Duże ciężarówki będą miały bliżej

Przemysław Majchrzak
Dwa wnioski o współfinansowanie budowy i przebudowy dróg powiatowych z pieniędzy unijnych złożył w lipcu powiat nowomiejski. Inwestycje zrealizowane zostaną w latach 2009-11.

Dwa wnioski o współfinansowanie budowy i przebudowy dróg powiatowych z pieniędzy unijnych złożył w lipcu powiat nowomiejski. Inwestycje zrealizowane zostaną w latach 2009-11.

Chodzi o budowę drogi powiatowej nr 1313N Nowe Miasto Lubawskie-Kaługa na odcinku Nowe Miasto–Kurzętnik o długości 3,2 km oraz przebudowę drogi powiatowej nr 1299N Łąkorek-Radomno na odcinkach przez wsie: Łąkorek, Bielice, Krotoszyny i Jamielnik, o łącznej długości 6,17 km. Obie inwestycje zostaną przeprowadzone przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

- Przygotowania do złożenia wniosków rozpoczęły się trzy lata temu - informuje Stanisław Czajka, starosta nowomiejski. - Rada Powiatu wpisała inwestycję do „Programu Rozwoju Powiatu Nowomiejskiego na lata 2004-2006 z perspektywą na lata 2007-2013”.

- W tym samym roku radni podjęli też uchwałę o przystąpieniu do rozpoczęcia realizacji inwestycji „Budowa drogi powiatowej nr 1313N Nowe Miasto-Kurzętnik”, co w perspektywie pozwoliło pozyskać grunty pod zakładaną zmianę przebiegu trasy - dodaje starosta.

Co się zmieni?

Obecnie dojazd z Nowego Miasta od strony Kurzętnika ograniczony jest niskim wiaduktem kolejowym na drodze 1319N, który uniemożliwia poruszanie się dużym ciężarówkom. Możliwości poruszania się ciężarówek ogranicza też na drodze gminnej zamknięty dla ruchu powyżej 5 ton most na Drwęcy, a od strony Marzęcic (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 538) kolejny niski wiadukt kolejowy.

<!** reklama>- Jedyny możliwy dojazd dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 5 ton z Kurzętnika do Nowego Miasta prowadzi piętnastokilometrową trasą przez Kaługę i gęsto zabudowaną wieś Nielbark do krajowej „piętnastki” - zwraca uwagę starosta Czajka. - W wyniku przebudowy drogi nastąpi skrócenie dojazdu do Nowego Miasta i drogi krajowej z piętnastu do trzech kilometrów.

Nowy przebieg trasy zakłada przejście przez nasyp kolejowy na zlikwidowanej już linii kolejowej Nowe Miasto Lubawskie - Zajączkowo i ominięcie wiaduktu kolejowego, a także poszerzenie drogi do 5,5 metra. Wzdłuż traktu ma powstać chodnik dla pieszych, a na odcinku od nasypu kolejowego w Nowym Mieście do skrzyżowania z ulicą Kopernika w Kurzętniku szeroka na trzy metry ścieżka dla pieszych i rowerzystów.

Zgodnie z założeniem inwestorów, nowy przebieg trasy zapewnić dogodniejszy i krótszy dojazd do okolicznych zakładów produkcyjnych i otworzyć nowe tereny pod inwestycje w gminach Kurzętnik i Nowe Miasto Lubawskie. Celem jest też stworzenie alternatywnego przejazdu w sytuacjach kryzysowych, pozwalającego ominąć ulicę Jagiellońską w Nowym Mieście i most na Drwęcy.

Z gminami i Unią

Budowa trasy kosztować będzie ponad 7 mln zł, z czego 5 mln pochodzić będzie z budżetu Unii Europejskiej. Ponad milion wyłoży powiat. Do inwestycji dołożą się też gmina Kurzętnik - 630 tys. zł, i gmina miejska Nowe Miasto - 422 tys. zł.

„Przebudowa drogi 1299N Łąkorek - Radomno na odcinku biegnącym przez wsie Łąkorek, Bielice, Krotoszyny i Jamielnik” ma z kolei ułatwić turystom dojazd do ośrodków wypoczynkowych na pojezierzu, co - jak zakładają inwestorzy - przyczyni się do rozwoju kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych już istniejących oraz powstania nowych. Celem jest też ożywienie przemysłowe terenów wokół przebiegu trasy.

Przebudowa drogi w Łąkorku, Bielicach, Krotoszynach i Jamielniku kosztować będzie blisko 4 mln złotych. UE dołoży 2,6 mln złotych, powiat - 970 tys. zł, gmina Nowe Miasto - 123 tys. zł oraz Gmina Biskupiec - 57 tys. złotych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie