Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działam więc jestem. Wszędzie i dla wszystkich. Od dwudziestu i od stu lat

Szymon Spandowski
Piątkowe sympozjum w VIII LO były jedną z uroczystości jubileuszowych świętującego 100-lecie istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża
Piątkowe sympozjum w VIII LO były jedną z uroczystości jubileuszowych świętującego 100-lecie istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża Grzegorz Olkowski
W piątek w VIII LO w Toruniu 20-lecie istnienia świętowało Szkolne Koło Młodych Ratowników, obchodzącego w tym roku setną rocznicę istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Można powiedzieć, że toruńskie korzenie Czerwonego Krzyża znajdują się na Kępie Bazarowej, która sto lat temu była pełna uchodźców.

„Kiedy każdy nowy pociąg przywoził około cztery tysiące osób, a część repatriantów chroniła się na Kępę Bazarową pod ochronę drzew. Gdy wczesna zima i przenikliwe deszcze listopadowe pogarszały jeszcze sytuację, ofiarność społeczeństwa była wielka. Kobiety zdejmowały z kuchni obiad przygotowany dla swoich rodzin. Przynoszono całotygodniowe porcje masła. Ubogi, pobierający wsparcie, przynosił całotygodniowy przydział chleba, usprawiedliwiając się, że odkroił małą kromkę chleba dla siebie na obiad. A przecież były to czasy kiedy trzeba było mieć świadectwo lekarskie, aby kupić chustkę do nosa, pozwolenie magistratu na kupno bucików, kiedy szyło się pończochy ze szmat a bluzki z firanek.

Skończyła się jedna praca, rozpoczynano drugą: pomoc władzom wojskowym przy wyposażaniu armii ochotniczej, zajęcie się ekwipunkiem sanitarnym, pomoc żywnościowa dla ochotników w szpitalach, żołnierzy na froncie, na dworcach, pomoc rannym i uchodźcom. Oddział PCK w Brodnicy wysyła wtedy na front sześć wagonów żywności...”.

Czytaj też:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019
Zarobki nauczycieli. Paski płacowe

Tak początki Polskiego Czerwonego Krzyża na Pomorzu wspominało w 1938 roku „Słowo Pomorskie”, powołując się - na tym początkom poświęconą - książkę, która właśnie wtedy została wydana.

O poświęceniu oraz bezinteresownym działaniu wszędzie i dla wszystkich była mowa na piątkowym sympozjum „Działam więc jestem” zorganizowanym w VIII LO w Toruniu. W ten sposób 20-lecie istnienia świętowało Szkolne Koło Młodych Ratowników, a cały toruński oddział PCK - setną rocznicę istnienia organizacji.

Polski Czerwony Krzyż został zarejestrowany w 1919 roku, a jednym z jego głównych twórców, obok Pawła Sapiehy i Heleny Paderewskiej, był generał Józef Haller, który 27 sierpnia 1920 roku stanął na czele zarządu głównego i był prezesem PCK przez sześć lat.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Setną rocznicę istnienia toruński oddział PCK świętuje od stycznia i dopiero nabiera rozpędu. Nic w tym dziwnego, organizacja to wyjątkowa, jubileusz szczególny, a i zainteresowanych jest wielu - z samym tylko toruńskim oddziałem rejonowym stale współpracuje ponad 700 osób.

W październiku PCK ma zamiar zorganizować wystawę poświęconą swojej historii, oraz wydać album. Jego członkowie apelują do wszystkich, którzy posiadają jakiejś pamiątki z PCK związane o kontakt. Biuro PCK znajduje się przy ul. Jęczmiennej 10, tel. 56 658 30 60.

ZOBACZ TEŻ: Spod Ekranu: "Faworyta" Recenzja wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska