Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwięki prosto z Broadwayu

Redakcja
„Upiór w operze”, „Koty”, „Skrzypek na dachu” - z tych muzycznych spektakli pochodzą nie mniej znane piosenki, które na trwałe zapisały się w historii muzyki rozrywkowej.

„Upiór w operze”, „Koty”, „Skrzypek na dachu” - z tych muzycznych spektakli pochodzą nie mniej znane piosenki, które na trwałe zapisały się w historii muzyki rozrywkowej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 186076" sub="Toruńska Orkiestra Symfoniczna (na zdjęciu altowioliści Marta Wroniszewska i Krzysztof Blek) oraz wiolonczeliści Karol Wroniszewski i Paweł Pędrasik. Za pulpitem dyrygenckim Piotr Sułkowski /Fot. Paweł Wiśniewski">Jedna z tych muzycznych opowieści ma już ponad 40 lat. Sandy, dziewczyna z dobrego domu, przyjeżdża z rodzinnej Australii do Stanów Zjednoczonych. Trafia do szkoły, w której uczy się jej była wakacyjna miłość - Danny. Choć chłopak nie jest ideałem, Sandy zrobi wiele, by go odzyskać. Tak w skrócie rysuje się fabuła kultowego musicalu „Grease”.

<!** reklama>Po raz pierwszy wystawiono go w 1971 roku w Chicago. Zainteresowanie było tak ogromne, że producenci z Broadwayu w ciągu roku ściągnęli spektakl do Nowego Jorku, skąd wyruszył w tournee po Ameryce. W 1978 roku musical przeniesiono na duży ekran, dzięki czemu piosenki „Summer Night” i „You Are One that I Want” długo królowały na listach przebojów.

<!** Image 3 align=right alt="Image 186076" sub="Adam Szerszeń (baryton) będzie jednym z solistów wieczoru /Fot. archiwum TOS">Suita z „Grease” zabrzmi w niedzielę w Dworze Artusa na początek koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Będzie to wstęp to muzycznej uczty, podczas której zabrzmią utwory z najsłynniejszych musicali Adrew Lloyda Webbera, Leonarda Bernsteina i Jerry’ego Bocka. Toruńskich symfoników poprowadzi Sławomir Chrzanowski, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej, a w roli solistów usłyszymy Agnieszkę Bochenek-Osiecką (sopran) i Adama Szerszenia (baryton).

Poza piosenkami z „Grease” usłyszymy piosenki z „West Side Story”: „I Feel Pretty” i „Maria”. Musical z 1957 roku opowiada historię współczesnych kochanków, inspirowaną tragicznymi dziajami Romea i Julii. Oto portorykańska emigrantka zakochuje się w Tonym, członku konkurencyjnego nowojorskiego gangu.

Jej brat podczas bójki morduje najbliższego przyjaciela Tony’ego. Ten w odwecie zabija brata Marii. W finale sam umiera na rękach ukochanej w wyniku śmiertelnego postrzału. Muzyka Leonarda Bernsteina do „West Side Story” zapewniła kompozytorowi sławę na Broadwayu, gdzie musical był wielokrotnie wystawiany.

<!** Image 4 align=right alt="Image 186076" sub="Agnieszka Bochenek-Osiecka (sopran) /Fot. archiwum TOS">Musicalowy koncert nie mógłby się odbyć bez twórczości Adrew Lloyda Webbera. Brytyjski kompozytor ma w dorobku takie dzieła, jak „Koty”, „Upiór w operze”, „Jesus Christ Superstar” i „Evita”. W Dworze Artusa usłyszymy kompozycje z pierwszych dwóch wspomnianych musicali.

Zabrzmi m.in. jeden z najbardziej znanych standardów muzycznych - „Memory”. „Koty”, z których pochodzi ten utwór, grane były na Broadwayu bez przerwy przez 20 lat. Przy pisaniu libretta wykorzystano zbiór wierszy Thomasa Stearnsa Eliota - „Old Possum’s Book of Practical Cats”. Spektakl z powodzeniem grano również w teatrze „Roma” w Warszawie.

Niesłabnącą popularnością cieszy się też „Upiór w operze”, który od premiery w 1986 roku nie schodzi z afisza Her Majesty’s Theatre w Londynie. Ten musical oparto na motywach powieści Gastona Leroux z 1911 roku. Opowiada historię młodej śpiewaczki, Christine Daae, w której zakochuje się muzyczny geniusz z okaleczoną twarzą, pomieszkujący w podziemiach opery.

Adrew Lloyd Webber partię Christine napisał dla swojej ówczesnej żony, Sarah Brightman. Najwyższy dźwięk - „e3”, który artystka była w stanie z siebie wydobyć, wieńczy utwór tytułowy musicalu.

<!** Image 5 align=right alt="Image 186076" sub="Dyrygent Sławomir Chrzanowski, dyrektor artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej, poprowadzi TOS podczas niedzielnego koncertu /Fot. archiwum TOS">W Dworze Artusa usłyszymy takie utwory jak „Think of Me” i „All I Ask of You”. Podczas koncertu zabrzmią ponadto: suita Claude-Michela Schönberga z „Nędzników”, uwertura z „Girl Crazy” George’a Gershwina, „Śnić sen” z „Człowieka z La Manchy” Mitcha Leigha, „Nella Fantasia” Ennia Morricone z filmu „Misja”, „Amigos para siempre” Andrew Lloyda Webbera i „When I Fall in Love” Victora Younga.

W drugiej części wysłuchamy arii Tewjego i suity z musicalu „Skrzypek na dachu”. Któż nie zna pochodzącej z tego musicalu pieśni „Gdybym był bogaty”? Przy pisaniu tego musicalu twórcy sięgnęli po książkę Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Śledzimy w niej losy głównego bohatera w niewielkiej miejscowości Anatewka na styku dwóch narodowości - żydowskiej i rosyjskiej. Chcąc wydać córki za mąż Tewje musi wybierać między ich szczęściem a życiem w zgodzie z tradycją. Muzykę skomponował amerykański kompozytor Jerry Bock. „Skrzypek na dachu” doczekał się ekranizacji, która w 1972 roku zdobyła Oscara za muzykę. Początek koncertu o godz. 17. 


Przeboje dla najmłodszych

W ramach koncertów rodzinnych pt. „Czas dla nas” TOS przygotowała specjalną ofertę dla najmłodszych melomanów. Cykl pomyślano tak, by poprzez zabawę wprowadzać dzieci w świat muzyki.

W sobotę, 3 marca, o godz. 16 i 17 w Dworze Artusa podczas kolejnych koncertów rodzinnych dominować będzie muzyka włoska. Nie zabraknie pięknych przebojów wokalnych.

Bilet dla dziecka kosztuje 5 złotych, dla dorosłego - 20 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska