Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowód dla osoby chorej? Urzędnik przyjedzie do domu. Gorzej z paszportem

wixad
Osoba starająca się o dowód musi mieć jedynie wcześniej wykonaną fotografię. Fotograf wykonuje jej zdjęcie w takim stanie w jakim się ona znajduje. Zdjęcie nie musi być wykonane przez profesjonalistę, wymagane jest jednak, aby spełniało określone przepisami warunki.
Osoba starająca się o dowód musi mieć jedynie wcześniej wykonaną fotografię. Fotograf wykonuje jej zdjęcie w takim stanie w jakim się ona znajduje. Zdjęcie nie musi być wykonane przez profesjonalistę, wymagane jest jednak, aby spełniało określone przepisami warunki. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
- W jaki sposób mogę wyrobić dowód osobisty dla swojej żony, która jest osoba obłożnie chorą? - pyta pan Tomasz z Torunia. - Z informacji, które uzyskałem wynika, że musi pojawić się w urzędzie, a to praktycznie niemożliwe.

Zobacz wideo: Sytuacja na rynku pracy

- Ustawa o dowodach osobistych mówi jasno, że w stosunku do osób leżących stosuje się zasadę zamówienie stacji mobilnej – wyjaśnia Iwona Czyż-Zaleska, dyrektor wydziału spraw administracyjnych w toruńskim Urzędzie Miasta. - Stosujemy to udogodnienie bez żadnego problemu. Mieliśmy już bardzo różne przypadki, na przykład dotyczące osób w śpiączce, ale także osoby otyłe lub ludzi mających problemy z poruszaniem się (choć mogące poruszać się w domu). Staramy się zebrać po kilka osób, żeby ograniczyć koszty.

Od ubiegłego roku mobilna ekipa urzędnicza z Torunia obsługuje nie tylko miasto, ale również powiat. W ciągu roku stacja mobilna z Torunia wysyłana jest do kilkudziesięciu osób.

Przed przyjazdem urzędnika, zaproś fotografa

Osoba starająca się o dowód, musi mieć jedynie wcześniej wykonaną fotografię. Fotograf wykonuje jej zdjęcie w takim stanie w jakim się znajduje. Zdjęcie nie musi być wykonane przez profesjonalistę, wymagane jest jednak, aby spełniało określone przepisami warunki.

Czy można użyć wcześniej wykonanej fotografii? Niestety – nie, fotografia nie może być wykonana wcześniej niż przed 6 miesiącami. Nie może być również taka sama jak w poprzednim dowodzie osobistym.

- Jeśli tylko jest możliwość, urzędnik pobierze odciski palców przy pomocy mobilnego urządzenia - mówi Iwona Czyż Zaleska. - Bywa, że osoba ubiegająca się o dowód jest na tyle chora, że nie pobieramy odcisków, ale o tym nasz pracownik musi osobiście się przekonać.

Zmarły bez dowodu?

Ustawodawca umożliwił odbiór dowodu przy pomocy tzw. szczególnego pełnomocnictwa, którego osoba chora może udzielić dowolnej osobie.

W przypadku osób niepełnosprawnych, które biegle radzą sobie z komputerem i chcą mieć aktywować certyfikaty powiązane z dowodem osobistym, pracownik urzędu pojawi się u nich po raz drugi, ponieważ te certyfikaty aktywować musi osobiście właściciel dowodu.

Polecamy

A co jeśli aktualnego dowodu nie posiada zmarły?

- Nawet jeśli dowód będzie nieaktualny, i tak potwierdzi tożsamość, bo dane się nie zmieniły – uspokaja Iwona Czyż-Zaleska.

Wystarczy, że chory da znak

W stacje mobilne wyposażeni są również urzędnicy w mniejszych ośrodkach.

- Obsługujemy teren całego powiatu brodnickiego – mówi Jarosław Salej z brodnickiego Urzędu Miejskiego. - Wystarczy zgłosić zapotrzebowanie telefonicznie lub za pośrednictwem członka rodziny. Czas oczekiwania jest podobny, jak przy zwykłej procedurze.

Co jeśli osoba starająca się o dowód ma problemy z porozumiewaniem?

- Wystarczy, że jest w stanie potwierdzić swoje intencje w obecności urzędnika w sposób niebudzący wątpliwości – wyjaśnia Jarosław Salej. - W przypadku, gdy osoba ta chwilowo nie może pozostawić odcisków palców (ze względu np. na zagipsowaną dłoń) wydajemy dowód warunkowo na 12 miesięcy.

Po paszport tylko osobiście, chyba że...

Niestety w przypadku konieczności uzyskania paszportu (ważne dla osób wymagających specjalistycznego leczenia) nie jest już tak różowo.

- Jeśli jest pilna konieczność przewiezienia osoby chorej za granicę, w takich przypadkach indywidualnie rozpatrujemy sprawy – mówi Joanna Stasiak, kierownik oddziału spraw obywatelskich i paszportów w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. - Problem w tym, że nie ma w tej kwestii żadnego przepisu ani wytycznych. Generalnie jednak obowiązuje zasada, że zainteresowany wydaniem paszportu musi osobiście stawić się w urzędzie, aby można było potwierdzić jej tożsamość i pozostawić odciski palców. Nie ma możliwości, aby pracownik pojechał do osoby przewlekle chorej i pobrał odciski i wniosek w domu. Ustawa o paszportach nie przewiduje takiej sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska