MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekumenicznie i z parasolem

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Czwartoklasiści z Zespołu Szkół w Brzozówce uporządkowali starą nekropolię ewangelicką. Wczoraj odbyło się tam nabożeństwo ekumeniczne.

Czwartoklasiści z Zespołu Szkół w Brzozówce uporządkowali starą nekropolię ewangelicką. Wczoraj odbyło się tam nabożeństwo ekumeniczne.

<!** Image 2 align=right alt="Image 122761" sub="W sprzątaniu cmentarza w Brzozówce wzięli udział uczniowie klas czwartych / Fot. Nadesłana">Przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem udało się uratować kolejny ślad wielonarodowej i wielokulturowej przeszłości naszego regionu. Uczniowie podtoruńskiej Brzozówki, którzy w marcu tego roku przystąpili do organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej programu „Ślady Przeszłości”, uporządkowali XIX-wieczny cmentarz ewangelicki. Cenna inicjatywa jest tym bardziej godna pochwały, że uczniowie nie ograniczyli się do jednorazowych generalnych porządków, lecz postanowili starą nekropolię otoczyć stałą opieką. Wczoraj dyrektorka szkoły Anna Koźlikowska, odebrała specjalny akt adopcji cmentarza.

- Wspaniale to wszystko wyszło - mówi pastor Jerzy Molin, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu, który razem z ks. Grzegorzem Karolakiem, referentem d.s. ekumenizmu przy kurii włocławskiej oraz proboszczami parafii w Lubiczu Górnym i Dobrzejewicach, odprawił we wtorek nabożeństwo ekumeniczne na brzozowieckim cmentarzu. - Dzieci uprzątnęły teren nekropolii i zrobiły piękną wystawę. Pomógł również wójt, którego ludzie wyręczyli uczniów w cięższych pracach, między innymi przy ustawianiu nagrobków.

<!** reklama>Na terenie powiatu toruńskiego znajduje się 47 cmentarzy ewangelickich, jak dotąd swoich opiekunów znalazły tylko trzy. Reszta powoli znika z powierzchni ziemi. Spoczywają na nich głównie Olędrzy, czyli potomkowie protestanckich osadników, których polscy królowie i biskupi osiedlali nad Wisłą. Przybysze z Fryzji i Flandrii doskonale znali się na inżynierii wodnej, osuszali więc podmokłą dolinę królowej polskich rzek. Ostatni z nich zmarli lub wyjechali z Polski w połowie ub. wieku.

<!** Image 3 align=right alt="Image 122761" sub="Zapomniany cmentarz ewangelicki w Kopaninie z końca XIX wieku / Fot. Piotr Raczkowski">- Dla dzieci to było bardzo cenne doświadczenie - mówi Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk, nauczycielka religii w ZS w Brzozówce, która wspólnie z Magdaleną Kosińską, uczącą w tej szkole historii, zainicjowała całą akcję. - Wielu naszych uczniów biorących udział w projekcie zobaczyło dzięki temu, że są jeszcze inne religie poza katolicyzmem. Poznali, czym jest ekumenizm.

Uczniowie klas IV, którzy brali udział w programie, najpierw uprzątnęli teren cmentarza, potem zrobili jego dokumentację, policzyli i pomierzyli zachowane nagrobki. Wczoraj ich wysiłek został nagrodzony, na uporządkowanej nekropolii odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. W szkole zaś otwarta została wystawa ilustrująca całe przedsięwzięcie.

- Bardzo byśmy chcieli, aby na cmentarzu stanęła tablica informacyjna - mówi Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk. - Brzozówka ma coraz więcej nowych mieszkańców, więc informacja o tym, co to za miejsce i kto tu jest pochowany, by się przydała. Taka tablica byłaby pożyteczna ze względów edukacyjnych.

Plany związane z tablicą będzie trzeba jednak przełożyć na później, ponieważ w tej chwili nie ma na nią pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska