MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Formy pisemne na egzaminie ósmoklasisty 2024. Nie tylko rozprawka czy zaproszenie. Kryteria oceniania wypracowania

Wideo
od 7 lat
Pisanie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego to wyzwanie dla uczniów, którzy nie przepadają za tworzeniem dłuższych form wypowiedzi pisemnej. Jednym z obszarów, na który warto zwrócić uwagę przygotowując się do egzaminu są krótkie i długie wypowiedzi. Te pierwsze to formy użytkowe jak np. ogłoszenie. Najwięcej punktów można jednak zdobyć za napisanie wypracowania. Oto najważniejsze informacje o formach pisemnych na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.

Spis treści

Formy pisemne na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego

Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie są zobowiązani do napisania krótkich i długich wypowiedzi. Oznacza to, że muszą posiąść umiejętność konstruowania tekstów różniących się długością i celem. Dlatego dzielimy je na:

 • krótkie teksty użytkowe,
 • wypracowanie.
Na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2024 będą dwa tematy do wyboru: rozprawka lub opowiadanie. Jakiej krótkiej formy wypowiedzi możemy się spodzie
Na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2024 będą dwa tematy do wyboru: rozprawka lub opowiadanie. Jakiej krótkiej formy wypowiedzi możemy się spodziewać? Dariusz Bloch/Polska Press

Do najważniejszych form pisemnych, które mogą pojawić się na egzaminie, należą:

 • Zaproszenie: tekst, który informuje o wydarzeniu i zachęca do udziału w nim.
 • Notatka: krótka forma pisemna zawierająca istotne informacje.
 • Ogłoszenie: tekst użytkowy, informujący o okazjach, sprzedaży itd.
 • Opowiadanie: twórcza forma, w ramach której można wpleść dialogi i różnorodne wydarzenia.
 • Rozprawka: strukturalna wypowiedź, wymagająca umiejętności argumentacji i prezentacji własnych poglądów.

Wypracowanie na egzaminie ósmoklasisty: kluczowe aspekty

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z różnorodnych zadań, w tym także z pisemnych wypowiedzi. Rozprawka i opowiadanie to dwie główne formy, które często stawiane są przed uczniami jako wybór. Warto jednak pamiętać, że zadania te wymagają odnoszenia się do innych tekstów, takich jak lektury, opowiadania czy fragmenty książek.

Przygotowanie do pisania rozprawki czy opowiadania wymaga zrozumienia struktury i celów tych form pisemnych. Rozprawka to tekst, w którym autor prezentuje argumenty i przekonuje czytelnika do swojego punktu widzenia.

Wypracowanie na egzaminie ósmoklasisty zwykle wymaga znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w temacie, warto zatem przed egzaminem przypomnieć sobie treść lektur.

Natomiast opowiadanie to narracja, która może być zarówno twórcza, jak i odtwórcza, zależnie od treści zadanego tekstu źródłowego. W mini poradniku, „Jak napisać opowiadanie”Magdalena Konczal wyjaśnia:

 • Opowiadanie twórcze – to osoba pisząca sama wymyśla akcję, fabułę i bohaterów. W przypadku opowiadania twórczego można mieć podany temat, na przykład: moje wakacje czy niespodziewane spotkanie w parku. Bazuje się jednak przede wszystkim na własnej wyobraźni i kreatywności.
 • Opowiadanie odtwórcze – w tym przypadku autor musi opierać się głównie na jakimś utworze (filmie, książce itd.). Przykłady opowiadania odtwórczego to: zabicie Aliny przez Balladynę czy pierwsza przygoda Bilbo Bagginsa.

Krótkie formy użytkowe na egzaminie ósmoklasisty

Teksty użytkowe to krótsze formy wypowiedzi pisemnej, które uczniowie poznają w szkole podstawowej. Umiejętność przygotowania takiego rodzaju tekstu została wymienia w szczegółowych wymaganiach egzaminacyjnych przez CKE w podpunkcie „Mówienie i pisanie”. Według wymagań, oprócz rozprawki i opowiadania z dialogiem, uczeń tworzy spójne wypowiedzi w formie:

 • zaproszenia – najważniejsze to, pamiętać o zachowaniu zasady tzw. pięciu pytań: kto zaprasza, kogo zaprasza, na co zaprasza, kiedy się odbywa, gdzie się odbywa.
 • ogłoszenia – poprawnie skonstruowane ogłoszenie nie powinno budzić wątpliwości typu: ale gdzie jest ta praca? Nie podali ile kosztuje ten rower? Kiedy zginął ten pies? Jak wygląda ta sukienka? Od kiedy wolne jest mieszkanie? Kogo mam powiadomić?
 • opisu postaci, przedmiotu, krajobrazu, czy prostej notatki – Zamiast odrębnego zadania polegającego na stworzeniu charakterystyki postaci należy spodziewać się raczej oceniania tej umiejętności w wypracowaniu, gdzie – w zależności od tematu pracy – prawdopodobnie będzie potrzebne scharakteryzowanie, opisanie lub porównanie różnych postaci np. z lektur.

Zasady oceniania wypracowania na egzaminie ósmoklasisty 2024

Za napisanie wypracowania na egzaminie ósmoklasisty będzie można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Oceniając pracę, egzaminatorzy będą przydzielali punkty w każdym z poniższych kryteriów:

 • realizacja tematu wypowiedzi (0-2 pkt);
 • elementy twórcze/elementy retoryczne (0-5 pkt);
 • kompetencje literackie i kulturowe (0-2 pkt);
 • kompozycja tekstu (0-2 pkt);
 • styl (0-2 pkt);
 • język (0-4 pkt);
 • ortografia (0-2 pkt);
 • interpunkcja (0-1 pkt).

Wypowiedź powinna zawierać co najmniej 200 słów, ale kryteria nie są aż tak drobiazgowe. Praca jest oceniana we wszystkich kategoriach, jeżeli zawiera minimum 180 słów. Jeśli znajdzie się w niej mniej niż 180 słów, egzaminator przyzna punkty wyłącznie w kryteriach:

 • realizacji tematu wypowiedzi,
 • elementów twórczych/ elementów retorycznych,
 • kompetencji literackich i kulturowych.

W pozostałych kategoriach uczeń otrzyma 0 punktów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Formy pisemne na egzaminie ósmoklasisty 2024. Nie tylko rozprawka czy zaproszenie. Kryteria oceniania wypracowania - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska