Czy Skyway jest nas w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?

Od razu trzeba podkreślić - to, że na liście jest 159 projektów, nie znaczy, że na pewno właśnie tyle zostanie poddanych pod jesienne głosowanie. Obecnie miasto czeka na uwagi, po których w sierpniu zostaną opublikowane wyniki wstępnej oceny wniosków. Jeśli któryś z nich zostanie odrzucony na tym etapie, wówczas wnioskodawca będzie miał możliwość złożenia odwołania. Ostateczna lista projektów zostanie opublikowana 9 września, a w dniach 23 września - 2 października będzie przeprowadzone głosowanie.
Warto przeczytać
Propozycje do budżetu obywatelskiego
Jakie propozycje widnieją na wstępnej liście projektów? Wymienienie wszystkich w tym miejscu możliwe nie jest, ale wybraliśmy te najbardziej oryginalne. Sporym zainteresowaniem ze strony turystów mógłby cieszyć się efekt zrealizowanie pomysłu "Toruń jak Wrocław, figurki żab atrakcją dla dzieci i dorosłych", zgodnie z którym na Starym Mieście miałoby pojawić się 50 żabek nawiązujących do legendy o flisaku. Poszczególne płazy wyglądałyby różne i odwoływałyby się do wielu symboli Torunia - jedna z nich miałaby nawet dźwigać miniaturkę dzwonu Tuba Dei. Na turystów czekałaby też żabia aplikacja na telefon i odznaka Żabiego Poszukiwacza.
Wśród pomysłów ogólnomiejskich pojawia się także zorganizowanie zlotu zabytkowych autobusów, zakup przez miasto tomografu akustycznego wykorzystywanego przez arborystów do oceny stanu drzewa, czy dofinansowanie kolacji osobom przebywającym w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn.
Są też propozycje będące dowodem na rozczarowanie mieszkańców - ci żyjący na Rudaku poprzez budżet obywatelski liczą na powstanie stacji roweru miejskiego, w ich dzielnicy w ogóle nieobecnego, a fani lekkiej atletyki, zirytowani miejskimi oszczędnościami i ciemnościami na stadionie przy ul. Bema, chcą, aby w ten sposób sfinansować oświetlenie bieżni po zmroku w jesienne i zimowe wieczory.
Warto przeczytać
Co w okręgach
Oprócz projektów ogólnomiejskich na liście są też te dotyczące poszczególnych okręgów. Na Bydgoskim pojawiła się propozycja zaaranżowania zielonego tunelu zakochanych przy zejściu z mostka przez Martówkę, z kolei na Chełmińskim zwolennicy koszykówki mają nadzieję, że gruntownego remontu doczeka się boisko przy ul. Rusa, które od pewnego czasu stało się dzikim parkingiem.
Na Rudaku pojawiła się propozycja stworzenia górki saneczkowej - w ramach projektu miałoby zostać utwardzone wzniesienie dla miłośników białego szaleństwa. Dwie osoby zgłosiły niemal jednakowe projekty dla okręgu staromiejskiego, które dotyczą odnowienia placu zabaw w fosie zamkowej - praktyka z poprzednich lat pokazuje, że pomysłodawcy zapewne porozumieją się i jeden z wniosków zostanie wycofany.
Sporą aktywnością wykazali się mieszkańcy Jaru, formalnie podlegający pod okręg Wrzosy. Na wciąż powstającym osiedlu zgłoszono m.in. projekt "Szczęśliwa 13", w ramach którego proponowane jest zorganizowanie trzynastu imprez okolicznościowych, w tym m.in. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Sportu, Dnia Dziecka, a nawet... Dnia Pizzy. Nie zabrakłoby także "Święta sąsiada na Jarze i Wrzosach".
Ile na jeden projekt?
Zgodne z zasadami toruńskiego budżetu obywatelskiego składający wnioski muszą zwracać uwagę na maksymalną kwotę, jaka może przypaść na jeden projekt - dla lokalnych projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni limit kwotowy to 300 tysięcy złotych, a dla pozostałych projektów lokalnych 80 tysięcy. Dzięki ograniczeniu nie powinno dojść do sytuacji, gdy jeden bardzo drogi projekt zajmuje niemal całą pulę przeznaczoną na dany okręg.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?