Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie toruńskie badaczki znów na tropie studenckich oszustw i plagiatów. Dostaną na to pieniądze

Alicja Cichocka-Bielicka
Ćwierć miliona złotych popłynie na UMK na realizację nowatorskich pomysłów młodych badaczy
Ćwierć miliona złotych popłynie na UMK na realizację nowatorskich pomysłów młodych badaczy Jacek Smarz
Ćwierć miliona złotych popłynie na UMK na realizację nowatorskich pomysłów młodych badaczy toruńskiego uniwersytetu. Sprawdziliśmy, nad czym konkretnie obecnie pracują.

Pieniądze rozdysponowało Narodowe Centrum Nauki, centralna jednostka, powołane do wspierania najlepszych pomysłów m.in. młodych naukowców. W kolejnym swoim konkursie (Miniatura 2) doceniła ośmiu badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przyznając im w sumie 250 tysięcy złotych na realizację badań.

Wśród docenionych jest mi.n. dr Beata Bielska z Instytutu Socjologii, od lat badająca zjawisko plagiatowania i ściągania wśród studentów.

Ciemna strona nauki

Do tej pory badałyśmy zjawisko w mniejszej, lokalnej skali, teraz przymierzamy się do badania ogólnopolskiego, w czym bardzo pomocny będzie grant, jaki otrzymała doktor Bielska - mówi Martyna Hoffman z zespołu doktor socjologii.

Prawie 40 tys. złotych pozwoli na testowanie różnych technik badań socjologicznych i wybranie najlepszych do zbadania studenckiej kultury kopiowania.

Bardzo ciekawie zapowiada się inny projekt UMK, doceniony przez ekspertów NCN pomysł dr inż. Wojciecha Zalewskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

**POLECAMY:
Kuchenne rewolucje w Toruniu
Smród w Toruniu. Skąd pochodzi?
Proces taksówkarza po tragedii na Szosie Lubickiej NOWE FAKTY
Porodówka w szpitalu na Bielanach. Jak wygląda?

Gwałciciele i pedofile z Torunia - gdzie mieszkają?

**

Dr Zalewski chce zbadać, w jaki sposób firmy transportowe kontrolują czas i punktualność przewozów do klienta oraz czy istnieją wspólne platformy zbierające tego typu dane.

500 firm pod lupę

Naukowiec chce rozszerzyć badania i sprawdzić, czy jest możliwa standaryzacja systemów telematycznych, na przykład stworzenie wspólnej platformy.

Taka standaryzacja to rzecz niezwykle ważna - bo jak podkreśla dr Zalewski, w Polsce branża transportowa jest bardzo rozdrobiona, jak wylicza naukowiec w kraju jest około 90 tysięcy małych przewoźników dysponujących flotą do 10 samochodów.

Zwykle są oni podnajmowani przez dużych tzw. operatorów logistycznych, których też chce zaprosić do swoich badań dr Zalewski. W sumie przebadanych ma być około 500 firm.

Pionierski projekt

Co ciekawe, tego typu badań branży transportowej w kraju nikt wcześniej się nie podejmował. Na ich realizację naukowiec otrzymał 40 tysięcy złotych.

Zobacz też: Spod Ekranu - "Bez litości"

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska