Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy proponują

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu czeka na wnioski mieszkańców o postawienie stojaków rowerowych. Z kolei policja proponuje znakowanie jednośladów.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu czeka na wnioski mieszkańców o postawienie stojaków rowerowych. Z kolei policja proponuje znakowanie jednośladów.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189119" sub="Wkrótce w Toruniu przybędzie kolejne 100 stojaków rowerowych: trzydzieści stylowych i siedemdziesiąt zwykłych [Fot.: Jacek Smarz]">Akcja ze stojakami to element „Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2007-15”. Aby wniosek został zaakceptowany, lokalizacja stojaka winna mieścić się w tzw. pasie drogowym lub terenie należącym do miasta. Stojak nie może utrudniać ruchu pieszych i pojazdów. We wniosku trzeba podać propozycję lokalizacji oraz przybliżoną liczbę rowerów, które będą w nim ustawiane oraz dane autora.

<!** reklama>Na starówce i Bydgoskim Przedmieściu montowane będą stylizowane stojaki rowerowe - po uzgodnienie z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Natomiast na innych osiedlach - zwykłe stojaki U-kształtne.

Jeden na dwa pojazdy

Stojaki pozwolą na zapięcie roweru o ramę. Jeden pozwoli na przymocowanie dwóch pojazdów.

- Planujemy postawienie 30 stylowych stojaków rowerowych oraz 70 zwykłych. Liczba ta może ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania. Wszystkie propozycje zostaną rozpatrzone indywidualnie i w przypadku, gdy wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, stojaki zostaną postawione do końca lipca - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg.

W ubiegłym roku MZD w Toruniu ustawił 163 stojaki rozmieszczone między innymi przy szkołach, obiektach użyteczności publicznej oraz przy przebudowanej ulicy Mickiewicza.

Akcję „Oznakuj swój rower” prowadzi przez Komendę Miejską Policji w Toruniu. W maju policjanci będą czekać na cyklistów w kilku miejscach.

Dzięki akcji każdy rowerzysta może bezpłatnie oznakować swój pojazd. Pozwoli to nie tylko na poprawne zewidencjonowanie rowerów umieszczenie ich w policyjnej bazie danych.

Przede wszystkim ułatwi poszukiwania ukradzionych pojazdów oraz umożliwi ustalenie właściciela tych odzyskanych. Do tej pory toruńska policja zarejestrowała już ponad 700 jednośladów.

Litery, cyfry i nalepka

Procedura znakowania roweru polega na naniesieniu na pojazd czterech liter i sześciu cyfr zabezpieczonych specjalną nalepką. Po dokonaniu oznakowania, wypełniana jest również karta identyfikacyjna, która stanowi podstawę wpisu roweru do bazy danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Aby zarejestrować rower, należy przedstawić niezbędne dokumenty. To karta gwarancyjna, paragon zakupu lub faktura, dokument tożsamości - w przypadku osoby pełnoletniej (dzieci również mogą oznakować swój rower, warunkiem jest jednak zgłoszenie się w tym celu z osobą pełnoletnią).


Warto wiedzieć

Zgłoszenia i znakowanie rowerów

Zgłoszenia w sprawie stojaków należy wysyłać do 1 czerwca pod adres internetowy: [email protected] z dopiskiem „stojak rowerowy”.

Znakowanie pojazdów zaplanowano w kilku punktach:

Komisariat Toruń Śródmieście, ul. PCK 2 - 24 maja

Komisariat Toruń Rubinkowo, ul. Dziewulskiego 1 - 7 i 21 maja

Komisariat Toruń Podgórz, ul. Poznańska 127/129 - 17 maja

Komisariat w Chełmży, ul. Sądowa 2 - 9 i 23 maja

Komisariat w Lubiczu, ul. Paderewskiego 3 - 8 maja

Akcja znakowania w każdym z tych miejsc i w każdym terminie będzie prowadzona w godzinach 13-15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska