienia radzenia sobie z kosztami ogrzewania i innymi opłatami, rząd zdecydował się na przedłużenie zamrożenia cen energii w 2024 roku. Do końca czerwca tego roku ceny energii elektrycznej, gazu oraz ciepła pozostaną niezmienione, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym drastycznym wzrostem rachunków domowych w sezonie grzewczym i bezpośrednio po nim.

Dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego istnieje dodatkowa dobra wiadomość – maksymalna cena za prąd wyniesie 412 zł/MWh (po przekroczeniu limitu – 693 zł/MWh), o ile nie przekroczą określonego limitu zużycia. Limity te są zróżnicowane w zależności od rodzaju gospodarstwa:

  • 1,5 MWh dla gospodarstw domowych,
  • 1,8 MWh dla gospodarstw domowych, w których mieszka osoba z niepełnosprawnością,
  • 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny oraz rolników.

Warto zauważyć, że jest to rodzaj dopłaty do ogrzewania prądem, jednakże w formie, która nie jest przekazywana bezpośrednio na konto, lecz jest odliczana od ceny zużytej energii.

Natomiast, koszty ciepła systemowego pozostaną na poziomie z 2023 roku do końca czerwca 2024 roku. Oznacza to, że także w bieżącym roku będą obowiązywały dopłaty do ogrzewania w blokach mieszkalnych. Dostawcy ciepła zobowiązani są do zastosowania dla każdego klienta najkorzystniejszej możliwej stawki, która jest obliczana zgodnie z przepisami określonymi w ustawie. Wyjaśniamy to w poniższej galerii.

Nowe i stare dodatki do prądu, gazu i ogrzewania w 2024. Wyjaśniamy aktualny stan prawny

Kto może ubiegać się o dodatek gazowy w 2024 roku? Co z dodatkiem węglowym? Czy można otrzymać dodatek na pellet w 2024 roku? Najważniejsze kwestie o dopłatach wyjaśniamy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek gazowy, dodatek węglowy oraz inne dodatki po wyborach. Takie są nowe zasady w 2024 roku - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska