Dodatkowe ponad 1000 zł za wychowanie dzieci. Dla kogo świadczenie Mama 4 plus? Jak je zdobyć?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Rząd nie zaprzestaje starań o poprawę dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus nie przyniósł pod tym względem wymiernych efektów. Czy lekarstwem na niż demograficzny będzie program Mama 4 plus? Rodzice czwórki dzieci mogą otrzymać nawet tysiąc złotych. Jakie trzeba spełnić warunki? Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w galerii! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sławomir Mielnik
Nowy program Mama 4 Plus. Rząd nie zaprzestaje starań o poprawę dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus nie przyniósł pod tym względem wymiernych efektów. Czy lekarstwem na niż demograficzny będzie program Mama 4 plus? Rodzice czwórki dzieci mogą otrzymać nawet tysiąc złotych. Jakie trzeba spełnić warunki? Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w galerii!

POLECAMY WIDEO: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Dodatkowe ponad 1000 zł na dzieci. Dla kogo program Mama 4 plus?

Jak czytamy na stronie rządowej, program Mama 4 plus jest przeznaczony dla osób, które przez wychowywanie co najmniej czwórki dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Program Mama 4 plus ma zapewnić podstawowe środki do życia.

Polecamy

"Mama 4 plus". Kto może ubiegać się o świadczenie?

Program określany jest też jako rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Mogą z niego skorzystać osoby, które

  • wychowały co najmniej czworo dzieci,
  • osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat),
  • nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
  • mieszkają w Polsce,
  • przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mają tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce.

- Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski - czytamy na stronie gov.pl.

Polecamy

Jaka jest wysokość świadczenia Mama 4 plus?

Kwota zależy od wysokości emerytury i tym samym podlega corocznej waloryzacji. Wsparcie otrzymują osoby osoby z najniższą bądź zerową emeryturą. Przed wypłatą ZUS lub KRUS może zbadać sytuację dochodową świadczeniobiorcy. Ile zatem wynosi świadczenie Mama 4 plus?

  • Gdy osoba zainteresowana nie ma prawa do emerytury lub renty, może rodzicielskie świadczenie w wysokości najniższej emerytury t. j. 1250,88 zł brutto.
  • Gdy pobiera emeryturę lub rentę niższą od kwoty najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie tę różnicę uzupełniać.
Trwa głosowanie...

Czy popierasz działania rządu w zakresie świadczeń socjalnych?

Podsumowując, macierzyństwo przy co najmniej czwórce dzieci pochłonąć może sporo czasu i wiązać się z rezygnacją z pracy na długi czas. Konsekwencją tego może być potem dramatycznie niska emerytura i brak niezbędnych środków do utrzymania. By jednak nie zniechęcać kobiet do rodzenia dzieci, wprowadzono świadczenie Mama 4 plus. Mogą z niego skorzystać emeryci, których comiesięczne świadczenie z ZUS jest równe zeru lub poniżej najniższej emerytury t. j. 1250,88 zł brutto.

500 Plus w 2022 roku. Będzie waloryzacja? Tyle świadczenie 5...

Mama 4 Plus tylko dla kobiet?

Wskazywać mogłaby na to nazwa świadczenia, jednak może ono przysługiwać też ojcu co najmniej czwórki dzieci, ale tylko w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Dodatkowe ponad 1000 zł na dzieci. Jak otrzymać świadczenie?

Po spełnieniu wspomnianych warunków należy złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS lub KRUS. Do wniosku należy dołączyć:

  • akty urodzenia dzieci,
  • numery PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - 1200 zł dla każdego i 600 z...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie