Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dozór elektroniczny zamiast więzienia. Co to jest i kto może skorzystać? Jakie warunki należy spełnić?

Andrzej Pazdyga
Pamiętać należy, że sąd nie ma obowiązku zastosowania dozoru elektronicznego. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Pamiętać należy, że sąd nie ma obowiązku zastosowania dozoru elektronicznego. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Archiwum Polska Press / zdjęciu ilustracyjne
- Mój mąż został skazany prawomocnie na 6 miesięcy więzienia. Czy istnieje możliwość odbycia kary w dozorze elektronicznym? Co trzeba zrobić by ją uzyskać? - pyta Czytelniczka.

Faktycznie nie każde skazanie na tzw. bezwzględną karę pozbawienia wolności musi się zakończyć pobytem w zakładzie karnym. Dla osób skazanych na kary do roku pozbawienia wolności jest szansa na pozostanie w domu. Wniosek o zastosowanie dozoru elektronicznego należy skierować do Sądu Okręgowego, w którego okręgu kara ma być wykonywana.

Dozór elektroniczny - co to takiego?

Wyjaśniając to technicznie najprościej, dozór elektroniczny polega na zamontowaniu w miejscu przebywania odpowiednich rejestratorów i nadajnika na ręce lub nodze osoby poddanej dozorowi. Pozwala to na ciągłe monitorowanie, czy w nakazanych przez sąd godzinach skazany przebywa na wskazanym obszarze.

Jeśli skazany zamieszkuje wspólnie z innymi osobami pełnoletnimi, potrzebna jest ich pisemna zgoda na stosowanie dozoru w miejscu wspólnego pobytu. Mimo braku takiej zgody, sąd może orzec dozór elektroniczny, jeżeli jego wykonywanie w sposób oczywisty nie wiąże się z nadmiernymi trudnościami dla osoby, która tej zgody nie wyraziła i narusza jej prywatność tylko w nieznacznym stopniu.


Dozór elektroniczny - dla kogo?

Pamiętać należy, że sąd nie ma obowiązku zastosowania dozoru elektronicznego. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Bierze się pod uwagę wiele aspektów. Niebagatelne znaczenie ma przekonanie sądu o pozytywnej prognozie kryminologicznej wobec sprawcy. Inaczej mówiąc: przeświadczenie , iż mimo wykonywania kary poza murami więzienia, skazany będzie przestrzegał porządku prawnego. Trzeba przekonać sąd, że dotychczasowa postawa wskazuje, iż mimo skazania na bezwzględne pozbawienie wolności cele kary zostaną osiągnięte już wskutek zastosowania dozoru elektronicznego. Rozstrzygnięcie sądu jest zaskarżalne, a odwołanie kieruje się do Sądu Apelacyjnego.

Decyzja sądu - dozór elektroniczny

Sąd w uzasadnionych wypadkach może zmieniać przedział czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma przebywać w wyznaczonym miejscu. Zasadą jest, iż poza zasięgiem zainstalowanego w miejscu zamieszkania odbiornika nie można przebywać w godzinach 23- 5. Odstępstwo dopuszcza się tylko, gdy jest to dyktowane wyjątkowymi, szczególnie uzasadnionymi okolicznościami związanymi z pracą zawodową skazanego.

Wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, co oczywiste, podlega nadzorowi. Jeżeli skazany narusza porządek prawny, a w szczególności gdy popełni nowe przestępstwo, jeżeli uchyla się od obowiązków związanych z dozorem, nie powraca do miejsca wykonywania dozoru w nakazanym czasie, sąd może zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności. Określa wówczas wymiar kary pozostałej do wykonania.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska