MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe ponad 1000 zł za wychowanie dzieci. Dla kogo świadczenie Mama 4 plus? Jak je zdobyć?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Rząd nie zaprzestaje starań o poprawę dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus nie przyniósł pod tym względem wymiernych efektów. Czy lekarstwem na niż demograficzny będzie program Mama 4 plus? Rodzice czwórki dzieci mogą otrzymać nawet tysiąc złotych. Jakie trzeba spełnić warunki? Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w galerii! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rząd nie zaprzestaje starań o poprawę dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus nie przyniósł pod tym względem wymiernych efektów. Czy lekarstwem na niż demograficzny będzie program Mama 4 plus? Rodzice czwórki dzieci mogą otrzymać nawet tysiąc złotych. Jakie trzeba spełnić warunki? Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w galerii! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sławomir Mielnik
Nowy program Mama 4 Plus. Rząd nie zaprzestaje starań o poprawę dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus nie przyniósł pod tym względem wymiernych efektów. Czy lekarstwem na niż demograficzny będzie program Mama 4 plus? Rodzice czwórki dzieci mogą otrzymać nawet tysiąc złotych. Jakie trzeba spełnić warunki? Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w galerii!

POLECAMY WIDEO: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Dodatkowe ponad 1000 zł na dzieci. Dla kogo program Mama 4 plus?

Jak czytamy na stronie rządowej, program Mama 4 plus jest przeznaczony dla osób, które przez wychowywanie co najmniej czwórki dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Program Mama 4 plus ma zapewnić podstawowe środki do życia.

Polecamy

"Mama 4 plus". Kto może ubiegać się o świadczenie?

Program określany jest też jako rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Mogą z niego skorzystać osoby, które

 • wychowały co najmniej czworo dzieci,
 • osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat),
 • nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
 • mieszkają w Polsce,
 • przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mają tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce.

- Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski - czytamy na stronie gov.pl.

Polecamy

Jaka jest wysokość świadczenia Mama 4 plus?

Kwota zależy od wysokości emerytury i tym samym podlega corocznej waloryzacji. Wsparcie otrzymują osoby osoby z najniższą bądź zerową emeryturą. Przed wypłatą ZUS lub KRUS może zbadać sytuację dochodową świadczeniobiorcy. Ile zatem wynosi świadczenie Mama 4 plus?

 • Gdy osoba zainteresowana nie ma prawa do emerytury lub renty, może rodzicielskie świadczenie w wysokości najniższej emerytury t. j. 1250,88 zł brutto.
 • Gdy pobiera emeryturę lub rentę niższą od kwoty najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie tę różnicę uzupełniać.
Trwa głosowanie...

Czy popierasz działania rządu w zakresie świadczeń socjalnych?

Podsumowując, macierzyństwo przy co najmniej czwórce dzieci pochłonąć może sporo czasu i wiązać się z rezygnacją z pracy na długi czas. Konsekwencją tego może być potem dramatycznie niska emerytura i brak niezbędnych środków do utrzymania. By jednak nie zniechęcać kobiet do rodzenia dzieci, wprowadzono świadczenie Mama 4 plus. Mogą z niego skorzystać emeryci, których comiesięczne świadczenie z ZUS jest równe zeru lub poniżej najniższej emerytury t. j. 1250,88 zł brutto.

500 plus to sztandarowy program PiS, który w założeniu miał zwiększyć dzietność w Polsce. Pod tym względem rząd poniósł porażkę, ale z programu nie zrezygnowano. Co więcej, w związku z inflacją mówi się o potrzebie podwyższenia wysokości świadczenia. Ile w przyszłym roku powinno wynosić 500 Plus? Wyliczył to Instytut Emerytalny. Poznajcie najnowsze dane!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Zarobki Polaków poszybowały w górę. Zaskakujące dane GUSDochód Podstawowy: 1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka

500 Plus w 2022 roku. Będzie waloryzacja? Tyle świadczenie 5...

Mama 4 Plus tylko dla kobiet?

Wskazywać mogłaby na to nazwa świadczenia, jednak może ono przysługiwać też ojcu co najmniej czwórki dzieci, ale tylko w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Dodatkowe ponad 1000 zł na dzieci. Jak otrzymać świadczenie?

Po spełnieniu wspomnianych warunków należy złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS lub KRUS. Do wniosku należy dołączyć:

 • akty urodzenia dzieci,
 • numery PESEL dzieci,
 • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.
Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zostanie zastąpione Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czyli 1200 zł dla każdego i 6...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska