Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekrany akustyczne wzdłuż średnicówki wkrótce się zazielenią

Redakcja
Wkrótce ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonanie nasadzeń wzdłuż ekranów, które w przyszłości pokryją się zielenią
Wkrótce ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonanie nasadzeń wzdłuż ekranów, które w przyszłości pokryją się zielenią Grzegorz Olkowski
Dzięki zaangażowaniu społeczników bariery dźwiękochłonne wreszcie będą wyglądały tak, jak zostały pierwotnie zaprojektowane.

Na problem uwagę zwrócił jeden z naszych Czytelników. Ekrany zainstalowane wzdłuż najnowszych i modernizowanych dróg wywołują efekt tunelu. Tymczasem w wielu miejscach krajobraz powinien wyglądać zupełnie inaczej.
[break]

Gołe ściany

- Ekrany przy trasie średnicowej są typu „zielona ściana”, gdzie jednym z elementów konstrukcyjnych jest ocynkowana siatka, stanowiąca jednocześnie podporę dla pnączy - mówił na łamach „Nowości” Marcin Łowicki, mieszkaniec Torunia. - Panel, który wiele lat temu powstał w Danii z myślą o tworzeniu szczelnych, żywych „zielonych ścian”, miał służyć jako ogrodzenie akustyczne wykorzystywane w przestrzeni miejskiej, harmonijnie wpisując się w otoczenie. W Polsce jest bardzo chętnie wykorzystywany, ale bez roślinności. Nie inaczej jest w Toruniu.
Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczników sprawa drgnęła. Jak zapewniają urzędnicy, na dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonanie nasadzeń wzdłuż ekranów, które w przyszłości pokryją się zielenią.
- W pierwszym postępowaniu złożone oferty były wyższe niż zarezerwowane na to zadanie środki - informuje Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy miasta.
Jednocześnie trwają konsultacje ws. zagospodarowania zieleni na odcinku pomiędzy ulicami Legionów a Grudziądzką. Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała wstępną koncepcję, w której wskazano, jak mógłby wyglądać ten teren. Punktem wyjścia przy tworzeniu koncepcji były postulaty zgłaszane przez mieszkańców w kolejnych edycjach budżetu partycypacyjnego.
Jak informują urzędnicy, teren objęty konsultacjami na potrzeby opracowania został podzielony na dwie części: od ul. Legionów do ul. Wiązowej i od ul. Wiązowej do ul. Grudziądzkiej. Urbaniści zaproponowali pogrupowanie funkcji ze względu na wiek docelowej grupy. W pierwszym fragmencie zlokalizowano plac zabaw dla młodszych użytkowników, który byłby usytuowany w pobliżu ul. Wiązowej, ściankę wspinaczkową, parking. A w drugiej części, w sąsiedztwie istniejącego boiska - siłownię, stół do ping-ponga i plac do ćwiczeń street-workout. W przygotowanej koncepcji jest uwzględniony także wybieg dla psów, który ma powstać do końca czerwca.

Z niewłaściwej strony

- Z projektu, niestety, nie wynika, aby pnącza zostały zaprojektowane po obu stronach ściany - podkreśla Marcin Łowicki. - Są zaplanowane tylko od wewnętrznej strony, a od ważniejszej - z punktu widzenia zachowania funkcji - zewnętrznej strony nie ma żadnych roślin. A tam jest to najbardziej potrzebne, bo rośliny wpływają na akustykę oraz poziom zanieczyszczeń powietrza.
Społeczne konsultacje trwają do 17 czerwca. Uwagi można przekazać pod adresem: [email protected]. Natomiast 11 czerwca o godz. 17 w namiocie przy ul. Wybickiego, przy skrzyżowaniu z ul. Wiązową odbędzie się spotkanie.
- Do udziału w konsultacjach zachęcam szczególnie rodziny z dziećmi, żeby od strony praktycznej mogli się wypowiedzieć na temat proponowanych rozwiązań - apeluje Marcin Łowicki. - To od nas samych w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądać najbliższe otoczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska