MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci biorą nowe narkotyki i dopalacze, ale najgroźniejszy jest ciągle alkohol. Szczególnie w wakacje!

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
17-letni torunianin i jego 29-letni kompan mieli 1,2 kg substancji, będącej składnikiem dopalaczy
17-letni torunianin i jego 29-letni kompan mieli 1,2 kg substancji, będącej składnikiem dopalaczy KMP Bydgoszcz
Zbliżające się wakacje to dzwonek dla dorosłych, żeby ostrzec dzieci przed używkami - nie tylko dobrze znanymi, ale też nowymi narkotykami. Sięgają po nie już 13-latkowie. W Kujawsko-Pomorskiem ciągle dochodzi do zatruć dopalaczami.

Spis treści

"Zdrowe i bezpieczne wakacje bez używek" – w Bydgoszczy (24 maja 2024 r.) i Toruniu (odbędzie się 4 czerwca) zorganizowano konferencje dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, podczas których eksperci uczulają ich na to, co może się wkrótce wydarzyć.

- Często to w wakacje sięga się po używki pierwszy raz – wyjaśniają.

Znacznie mniej zatruć dopalaczami

Pierwszą i najpowszechniejszą używką jest ciągle alkohol.

- I najgroźniejszą – podkreślał w Bydgoszczy Marcin Górak z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Patrząc na statystyki, to jest to problem, ponieważ osoby, które utonęły, niejednokrotnie były pod działaniem alkoholu. To jest nasza bolączka, z którą spotykamy się praktycznie co roku.

Alkohol jest też powodem, przez który najczęściej młodzież ma do czynienia z policją. W 2023 r. w Kujawsko-Pomorskiem policja zatrzymała lub doprowadziła do domu 413 pijanych nieletnich. Było też 112 przypadków, gdy znajdowali się pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających. Najgroźniejsze z nich są nowe substancje psychoaktywne, np. dopalacze, których składu nie znają służby medyczne i w razie zatrucia nimi, trudniej im pomóc pacjentowi. W 2023 r. w naszym regionie było 16 zatruć nowymi substancjami.

Pocieszające, że od 2015 r. liczba zatruć dopalaczami znacznie spadła. W 2015 r. w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano 480 przypadków, w 2018 r. – 262, w 2020 r. - 73, w 2022 r. - 19.

Jest moda na takie substancje psychoaktywne

Jednak nowe substancje psychoaktywne ciągle są w obiegu to i nierzadko za sprawą samych nieletnich. 27 maja 2024 roku na toruńskim Śródmieściu policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Torunia (jeden miał 17 lat), u których zabezpieczyli około półtora kilograma zakazanych środków. Wśród nich przeszło 1,2 kilograma 4-CMC.

To nowa substancja psychoaktywna, najczęściej identyfikowana w dopalaczach dostępnych w Polsce. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii ostrzega, że jest na nią moda. Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie podaje, że wywołuje ona skrajne stany emocjonalne, zależnie od dawki i indywidualnych cech organizmu: euforię lub rozdrażnienie, poczucie spokoju lub stany lękowe, a także podniecenie seksualne, bezsenność i halucynacje.

Zażycie 4-CMC wiąże się ryzykiem wystąpienia silnych efektów toksycznych. Według Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, może dojść do upośledzenia układu sercowo-naczyniowego, z zatrzymaniem krążenia włącznie.

Wiek obniżył się do 13. roku życia

Główny Inspektor Sanitarny uczula na to, że po nowe narkotyki sięga co dziesiąty młody Polak.

- A co niezmiernie istotne, wiek, w którym robi to po raz pierwszy, obniżył się do 13. roku życia - alarmuje GIS, który przeprowadził badanie w dwóch grupach wiekowych: 14-15 lat oraz 17-18 lat. Wykazało ono, że nowe narkotyki, obok alkoholu, papierosów i marihuany, są najpopularniejszą używką wśród polskiej młodzieży. Chętniej sięgają po nie chłopcy niż dziewczynki. Uczniowie szkół ponadpodstawowych robią to dwukrotnie częściej niż uczniowie szkół podstawowych.

Powstał przy tym model sięgania po dopalacze:

- W obszarze biologicznym jest to rodzinne obciążenie problemem uzależnienia oraz inne trudności psychiczne, rozpoczynające się już we wczesnym dzieciństwie - podaje GIS. - W obszarze psychologicznym są to: lęk, nieadekwatna samoocena oraz styl funkcjonowania w stresowych sytuacjach. W obszarze społecznym są to: dysfunkcyjna rodzina, destrukcyjna i toksyczna grupa rówieśnicza oraz negatywny wpływ mediów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieci biorą nowe narkotyki i dopalacze, ale najgroźniejszy jest ciągle alkohol. Szczególnie w wakacje! - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska